Laptop MSI - nie wykrywa systemu

(krystianb) #1

Witam.Wczoraj dostałem od znajomej laptopa do naprawienia.Po włączeniu pojawia się tylko "Missing operating system"

Próbowałem recovery - robi się tak jak powinno jednak dalej ten sam błąd.W biosie wyłączyłem AHCI, dawałem fabryczne ustawienia biosu i dalej to samo.

Dodam że ekran jest czarny nie wyświetla się nic poza tekstem u samej góry (tak jakby tryb tekstowy)

System W7

Jeśli chodzi o to co sie stało - nie wiadomo, bo dziecko coś poklikało i nie chce sie przyznać.

Dodam jeszcze, że sprawdzałem LiveCD Ubuntu i dysk wykrywa, dało się przejrzeć pliki (w miare możliwości)

Nie mam już pomysłu co dalej zrobić.Ma ktoś jakieś propozycje?

pozdrawiam

(falcon89) #2

Masz płytkę z Windowsem 7?

(krystianb) #3

nie, jedynie partycja recovery jest

(bobbi) #4

Missing operating system = Brak systemu operacyjnego :slight_smile:

Sprawdź w BIOS-ie czy HDD jest ustawiony jako pierwszy dla wyszukiwania systemu

(deralb) #5

http://translate.google.pl/translate?hl ... CC4Q7gEwAA

to spróbuj

(krystianb) #6

bibbi - jest ustawione na HDD.Jak włączam Ubuntu to tam jest opcja przy boocie żeby wybrać system z pierwszego dysku twardego i dalej jest missing.

deralb - już to robiłem, robi się tak jak powinno a dalej jest missing

ktoś ma jeszcze jakiś pomysł ?

(adam9870) #7

Sprawdzenie dysku

• pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

• rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij...)

• po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren's.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

• zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

• poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

• uruchom komputer z płyty którą nagrasz

• w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

• poczekaj

hiren2.gif

• po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

• w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

• poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

• W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

Albo:

• uruchom komputer z płyty którą nagrasz

• w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

• poczekaj

hiren2.gif

• po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

• w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

• W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Jeżeli z dyskiem wszystko będzie w porządku, to wystarczy przeinstalować system. Dane zgrasz choćby z poziomu Ubuntu. Płytę załatwisz z internetu. Opis zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

(krystianb) #8

nie wiem jak zrobić 1 sposób więc zrobiłem drugim (przez zalogowanie do XP), dysk do pewnego momentu sprawdza, bad sectorów nie wykrywa jednak mniej więcej w połowie laptop się wyłącza (próbowałem 2 razy, + raz wyłączył się tak o).Laptop leży na biurku więc otwory wentylacyjne nie są zasłonięte.Laptop oczywiście jest podpięty do zasilacza.

Wychodzi na to że może jej córka nie kłamała i mógł wyłączyć się sam np przy win update i dlatego ten missing operating system.

i teraz pytanie czy to przez to że grzeje sie za bardzo ? ( jeśli tak to czyścić go odkurzaczem? :stuck_out_tongue: stacjonarny tak czyszcze i jest ok ale nie chciałbym zepsuć laptopa za 3k komuś...)

Czy to nie jest wina temperatur i kurzu tylko czegoś o czym nie wiem ?

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi

(adam9870) #9

Wyjmij dysk, zostaw włączony na kilka godzin albo na noc, zobacz jak będzie.

Uruchom komputer z płyty Hiren's Boot i wybierz Memtest zamiast Mini Windows XP.

Czyszczenie laptopów - rozebrać (niektóre MSI są fajne bo wystarczy odkręcić 5 śrub i mamy dostęp do chłodzenia), przeczyścić wylot powietrza między radiatorem i wentylatorem, usunąć stare i nałożyć nowe pasty na procesor i grafikę (chyba, że posiada gąbkę). Najpierw sprawdź temperatury, HWiNFO posiada fajny moduł Sensory, który działa na takiej zasadzie, że włączasz rejestrowanie stanu temperatur do pliku, pracujesz na komputerze a dane na temat temperatur są zapisywane do pliku.

