Laptop nie widzi pamięci/skoki Core speed

Siemka, mam problem z komputerem Lenovo 320. A mianowicie już jakiś czas strasznie się zacina, działa powoli i zdarza się, że nawet całkowicie się zawiesza, wtedy pozostaje już tylko wyłączenie go za pomocą przycisku. Nie działa klawiatura, myszka, nic. A gdy wchodzę na CPU-Z w zakładkę SPD, pokazuje mi to (a w zasadzie nie pokazuje mi nic):
Przechwytywanie

A druga sprawa dotyczy częstotliwości procesora, która skacze jak zwariowana z 400 MHz do 2000 MHz co chwilę. Jest to w pierwszej zakładce pod “Clocks” i obok “Core speed”. Tak raczej być nie powinno, sprawdzałem jak to wygląda na innych komputerach i jest w porządku

Macie pomysł co może być nie tak? Czy oddanie do reklamacji rozwiąże sprawę?

Wiek?
Czyszczony w środku (przegrzanie, skoki)?
HD TUne (walnięty HDD może)?

Może być coś z ramem, ale może wlutowanego nie widzi lub w innym slocie.

Niecały rok.
W środku nic nie robiłem, bo z otwieraniem też jest problem - samem raczej tego nie zrobię, albo po prostu nie odkryłem sposobu jak to można zrobić. Nie ma żadnego małego wejścia, trzeba odkręcać wszystkie śrubki.
A jeśli chodzi o HDTune to nie wiem, czy o to chodzi, więc wstawiam zdjęcie.

Wesoło nie jest, jeszcze przyda się screen z zakładki Health i ew. error scan.

Nie zmieściło się jeszcze Head Flying Hours odpowiednio 96, 96, 0, 2965, Ok

Error skan wstawię później, może to trochę potrwać

Wykres wygląda bardzo słabo, nie powinno być dropów do 0 w prędkości dysku, coś z nim nie tak lub Twoim systemem.
Co do CPU-z to w tym SPD w slot 2 nie pokazuje RAMu?

Nie pokazuje ani w 1 ani w 2.

Co w takiej sytuacji zrobić? Jeszce rok nie minął, więc oddanie na gwarancję by wchodziło w grę?

Próbowałeś czystej instalacji Windowsa? Ja bym chyba najpierw system przeinstalował, a nóż jakiś syf w systemie.

Dysku na 99% tak, dla pewności zrób jeszcze HD tune z live cd, i na okoliczność problemów z pamięcią mem test. Jak wyniki będą podobne i/lub błędy w mem teście, to załacz te dwa screeny do maila/zgłoszenia.

Hej,

Jeśli chodzi o procesor, to nie jest to błąd w działaniu. To technologia Step Speed, która powoduje, że w zależności od obciążenia procesora, jego traktowanie się zmienia, by oszczędzać energię, gdy duża wydajność nie jest potrzebna.

Kwestia RAM może wynikać z nieaktualnej wersji programu - zainstaluj je 1.88. Przy instalacji zaznacz, by uruchomił instalator z podwyższonymi uprawnieniami. Czyli klijasz prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierasz polecenie Uruchom jako administrator.

No i koniecznie sprawdź kondycję dysku, bo to on może tutaj problemy sprawiać.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Dzięki wszystkim za porady. Stan dysku jest już krytyczny, nie przekracza 6 MB/s, a średnia to 1,1, na dodatek temperatura przy wegetowaniu dochodzi do 42C. Dziś zaniosę na reklamację.

1 polubienie