Laptop nie chce się wyłączyć do końca (niezależnie do wersji systemu)

Witam, mam taki problem, iż nie chce mi się laptop wyłączyć do końca. Laptop to Samsung R580, mam dysk SSD 240GB, do tego 6GB ram, aktualnie Windows 10. Objawia się to tym, że gaśnie ekran, ale wentylator nadal chodzi (niezależnie na jak długo pozostawi się laptopa, nie wyłączy się on całkowicie). Dodatkowo zauważyłem, że o ile miałem na początku dysk SSD i laptop chodził praktycznie bezgłośnie to teraz odkąd pojawiła się ta w/w usterka wentylator ciągle słychać, ciągle pracuję na lekko podwyższonych jakby obrotach (nie wiem czy ma to coś wspólnego, pewnie nie).
Nie pomogło (długa lista):

  • przeinstalowanie systemu
  • zainstalowanie systemu na inny (np. Windows 7)
  • aktualizacja BIOS
  • używanie skrótów klawiszowych SHUTDOWN -s -t 0 w cmd
  • odznaczenie opcji “włącz szybkie uruchamianie”
  • wymiana dysku z SSD na HDD - ten sam efekt
  • wyczyszczenie “wnętrza” wraz z pastą termoprzewodzącą (brak jakichkolwiek uszkodzeń w środku)

Dziękuje za pomoc :slight_smile:

Co się dzieje po podłączeniu zewnętrznego monitora i odpaleniu kompa?

Jak zgaśnie windows, to spróbuj wyciągnąć baterię jeżeli można. I spróbuj uruchomić i wyłączyć, może jakiś efekt da, nie wiadomo :slight_smile:

Czy po włączeniu systemu w trybie awaryjnym zamknięcie też zawiesza komputer?

niestety nic

sprawdziłem, w trybie awaryjnym podczas zamykania zawiesza się w momencie gdy występuje napis “trwa zamykanie”

Pokaż raport SMART. Spróbuj odpalić komputer z pendrive z Linuksem (opcja uruchom w trybie live) bez instalowania.

w załączniku SMART

A bateria od biosu nie jest aby rozładowana, czasami przy padniętej baterii potrafią się cuda dziać.

Masz oryginalne najnowsze sterowniki (ze strony Samsunga)?

zuzyta bateria nie objawialaby się nie trzymaniem godziny i daty ? ja odlaczam laptop z baterii i zasilacza i wszystko jest ok.

Windows 10 nie potrzebuje takich, do modelu R580 nie ma sterownikow dedykowanych pod Windows 10, tylko pod Windows 7 - byl ten system rowniez zainstalowany ze sterownikami i to samo

Dawałaby, ale w nowszych systemach jest automatyczna synchronizacja czasu i można nie zauważyć że coś jest nie tak, zwłaszcza jak komputer cały czas wpięty do prądu.

Może sprawdzę za jakiś czas tą baterie :slight_smile: jednak moim zdaniem powinna być OK. Nie mam laptopa niestety wpiętego pod sieć ciągle. Wyłącza automatyczną zmianę czasu i zobaczymy :slight_smile: