Laptop nie uruchamia się po wymianie RAM


(byakugan) #1

Witajcie,
Wymieniłem dziś RAM w moim laptopie i po naciśnięciu przycisku włączenia na krótko zapala się lampka, uruchamia wentylator, po czym komputer samoczynnie się wyłącza i proces powtarza się :expressionless: Wydawało mi się, że sprawdziłem specyfikację przy wyborze kości RAM, ale sam już nie wiem. Moje parametry:
Płyta główna: Acer JE70_HR
Procesor: Intel Core i5 2410M Sandy Bridge
Stary RAM: Samsung DDR3 4GB pc3-10700
Nowy RAM: SiQuell DDR3 8GB 1333 10600
Według sprzedawcy (dawno, dawno temu…) 8GB powinno na nim pójść. Niestety nie wiem i nigdzie nie mogłem znaleźć, czy moja płyta obsłuży 1x8GB, czy zwyczajnie powinienem dokupić 4GB do tej starej. Czy to o to chodzi? Nie chcę odsyłać i zamawiać coraz to innych RAMów :confused:
Z góry dzięki za pomoc!


(JNJN) #2

Widzę, że max to 8 GB, jak masz dwa banki pamięci, to ma być 2 x 4 GB=8 GB

Dokup identyczną pamięć jak posiadasz i powinno być OK.


(byakugan) #3

Oddałem tą pamięć 8GB, kupiłem nową 4GB (SAMSUNG DDR3 1600 MHz PC12800) i… dalej nic O_o Niezależnie od wybranego gniazda i czy mam wpiętą starą i nową czy tylko nową, po włączeniu słyszę, że dysk się uruchamia, ale potem jest znowu cicho, kontrolka się świeci, a ekran pozostaje czarny :expressionless:
Nie mogłem znaleźć identycznej karty pamięci (jakby nie było, ma już 7 lat…), ale też jest Samsunga. Pomysły?


(JNJN) #4

Wybacz, jak ktoś nie myśli, to ma problem.

Pamięć, ma być 4 GB DDR3-10600, prawdopodobnie CL11 i napięcie prawdopodobnie 1.5 V

Wklej tu zdjęcia z obu stron tej pamięci co masz zainstalowaną - ma być widać jej parametry z naklejki.


(byakugan) #5

Od góry: stara-nowa-stara-nowa. Obie mają CL9. Napisałem do sprzedawcy, czy aby na pewno właściwą mi wysłał, bo na nowej nie widzę naklejki Samsunga…
Przy wyborze nowego RAM podpierałem się artykułem z PC-World: http://www.pcworld.pl/porada/Pamiec-RAM-jak-kupowac-i-optymalnie-wykorzystywac,397541,2.html
“Wprawdzie można zainstalować na płycie głównej moduły o różnej wydajności, jednak wówczas wszystkie są taktowane częstotliwością najwolniejszego układu” - stąd miałem nadzieję, że nowa “dostosuje się” do starej, ale nowa w ogóle nie chodzi nawet jak jest sama i na tym kończy się moje logiczne rozumowanie :expressionless:


(JNJN) #6

I kupuj i powinno pracować:

https://www.google.pl/search?q=m471b5273cho-ch9&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=F7klWcm_K-av8we4qqiYCg