Laptop nie uruchamia się

Witam . laptop to asus asus x61z , od kiedy go wyłączyłem laptop nie uruchamia się a jedynie słychać jak dysk pracuje a nagrywarka jakby się zacięła gdyż cały czas robi tak że sekundę “trzeszczy” potem słychać ciche 2 piknięcia krótkie a potem znowu trzeszczy i tak w kółko

dodam że laptop przeżył wcześniej upadek ale działał

po podpięciu do monitora nie daje obrazu

wentylator od chłodzenia nie działa

prosiłbym o szybką pomoc

Wyłącz go całkiem, wymontuj napęd i spróbuj odpalić… Upadek niestety mógł uszkodzić sprzęt co niestety nie musi objawić się od razu po zdarzeniu…

Możesz też sprawdzić czy to nie wina uszkodzonego dysku (też go demontując) - rozumiem że teraz do BIOS nie możesz wejść…?

bez napędu też nie uruchamia się, do biosu nie mogę wejść 

A bez dysku jak jest? Wyjmowałeś baterię i na samym zasilaczu próbowałeś?

bez dysku to samo nagrywarka cichutko pika i wydaje dźwięk jakby chciała ale nie mogła się otworzyć

 

tak próbowałem na samym zasilaczu i to samo

próbowałem też wyciągać ram i uruchamiać bez ramu i dalej to samo , bez skutku

Wymontuj i dysk i napęd optyczny - spróbuj na samym akumulatorze odpalić…

 

Można spróbować zrobić reset BIOS poprzez odłączenie bateryjki na płycie głównej, no ale to pewnie grafa padła (zimne luty - upadek naruszył układ)… ;-(

 

Na odległość nic się konkretnie nie poradzi…

 

Jak go rozbierzesz możesz próbować lekko nagrzać układ graficzny domowym sposobem np. suszarką, celem diagnostyki usterki… Po rozgrzaniu powinien wystartować i wtedy masz 100% pewności - tylko wszystko należy robić ostrożnie i z wyczuciem…

próbowałem ale bez skutku

 

nic się nie dzieje, zupełnie nic

bez efektu

no to trzeba sprawdzić płytę główną pod kątem uszkodzeń - niezbędny będzie wątek na elektrodzie (ja nie pomogę niestety)

ok dzięki za pomysły

Nie wolno rozgrzewać układów BGA suszarką!!! Możesz w ten sposób dobić do końca płytę główną!

Objawy wskazują na uszkodzenie któregoś ze scalaków na płycie. Na odległość nic nie poradzę. Zanieś do jakiegoś dobrego serwisu.

@Adadak: Fakt, lepiej wrzucić całą płytę do piekarnika… ;-) 

 

a objawy wskazują w sposób niejednoznaczny -> na wszystko…

 

Tyle, że mieliśmy do czynienia w tym przypadku z upadkiem, co jednak pozwala z dużym prawdopodobieństwem wskazać BGA jako winowajcę problemów… aczkolwiek niczego nie można wykluczyć na odległość ;-D