Laptop - niedziałające klawisze i brak reakcji przy włączani

Witam. O ile dobrze doczytałam, ten dział dotyczy tylko problemów z oprogramowaniem, ale nie znalazłam innego działu, który odpowiadałby mojemu pytaniu.

Piszę w imieniu przyjaciółki; mam nadzieję, że ktoś podsunie jakiś pomysł na rozwiązanie problemu.

Otóż jakiś czas temu kilka klawiszy na klawiaturze w laptopie przestało u niej działać. Po jakimś czasie problem sam się naprawił i wszystko było ok. Ostatnio niektóre klawisze znowu nie działają i tym razem już się nie naprawiły.

Sądziłam, że to wina systemu/oprogramowania więc postanowiłyśmy przeinstalować system. I tu, przepraszam za wyrażenie, dupa , bo nie można wpisać klucza aktywacji windowsa w trakcie instalacji - niektóre klawisze nadal nie działają… (wiem, to było bardzo “inteligentne” posunięcie…).

Anyway, przyjaciółka dzwoniła do serwisu, gdzie powiedzieli jej, że gwarancja straciła ważność, ponieważ zainstalowano inne oprogramowanie (tj. windowsa xp, a nie vistę). Laptop został zaniesiony do okolicznego serwisu, gdzie wyjęli płytkę z windowsem ze stacji (podczas gdy system nie został prawidłowo zainstalowany…) i laptop nie chce się w ogóle uruchomić. Z tego co mi wiadomo, po ponownym włożeniu płytki nadal odmawia współpracy.

Ktoś ma jakikolwiek pomysł co z tym zrobić…? Ile ewentualnie kosztowałaby naprawa/wymiana klawiatury?

Na hardwarze nie znam się kompletnie, więc będę wdzięczna za jakąś wskazówkę.

Może zainstalować Windowsa z pomocą klawiatury podłączanej pod usb?A dokładniej jakie klawisze nie działają?

:o nie mają prawa odmówić serwisu jeśli komp jest na gwarancji, nawet jeśli został zmieniony system operacyjny, niech idzie i się kłóci.

Próbowałyśmy podłączać pod usb dwie klawiatury i żadna nie dawała znaku życia mimo tego, że przy innym komputerze działały.

Z tego co mi mówiła, jej brat sprawdzał gwarancję i podobno faktycznie jest tam taki punkt, że gwarancja traci na ważności jeśli zostanie zainstalowane inne oprogramowanie. Chore.

sorry ale nie spotkałem się nigdy z takim wpisem, jeśli tak to był by to wpis zaprzeczający polityce antymonopolowej UE, oraz prawie całego świata, a producent sprzętu dawno by był ukarany za to, jak tak faktycznie jest wystarczy tylko napisać maila do uokik ze skanem gwarancji, dokładniej aby był zapis o tym że nie można zmienić systemu operacyjnego, oni tym się zajmą. :stuck_out_tongue:

Znalazłam przez google gwarancję Fujitsu Siemens (bo tej firmy jest laptop) i jest tam napisane:

"Gwarancja wygasa:

* jeśli produkty firmy Fujitsu Technology Solutions zostały wyposażone w części, komponenty lub

urządzenia peryferyjne, nie dopuszczone przez firmę Fujitsu Technology Solutions do

konkretnego rodzaju zastosowania, lub były używane wraz z nimi, "

Nie wiem, czy to dotyczy również oprogramowania, ale najwyraźniej tak. Laptop był dostarczony z systemem Windows Vista, a zainstalowany został XP.

Jak tylko znajdę więcej czasu to porozglądam się jeszcze po google jak to dokładnie wygląda.

Klawiatura USB mogła nie działać, bo w BIOSie należy wcześniej włączyć opcję do obsługi klawiatury USB, prawdopodobnie o nazwie “USB keyboard”, lub coś podobnego.

Co do podania klucza przy instalacji, można zrobić nienadzorowaną instalację (taką przy której nic w trakcie instalacji nie trzeba będzie wprowadzać), za pomocą programu nLite.

Potrzebujesz do tego płytke instalacyjną windowsa, komputer z zainstalowanym programem nlite,oraz .NET framework (minimum w ver. 2.0), oraz czystą płytkę na którą wypalisz windowsa.

Całość interesującej Cię operacji zautomatyzowanej instalacji znajdziesz w programie w sekcji “ustawienia nienadzorowane”. Dodatkowo możesz z windowsa wywalić część zbędnych komponentów, oraz wykonać przyzwoitą optymalizację komputera, podaje poniżej własną konfiguracje ustawień do wczytania w nLite:

http://wrzucacz.pl/file/7061243457496

Dodatkowo pełną instrukcję do programu, krok po kroku, masz tu:

http://www.purepc.pl/node/881?page=0%2C1

Pozdrawiam :slight_smile:

no dobra ale użycie nlite raczej mało pomoże bo potem nie będzie na XP sterowników do klawiatury…

Przepraszam, wcześniej przeoczyłam to pytanie. Z tego, co zdążyłyśmy się zorientować nie działa A, T, N, P, C, J, U, X, 1, Q. Możliwe, że jest ich więcej.

