Laptop nagrzewa się w okolicy USB i krócej działa na baterii

(K Dawid3) #1

Witam

Zainstalowałem obok Windows 7 Ubuntu 13.10 Gnome Remix. Zauważyłem, że Win pracuje na baterii o ok godzinę dłużej niż Ubuntu. Również często po jakimś czasie obszar koło portów USB 3.0 (obok nich są jeszcze HDMI, VGA, RJ45) staje się ciepły. Nie wiem czym to jest spowodowane ale pod Win te okolice były ciepłe zazwyczaj tylko wtedy gdy korzystałem z dysku zewnętrznego lub pendrive'a.

Temperatury nie są na szczęście wysokie w tych okolicach nie przekraczają 40 stopni, jednak ciekawi mnie to nagrzewanie.

Bardziej interesuje mnie wydłużenie czasu pracy na baterii. Instalacja innego środowiska raczej odpada, bo Gnome 3.10 z tych wszystkich najbardziej mi odpowiada. Czy ręczna konfiguracja i kompilacja kernela coś pomoże w tej kwesti?

Laptop: HP ProBook 450 G0

Procesor: Intel Core i5-3230M

Grafika zintegrowana

dawid@Dawid-Ubuntu:~$ uname -r
3.13.0-031300rc8-generic
dawid@Dawid-Ubuntu:~$ sudo lshw -c display 
  *-display               
       description: VGA compatible controller
       product: 3rd Gen Core processor Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 09
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:49 memory:d0000000-d03fffff memory:c0000000-cfffffff ioport:3000(size=64)
dawid@Dawid-Ubuntu:~$

(K Dawid3) #2

Ostatnio bawiłem się w konfiguracje i kompilowanie kernela, ale chyba nie wiele wydłużyło to pracę na baterii. Zaktualizowałem Gnome do najnowszej wersji, zainstalowałem powertop i teraz czas się trochę wydłużył. No i na plus to, że teraz wentylator częściej się "wycisza" (przy Writerze i Chrome/FF wentylator załącza się tylko na chwilę) a nie jak do tej pory, że jak się procek nieco zagrzał to kręcił się na max obraotach przez długi czas (to na Win jak sie załączył to dłużej się kręcił)

Co do tego nagrzewania się w okolicy USB to jakoś samo się naprawiło :wink:

Ogólnie zyskałem gdzieś nieco ponad pół godziny, wiec zawsze coś, pobawie się jeszcze może uda mi sie polepszyć wynik 

Także problem można uznać za rozwiązany

Pozdrawiam