Laptop nie wykrywa systemu na dysku

Witam, moj laptop Acer odmowil mi posluszenstwa. Po wlaczeniu pokazuje mi komunikat: no bootable devaice. Po zainstalowaniu oryg. win 10, problem sie powtarza. Co mam zrobic? jakiego uzyc progamu? Pomozcie, blagam…

Na początek przywróć ustawienia domyślne BIOS.

to zrobilam i nic…

Wstaw na forum raport SMART dysku twardego np. z programu GSmartControl, albo jakiego ci wygodniej.

ps.
Nie masz przypadkiem podczas włączania laptopa podłączonego jakiegoś urządzenia USB, albo płyty w napędzie?

Chyba będzie potrzebna reinstalacja!

Reinstalacja nic nie daje… blad sie powtarza

Może coś się zmienia w ustawieniach BIOS.
Bo dyski SATA mogą być w trybie IDE (compatible), lub SATA. Przełączenie spowoduje, że system nie rozpozna dysku.
Drugi potencjalny problem, to opcja “legacy” i druga “uefi”, “secure boot”, czy jakoś tak. Nie chce mi się teraz szukać nazw, bo dawno nie zaglądałem do ustawień, więc może wyjaśnię o co chodzi. Są dwa typy sektorów rozruchowych i partycjonowania, taki jakiego używał Windows XP i wcześniejsze, oraz nowszy, używany przez na przykład 10 (ale 10 może też używać starszego).
Jeżeli uruchomi się nośnik instalacyjny w starszym trybie, a w BIOS jest ustawiony nowszy, to będzie problem z wykryciem dysku. I odwrotnie, kiedy będzie nośnik uruchomiony w trybie UEFI, a w opcjach będzie starszy tryb, też nie rozpozna, lub nie zainstaluje programu rozruchowego.
Zdaje się to nazywało CSM czy jakoś tak. Jak się to wyłączy, to trzeba nośnik instalacyjny uruchomić w nowszym trybie UEFI. Zazwyczaj sam startuje we właściwym trybie, ale jak się ręcznie wybiera przy starcie systemu nośnik rozruchowy (którymś z klawiszy F, bywają różne w zależności od modelu płyty głównej), to tam będzie do wyboru uruchomienie nośnika instalacyjnego w starszym i nowszym trybie, będą dwa wpisy.

Chyba z tym jest problem.

Podczas instalacji pojawia się jakiś błąd?

Instalacja Windowsa idzie bezbłędnie? To może dysk pada? Spróbuj inny Windows zainstalować np 8 albo 7

win7 i to z kodem key

Tam pisales o win 10 wczesniej :slight_smile: Jesli instalujesz windows 10 i taki problem sie pojawia sprobuj zainstalowac win 8 albo 7. Co jeszcze innego? Instalujac windows 7 albo 8 sproboj 10. Taka sama sytuacje powtorz dla jakiejs dystrybucji linuxa. Zrobic tez mozesz live CD. Ustawienie ustawien bios domyslnych pomoze i moze taka mala bateria bios do wymiany - nie zaszkodzi o ile to stacjonarka.

Oddalam kompa do serwisu. Wymienia mi dysk. Zamykam temat. Wszystkim dziekuje,