Laptop nie widzi napędu CD/DVD nie wysuwa się szuflada

Witam!

Sprawa ma się tak: Zainstalowałem sobie Ashampoo Burning Studio na laptopie, i w momencie uruchomienia programu wyskakuje komunikat: Nie znaleziono napędów CD/DVD :o. Ponadto najgorsze jest to iż w >komputer< również nie widać tego napędu :frowning: Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Proszę o pomoc :slight_smile:

Edit: przycisk od wysuwania szuflady, również nie reaguje - czysta płyta załadowana, aby ją wyciągnąc muszę użyć…szpilki

Czyżby trzeba było zaktualizować sterowniki do napędu? :roll:

Laptop: Toshiba A-300 24z system windows 7 x64 Ultimate

Może coś się… poluzowało i nie łączy? Najlepiej będzie jeśli sprawdzisz w biosie czy wykrywa napęd, bo jak tam go nie ma to chyba tylko odpięcie lub uszkodzenie napędu…

Kiedyś miałem podobny problem-laptop Asus. I pomogło mi właśnie zaktualizowanie sterowników. Spróbuj,szkody raczej nie wyrządzisz.

blazej 30 - co mam sprawdzić w BIOS’ie? Chodzi mi o ustawienia - gdzie, jakich szukać :slight_smile:

radekm - nie pomogło - wszystkie stery są aktualne

Powinno być gdzieś w głównych, tylko wzmianka, informacja, często jest koło informacji o dysku. Masz znaleźć po prostu model swojego napędu który musi być gdzieś w głównych ustawieniach. Jak nie będziesz mógł znaleźć(nie ma co się daleko zagrzebywać, powinno być na wierzchu) to spróbuj jeszcze zobaczyć w menedżerze urządzeń czy tam jest, może przy napędzie jest wykrzyknik.

tak to u mnie wygląda w MU

mu_1_min.png

Co jeszcze zauważyłem: kiedy mocniej wcisnę przycisk od szuflady, wówczas mignie kontrolka

Ta pozycja którą rozwinąłeś to dysk twardy. Powinieneś mieć osobny element na drzewie Stacje dysków CD\DVD-ROM. Więc system całkowicie nie widzi napędu. A udało Ci się coś znaleźć w tym biosie? U mnie jest to Primary Master, Secondary Master, poszukaj czegoś takiego. Ew. możesz od nowa wgrać te sterowniki.

Jeśli nie będzie w biosie, no to chyba uszkodzenie napędu(skoro mimo wszystko dioda miga, to się nie mogło odpiąć…). Ale wielkim fachowcem nie jestem, może niech ktoś inny jeszcze się wypowie.

Już działa =D> w poprzednim poście w MU nie wyświetlało bo nie widziało - wszedłem do biosu i było tak Optical disc drive - none :frowning: po czym będąc dalej w biosie nacisnąłem jeszcze raz f2 laptop wydał dźwięk, potem jeszcze raz - wyświetlił się komunikat coś tam >DVD Rom exit< po czym dałem f10 i system odpalił się z…już działającym DVD Rom-em

pr_min.png

Dzięki wszystkim za pomoc 8)

Witam,mam problem w podobym stylu.Komputer nie widzi w [komuter] dysku DVD,nwm czym to może być spowodowane w środku wszystko jest ok.

Jestem troche nie ogarnięty z tym tematem…

help.PNG

help.2.PNG

 

Kaszik_

 

Załóż nowy temat, bo ten ma 6 lat…

 

Konkretnie napisz w czym problem??? napęd nie odtwarza Ci danej płyty DVD? jakiej, oryginał, nagrywanej? a na innym komputerze ta płyta jest odczytywana?