Laptop - niezadowalająca jakość dźwięku

Witam posiadam laptopa Clevo P950 HR. Jestem bardzo zadowolony, bo to na prawdę mocny sprzęt. Mam jednak zastrzeżenia do jakości dźwięku. Podczas odtwarzania niektórych dźwięków słychać wyraźne szumy. Jakie to dźwięki? Raczej niskie pasma, wyobraźcie sobie trailer do jakiegoś “żywego” filmu. I właśnie przy tego typu dźwiękach, dźwięk nie jest czysty. Wokale są ładne, pasma wysokie też, ale ale te niskie basowe, ewidentnie szumią. Jest tak w zasadzie od zawsze. Ostatnio jednak postanowiłem jakoś temu zaradzić i zacząłem szukać. Puszczam dokładnie to samo nagranie na tych samych słuchawkach na telefonie i na laptopie i słychać wyraźną różnicę. Dźwięk z laptopa jest po prostu czysty.

Pod względem dźwięku ten laptop jest słaby, głośniki nie nadają się w ogóle i z nich nie korzystam. I tu moje pierwsze pytanie: czy możliwe, że karta muzyczna jest tak marnej jakości, że nic z tym nie zrobię? Drugie pytanie: jeśli można coś zrobić to co? Zaktualizowałem sterownik, ale nic to nie zmieniło. Zrobiłem to poprzez panel sterowania, może trzeba jakimś programem? Trzecie pytanie: czy jeżeli karta muzyczna jest faktycznie kiepska to czy jest możliwość zainstalowania innej? Wydaje mi się, że w tym momencie jest to układ zintegrowany z płytą główną - ale to tak na chłopski rozum. Jeśli trzeba coś podać, jakieś symbole, dane itp to oczywiście podam co trzeba. Proszę kogoś o wypowiedź. Nie jest to koniec świata, ale byłoby miło gdyby dźwięk był czysty, taki na poziomie tego z telefonu.

Nie mam czasu zbytnio czytać o efektach, ale może zewnętrzna karta dźwiękowa?

No właśnie chciałbym uniknąć czegoś dopinanego na zewnątrz. Jeżeli dałoby się to wsadzić w obudowę to jak najbardziej.

To otwórz laptopa i obczaj jaki masz model karty dźwiękowej :smiley:
Inaczej nie widzę sensu szukania używki z jakiegoś laptopa, która podejdzie, bo normalnie do laptopów nie są produkowane (na tyle co mi wiadomo, a już niejednego szukałem).

Za pewne zwykła zintegrowana karta muzyczna praktycznie na nic lepszego się nie wymieni. Zostaje tylko zewnętrzna karta na USB.

Tak, na 99% jest to najprostsza karta zintegrowana, tyle że na poprzednim laptopie, który jest już dziadkiem czy na tanim laptopie lenovo też są takie najprostsze karty, a dźwięk jest bez tych szumów, które słyszę u siebie. Dlatego postanowiłem zapytać czego to może być wina, bo ja nawet dla testu kupię taką kartę zewnętrzną i sprawdzę, ale chciałem wykluczyć najpierw jakieś problemy z oprogramowaniem.

Winą może być choćby budowa samego laptopa lub nawet obluzowanie wtyczek głośników, czy delikatne sprzężenie z mikrofonem.