Hm, program brzmi świetne, jednak nie wiem, czy uda nam się uruchomić komputer - jak już pisałam w pierwszym poście, po wyjęciu płytki z windowsem laptop w ogóle się nie uruchamia, po ponownym włożeniu płytki również nie reaguje.

Jeśli już uda nam się go uruchomić, to będzie można wywołać BIOS normalnie, klawiszem F2? Czy dopóki instalator windowsa nie zakończy instalacji nie będę mogła tego zrobić? Chociaż, co ma BIOS do Windowsa…

Gdy laptop będzie (o ile w ogóle) się uruchamiał to spróbuję z nLite. Chociaż nie wiem, gdzie nagram płytkę, bo z kolei w moim laptopie popsuta jest nagrywarka…

Serdecznie dziękuję za wszystkie pomysły/wskazówki i nadal czekam - może ktoś jeszcze coś poradzi.

Musisz precyzyjniej podać co znaczy że komputer się nie uruchamia.

Włącz laptop i opisz krok po kroku co się wyświetla.

BIOS uruchamia się zaraz po włączaniu komputera, i wtedy można do niego wejść, prawdopodobnie jak mówisz klawiszem F2 (zawsze pisze przy włączaniu którym klawiszem), nie podczas instalacji windowsa, grania w pasjansa itp. BIOS nie ma nic bezpośrednio wspólnego z systemem operacyjnym, oraz instalując system operacyjny nie dokonujesz w BIOSie żadnych zmian (nic nie instalujesz, nic z niego usuwasz itp.) są od siebie odrębne, odseparowane.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bios

Z tego co rozumiałem wcześniej to wywnioskowałem że BIOS się uruchamia się, bootuje płytę instalacyjną windowsa, pojawia się ekran do zarządzania dyskami, po restarcie uruchamia się instalator windows gdzie nie można wpisać nr seryjnego ze względu na niesprawną klawiaturę, do czego odnosi się mój wcześniejszy post.

Zrozumiałe jest że skoro sformatowałaś partycje z windowsem, i nie ukończyłaś instalacji to windows się nie uruchamia, bo nie został wogule zainstalowany, a wcześniejszy został usunięty, ponieważ proces instalacji odbywa się po wpisaniu nr seryjnego w XP.

Operacje wykonujesz na dowolnym komputerze, a wypalona płyta jest płytą ze zrobioną nienadzorowaną instalką windowsa.


Wygląda mi na to że Twój problem z włączaniem spowodowany jest złą kolejnością bootowania w BIOSie; konfiguracja jest ustawiona najpierw na dysk twardy, później na CD-ROM, aby zmienić postępuj wg. poniższego poradnika:

http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=131

i jako

ustawiasz stacje dysków CD-ROM,

ustawiasz dysk twardy HDD

Sterowniki do klawiatury będą, (plug and play lub standardowy sterownik do klawiatury), klawiatura powinna działać, a na USB już napewno. Jeżeli problem z klawiaturą jest sprzętowy a na takowy wygląda, to żadne sterowniki, ani nic takiego nie pomoże, tylko poprostu naprawa/wymiana prawdopodobnie tylko klawiatury.

Widzę, że trochę źle się zrozumieliśmy ;). Wbrew pozorom nie jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o komputery i na softwarze znam się IMO całkiem dobrze jak na kobietę.

Dobrze, będzie precyzyjniej. Po naciśnięciu przycisku włączającego, laptop nie reaguje.

Pisząc “komputer”, miałam na myśli “komputer”, nie “system”, którego zresztą na owym laptopie już nie ma :wink:.

Wiem, co to jest BIOS, i wiem, że nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym. Pytałam dla pewności.

Gdy komputer się jeszcze włączał/działał, to, tak jak opisujesz, bootował płytkę, a potem pojawiał się ekran instalacji, która nie mogła zostać ukończona.

Owszem, jest to dla mnie zrozumiałe, przed instalacją usunęłam wszystkie partycje, więc logicznym jest, że zainstalowany system poszedł się “paść”, a nowy nie został w ogóle zainstalowany.

Tak na marginesie, tu się w sumie problemy z instalacją zaczęły - klawisz C jest jednym z niedziałających klawiszy, więc nie miałam jak podzielić pamięci na partycje.

Wiem. Tylko, że właściwie nie mamy teraz z przyjaciółką dostępu do żadnego innego komputera poza moim, w którym nie działa nagrywarka, ale ja już coś wykombinuję.

Zmieniłam kolejność bootowania już przed instalacją Windowsa. Zresztą, teraz bootowanie nie ma już nic do rzeczy - laptop nie chce w ogóle się uruchomić.

// Tak na marginesie. W jakim mniej-więcej przedziale cenowym zmieści się wymiana/naprawa klawiatury w laptopie?

Dodane 10.06.2009 (Śr) 0:18

Podbijam.