(krystianb) #10

Wyjme dysk dziś wieczorem, teraz odpaliłem HDTune z HirensBoot, skan zakończony błedów nie wykrywa, temperatura na początku 40* a po teście 45* C i tyle sie utrzymuje póki co. O ile na początku transfery są na poziomie 90MB tak na końcu spadają do 45MB

Co do rozkręcania to nie jestem przekonany, rozkręciłem 2 stacjonarki i ani jedna potem nie wstała...poza tym nie mam pasty i nigdy jej nie nakładałem, o ile w software mam pewne pojęcie tak jeśli chodzi o hardware to jestem laikiem

(adam9870) #11

HDD Scan z Hiren's Boota jest fajniejszy, bo pokazuje czasy dostępu. I pokaż S.M.A.R.T dysku, w HD Tune masz kartę Health.

Co do rozkręcania, to nic skomplikowanego. Jeżeli jesteś z Białegostoku to mogę pomóc. Jeżeli nie, poszukaj kogoś kto się zna na miejscu.

Monitoruj temperaturę w HWiNFO.

(krystianb) #12

kilka min po moim poście temp była 47 a jakieś 2 min później sie wyłączył, zaraz wyjme ten dysk i sprawdze czy sie wyłączy

Niestety, nie z Białego..

EDIT

Laptop po wyjęciu dysku twardego nie jest w stanie wstać, zatrzymuje go ekran MSI z opcjami wejścia w BIOS wybrania z czego ma sie uruchamiać oraz recovery.Próbowałem kilka razy, gdy klikam odrazu F11 ( wybranie z czego ma startować) i wybieram CD/DVD jest czarny ekran

EDIT

Memtest także zawiódł, po ok 30minutach laptop wyłaczył się.Test był robiony jeszcze w trybie tekstowym (zamiast wybrać winXP wybrałem MemTest)

(adam9870) #13

Miałem przypadek z MSI gdzie dysk miał wolne sektory, wymiana dysku pomogła. I też zawieszał się na ekranie startu.

Jeżeli jest na gwarancji, to ślij na gwarancję

Takie problemy z wyłączaniem, np. w Memteście to wina albo przegrzewania się (procesor) i wtedy pomaga czyszczenie.

Albo siada most i wtedy może pomóc rozebranie laptopa i podgrzanie mostu.

(krystianb) #14

Ale on w wypadku boota z dysku ma 'missing operating system' a po wyjęciu dysku nie idzie wogóle dalej w sensie żeby odpalił z płyty

Gwarancji właśnie już nie ma

Tak myślałem że sie przegrzewa, przeczyszcze go i dam znać co i jak, jednak bez zdejmowania chłodzenia proca bo nie mam pasty

Nie wiem co tzn podgrzanie mostu i nie znam się na tym więc chyba będzie musiała go gdzieś oddać na serwis...

pozdrawiam

(adam9870) #15

Samo czyszczenie wiatraka może wiele nie pomóc, bo 1) między radiatorem a wentylatorem pewnie jest sporo kurzu, 2) może pomóc zmiana past.

Co do serwisu, to na nhl.pl czytałem dobre opinie o http://www.expressit.pl/ i wyglądają, że znają się na rzeczy wnioskując po publikacjach na YouTube itp. Kurier w jedną stronę 16,50 - sendit.pl.

(krystianb) #16

no cóż, poinformuje jutro właścicielke o tym że nie jestem w stanie nic zrobić chyba że sie jednak pokusze i kupie jakąś paste ale powiem szczerze że troche sie boje, lewe ręce mam do takich rzeczy.

Swoją drogą to miał być temat o tym jak przywrócić system hehe ale to nic, dzięki za poświęcony czas i cenne rady

pozdrawiam!

-- Dodane 07.04.2013 (N) 20:28 --

Laptopa oddałem znajomej, ktoś go tam oglądał i wyszło na to że dysk był padnięty, kupiła nowy i gra

pozdrawiam