Laptop "nie widzi" karty graficznej

(Miodekopi) #1

Witam

Mam poważny problem z kartą graficzną. Podczas grania, komputer się zawiesił (niby nic wielkiego), ale po ponownym włączeniu zaczął działać jakby bez karty graficznej, w ustawieniach pokazuje się VgaSave zamiast Nvidia geforce. Po kliknięciu na ikonkę Nvidia w zasobniku pokazuje się komunikat “Użytkownik nie korzysta obecnie z monitora podłączonego do karty graficznej Nvidia”. Wszystko się teraz strasznie tnie, okna pozostawiają za sobą ogromne smugi, zniknęła funkcja hibernacji i oczywiście nie idzie odpalić żadnej gry.

Co mogło się stać z tą kartą? Możliwe, że się tylko odlepiła? Z tego co wiem, to jest ona zintegrowana. Laptop to ASUS F3Sg, karta GeForce 9300m g.

Czy istnieje, w ogóle możliwość wymiany takiej karty, czy laptop już raczej na złom?

Pozdrawiam

(Agatonster) #2

Franciszek92 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(Gural777) #3

prawdopodobnie padł ci sterownik graficzny .Odinstaluj stare sterowniki ,posprzątaj driver swapperem i zainstaluj ponownie.

(jas_fasola) #4

Bardzo częsta usterka w tym okresie czasu użytkowania laptopów z NVidią. Duże prawdopodobieństwo że wywaliło stery przez grafę. Kart nie wymienisz tu jest chip lutowany do płyty głównej. Jedyna możliwość to zakup nowego poprawionego chipu karty to koszt około 350zł i lutowanie około 150-200zł. Nowej płyty głównej nie masz co szukać bo nie znajdziesz, a jeśli już to w masakrycznej cenie. Używki nie warto bo nie wiadomo ile pochodzi i jak była używana.

(Miodekopi) #5

Usunąłem sterowniki, przeczyściłem DriverSweeper, zainstalowałem od nowa… Wszystko było dobrze, ale tylko przez jakieś 5 minut, nagle wywaliło bluescreen i zresetowało laptopa, potem uruchomił się jeszcze raz z działającą kartą ale w niskiej rozdzielczości, więc zmieniłem ją, to jeszcze raz zeresetował się i znowu było to samo, co na starcie, nie widzi karty graficznej.

Karta wygląda na sprawną, skoro w ogóle ją widział i chwile na nie pochodził, więc chyba przyczyną musi być co innego. Spróbuję przeinstalować sterowniki jeszcze raz (może to coś zmieni). Proszę o dalsze wskazówki

(Gural777) #6

próbowałeś inne sterowniki ? ,niekoniecznie nowe? .Czuje że bląd może nie tyle leżeć po stronie grafiki głównie co ewentualnie w rejestrze bądź innym sterowniku np: chipsetu .Instalowaleś ostatnio jakieś aktualizacje do Chispsetu NB/SB ?

(Dagmarakurtyka) #7

Witam,

Mam podobną sytuację jak Franciszek92 tylko że nie mam pojęcia jaką kartę graficzną mam(miałam). Jak wejdę w menedźer urządzeń to w zakładce karta graficzna mam : Microsoft SMS Mirror Driver. Na laptopie mam naklejkę ,Graphics by Ati Radeon 9200". Pogrzebałam i znalazłam niby odpowiednie sterowniki ale jak je próbowałam zainstalować to wyskakuje mi komunikat : Setup was unable to find components that can be installed on your current software or hardware configuration. Please make sure you have the required hardware or software".

Bardzo proszę o pomoc:(((

(Michal Misiek12) #8

Ja proponuje zrobić format, wgrać na nowo system, zainstalować sterowniki, które są potrzebne, kiedy już to zrobisz, zainstaluj jedną grę, nie więcej i odpal ją. Chodzi mi o to, żeby to był czysty system ze sterownikami, oczywiście do gry sterowniki tam jakieś graficzne zainstaluj. Ja podobną sytuacje miałem na PC i mi pomogło odinstalowanie systemu, wgranie na nowo wszystkiego.