Laptop nie załącza systemu

Mam problem z laptopem, otóż od jakiegoś czasu nie dało się go wyłączyć inaczej niż przez wyjęcie baterii, bo on sam się załączał, teraz już cały dzień próbuję go odpalić i nic, pomożecie ?

Sprawdź połączenia dysk i płyta i czy MHDD widzi dysk. sprawdź kable

Gratuluję własnej głupoty… Najprawdopodobniej zarżnąłeś dysk twardy i czeka cię jego wymiana, ewentualnie wykończyłeś MFT przez co Windows nie widzi partycji systemowej.

Na 100% to wina dysku ? Ostatnio jakieś 3 trojany się przybłąkały. Czy mam szanse na odzyskanie danych z tego dysku ? Co teraz zrobić, bo jak wiadomo mam system w wersji OEM.

Nie koniecznie. Jeżeli po prostu komputer resetuje się w kółko, to może być wirus i w tym momencie wystarczy odwirusować system. Jako że na tym lapie jest Vista, wnioskuję, że jest to laptop nowszej generacji z dyskiem SATA, tak więc proponuję wyciągnąć dysk z tego lapa i podłączyć go za pomocą tego samego okablowania, ponieważ dyski SATA do laptopów niczym się nie różnią poza wielkością i sprawdzić, czy Windows stacjonary go wykryje. Żeby nie było zdziwienia, uprzedzam, że Windows stacjonarki może się nie załadować, co będzie wiązało się z próbą bootwania z dysku lapa, tak więc trzeba będzie przestawić w BIOS setup przestawić kolejność bootwania dla dysku. Nie chodzi mi tutaj o 1st/2nd/3rd boot device, tylko o opcję dla samych dysków, która np. w Awardzie i chyba też w Phoenix’ie nazywa się hard disk boot priority, ponieważ nowsze Awardy mają tak, że jak wejdziesz w drugą opcję, która bodaj zowie się advanced BIOS features gdzie masz kolejnośc bootowania nie ma możliwości sprecyzowania z jakiego dysku ma bootować, dlatego jak chce się zabootować z innego dysku, bo np. dołączyło się kolejnego twardziela i BIOS sobie jego wybrał, to właśnie trzeba wejść w hard disk boot priority i tam przestawić jako 1st ten, z którego ma od razu bootować.

Na poczatek zrób kopię dysku na inny dysk.

Użyj ddrescue, DMDE, lub hdclone.

A więc tak. Dysk jest sprawny. Ramy też. Matryca także, bo na tv jak i innych monitorach też nie ma obrazu chociaż sygnał jest. Więc czego wina ? Grafika ? Mobo ?

Może być nawet procesor,co w sumie jest dość mało prawdopodobne, ponieważ on naprawdę rzadko wysiada sam z siebie. Najczęsciej właśnie winą jest płyta, lub grafika. Bez podstawienia cześci nie dowiesz się, a więc zostaje serwis, ponieważ samemu nic nie wymyślisz.

No niestety wszystko co mogłem i byłem w stanie to zrobiłem. Dzięki za pomoc. Jak uda się naprawić albo chociaż zdiagnozować to dam znać co wysiadlo. Pozdro.

Dodane 27.05.2013 (Pn) 21:08

W serwisie powiedzieli mi, że to wina grafika, chociaż osobiście nie jestem co do tego w 100% przekonany.