Laptop nie czyta dysku zewnętrznego My Passport

Podłączany na różnych kompach (pod Windowsem 7) - nie widzi, podłączałam na innym kablu - nie widzi. Porty USB działają - inne urządzenia i dyski zewnętrzne widzi i bez problemu czyta. Dysk się uruchamia, jest charakterystyczny brzdęk po podłączeniu, dioda się świeci (miga) sterowniki aktualne (sprawdzone), co dziwne widzi go narzędzie bezpieczne usuwanie sprzętu ale nie pokazuje się w oknie “mój komputer” ani nigdzie indziej.
W zarządzaniu dyskami widać go jako dysk “nieznany”, nie zainicjowany. Jak próbuje go zainicjować pojawia się komunikat, że błąd urządzenia we/wy.

Nie daje się odczytać SMARTa, jest komunikat “nieprawidłowe parametry”. Zastrzegam, że w ogóle się na tym nie znam, na odstawie info z forów dobrnęłam do tego momentu i ściana. Będę wdzięczna za pomoc - zależy mi na danych, nie na samym dysku.

Jakimi programami był odczytywany SMART?
Podaj producenta i typ dysku.
Pobierz:
http://dmde.com/download.html

Download DMDE for Windows
Rozpakuj, uruchom (nie wymaga instalacji), pokaż okno „Partycje.”
Zaznacz Urz. Fizyczne i dysk USB . Pojawi się okno Partycje

próbowałam właśnie DMDE - po kliknieciu pokaż partycje wywala komunikat "nieprawidłowe parametry"
producent WD typ - nie mam pojęcia - na dysku jest napisane My Passport Slim

w tym DMDE pokazuje mi jeszcze cos takiego:
Drive 1 - USB - Western Digital My Passport 0844 : 10.25 : 57583931413933353836

Dysk jest szyfrowany sprzętowo i nie posiada złącza SATA. Chyba tylko lab.
Zabawa dosyć kosztowna.


Taki ?

dzięki za info, kojarzysz może czy we Wrocławiu można gdzieś to zrobić?

Dla pewności
https://www.hdsentinel.com/download.php

Hard Disk Sentinel Professional Portable v5.01 (ZIP)
To trial, ale SMART może odczytać.
Nie znam lab-ów z Wrocławia. Na Elektrodzie polecano.
HDLab. Odzyskiwanie danych

Jak masz PC-ta to podłącz go bezpośrednio do gniazd z tyłu obudowy(one są prosto pod płytę podłączone), bo masz spadek napięcia po kablu lub hub aktywny z zasilaczem.