Laptop nagle zaczął wolno działać

Witam,
Kilka miesięcy temu mój laptop zaczął wolno reagować. Na przykład jeżeli chcę obejrzeć film z dysku lub z dysku sieciowego, muszę czekać kilkadziesiąt sekund zanim komputer go odtworzy, niezależnie czy używam programu Splash, czy MPC. WMP odinstalowany.
W tym samym czasie połączenie z internetem czy to przez wi-fi, czy przez kabel, zrobiło się powolne. Pierwsze połączenie z wpisaną stroną trwa długo, niezależnie od tego jaka to jest strona. I nie ma znaczenia, czy używam neostrady, czy LTE przez telefon. Kolejne strony otwierają się właściwie.
Laptop HP, procesor I5, 4GB Ram, dysk SSD, windows 7.
Postawiłem system od nowa i jest tak samo. Wymieniłem pastę na procesorze i taśmę termo przewodzącą na karcie graficznej. Nie ma żadnej różnicy. Laptop nie przegrzewa się, a wiatraka chłodzącego prawie nie słychać.
Systemu chroni pakiet ArcaVir.
W autostarcie ustawiony jest tylko ArcaVir, nic więcej.
Często używam portable: CCCleaner, combofix, Glary Utilities, Hitman, System Ninja.
W porównaniu z laptopem, stacjonarny komputer chodzi szybko, a strony internetowe czy to przez wi-fi, czy przez kabel działają bez problemu.
Windows oczywiście legalny. Bez problemu aktualizowałem go do windows10, ale szybko wróciłem do windows7.
Być może chodzi tu o którąś z aktualizacji, która ma “pomóc” w podjęciu decyzji o porzuceniu windows7?

Combofix często używany - to długo system nie pochodzi. Za każdym razem uszkadza rejestr i jest rzeźnikiem plików, czyli z aplikacji usuwa podejrzane, a uszkodzone tylko będą sypać errorami. A gdy trafi się coś systemowego, to system może mulić, bo uszkodzony jakiś sterownik, czy brak współdzielonej dll.

Żeby coś doradzić, potrzeba logów z FRST, czyli w logu addition będą errory i będzie, co je powoduje.
Ani zgadywać charakter mulenia Twojego laptopa. Mój acer 10 lat chodził z pierwszej instalacji, ale strzegłem się przed wynalazkami typu tuneup, czy combofix. Glary też bym nie wpuścił, bo wielu zainstalowanych aplikacji nie widział, a gorliwie czyścił rejestr i pozostałości - to też szkodliwy program.

Takie auto-czyszczenie to Sajgon :wink:

Ewentualnie może kwestia małej ilości RAm i Swapów, a robiłeś HDTUNA lub dołączonym do hdd oprogramowaniem test?

Dysk nie jest problemem, bo testy są okej.
Każdy program może uszkodzić rejestr. Ale jeżeli komputer po postawieniu nowego systemu, a postawiłem system, żeby chodził szybciej, przed użyciem jakiegokolwiek programu, chodzi tak samo jak przed zdjęciem partycji, coś jest innego na rzeczy.
Nie spodziewałem się tego problemu na nowym systemie, bo mogłem postawić 32 bity i na nim przetestować, żeby zobaczyć, czy będzie różnica.

Przed dwudziestu laty miałem problem z zainstalowaniem sterowników od karty TV. Nie pomagało zdejmowanie partycji, ani żadne inne działania, skanowanie dysku… Błąd naprawił program Norton Utilities. Wtedy jednak była partycja FAT32.

Combofix używam od dziesięciu lat i nigdy nie sprawił problemu.

Dysk SSD nigdy nie został zapełniony nawet w 50%. Laptop nie pracuje co dzień, a tylko czasem, raz na kilka dni, raz na kilka tygodni, po kilka godzin. Bardziej służy jako alternatywa.

Hej,

Skoro tak rzadko działa, to może problem zwolnienia powoduje wyszukiwanie aktualizacji przez Windows Update?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Przecież system nie szuka aktualizacji przez cały dzień, a nawet kiedy się aktualizuje, nie da się odczuć jego zajętości.
Wiem, o co chodzi, jednak tę opcję należy wykluczyć. Przed laty tak się zdarzyło, że system był zajęty szukając aktualizacji, ale ta zajętość muliła działanie systemu wyraźnie. A tu jest tak, że tylko przy odtwarzaniu filmu nie ma reakcji natychmiast, przy pierwszym wejściu na stronę, niezależnie, czy używam chrome, opery, czy firefoksa muszę czekać, potem strony już chodzą normalnie. Problem dotyczy głównie odtwarzania filmów, teledysków, i pierwszego otwarcia strony www. Gry uruchamiają się błyskawicznie, word także i każdy program startuje z miejsca.

A na czas testów wyłącz antywirusa? Może to on za każdym razem sprawdza pakiety programów i pliki, które są uruchamiane?

Zacząłem sprawdzanie od wyłączenia antywirusa.

To sprawdź jeszcze, jak sytuacja wygląda przy uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym. Też jest zwolnienie?