Laptop+pc przez wifi - połączenie jest, neta brak :/

Witam serdecznie,

po długich bojach udało mi się w końcu pogodzić ze sobą komputer stacjonarny i laptopa w sieci wifi… połączenie jest trochę zakombinowane, bo nie wiem czemu komputery nie widzą się w ad-hoc

w laptopie Acera jest wbudowana karta wifi Atherosa (jeśli numerki są ważne, to mogę sprawdzić i podać) a w PieCyku zainstalowałem Pentagram Hornet wifi na usb…

ponieważ w ZeroConfiguration komputery nie chcą mi się “zobaczyć”, to przełączyłem za pomocą oprogramowania dołączonego do Horneta (RaLink Wireless Utility) kompa stacjonarnego w AP…

ustawiłem w obu komputerach wszystko wg zaleceń z różnych tematów tego forum, dodatkowo ustawiłem w tym RaLink W.U. filtrowanie MAC i szyfrowanie… komp stacjonarny udostępnia łącze internetowe…

no i jestem na takim etapie że:

  • komputery łączą się ze sobą, moc sygnału “znakomita” :wink:

  • widzą się w sieci lokalnej i można szperać po dokumentach udostępnionych

  • na laptopie w połączeniach sieciowych jest “Brama internetowa” i tam pokazane połączenie udostępnione z komputera stacjonarnego… mogę sobie je otworzyć, obejrzeć ładny obrazek Mój komputer -> Brama internetowa -> Internet i zmieniające się liczby pakietów…

  • w konfiguracji sieci na laptopie wybrałem, żeby używał tego udostępnionego łącza jako dostępu do internetu

otwieram przeglądarkę i … GUCIO :o niesamowite… nie ma neta :wink:

pierwsze pytanie jakie się nasuwa… czy jeżeli mój komputer stacjonarny robi za AP, to od strony dostawcy internetu w ogóle widać laptopa? bo wcześniej powiedziano mi, że nie i filtracja MAC u dostawcy mnie nie będzie boleć :wink:

drugie pytanie (nieco ogólniejsze :wink: ) jeśli dostawca internetu nawet gdy korzystam z laptopa widzi komputer stacjonarny, to co może nie działać?

za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję :slight_smile:

Złączono Posta : 12.08.2007 (Nie) 22:31

hmm… grzebałem przy tym dalej i doszedłem do czegoś takiego jak wybór karty, która ma dostęp do internetu (WAN)…

poniżej lista do wyboru… pusta of-koz… mam LAN, nie WAN :wink: czyli to narzędzie chyba nie pozwoli na udostępnianie neta w ten sposób? czy się mylę?

może znacie jakiś soft, który byłby pomocny przy tej całej zabawie? coś typu tego Ralink Wireless Utility tylko działający :wink:

dobra,

przedstaw jak wyghlada siec u Ciebie: tzn: który komp jest podpięty do netu, przez USB/Ethrnet ? jaki dostawca internetu?

do neta podpięty jest komputer stacjonarny (przez skrętkę, która znika gdzieś w pionie na korytarzu i leci do switcha na strychu :wink: )

dostawcą internetu jest hyperion, który filtruje adresy MAC i pozwala w danym abonamencie na podłączenie jednego kompa… stąd moje kombinacje w sposobie podłączenia

komputer stacjonarny ma podłączone WiFi przez USB (Pentagram Hornet oparty na RaLinku) - w tej chwili konfiguracja wygląda tak:

internet

  • ustawienia auto przez DHCP

  • zaznaczone “Zezwalaj innym użytkownikom… bla bla” (ikonka ręki na połączeniu)

wifi

  • ip 192.168.1.1

  • maska 255.255.255.0

  • brama i dns puste

  • włączony NetBIOS

laptop ma wbudowaną kartę WiFi Atherosa, ustawienia

  • ip 192.168.1.2

  • maska 255.255.255.0

  • brama 192.168.1.1

  • dns 194.54.24.194

  • włączony NetBIOS

ogólnie problem jaki się pojawia - nie można zestawić Ad-hoc z WPA-None/TKIP - jak w ZeroConfiguration na stacjonarnym najpierw ustawię, to laptop go wykrywa i podejmuje próbę połączenia, ale się nie łączy…

jak najpierw ustawię na laptopie, to go stacjonarny nie widzi z tym WPA-None :-x

zapewne stacjonarny w ogóle go wtedy nie widzi, stąd nawet w pierwszym przypadku się nie łączy…

komputery widzą się w Ad-hoc z Open lub Shared, ale tam jest tylko WEP, a słyszałem że jest to kaszaniaste badziewie łatwe do złamania :wink:

w RaLink Wireless Utility mogę stacjonarnego kompa przełączyć w tryb AP, wtedy laptop się do niego podłącza i nawet widzi udostępnione łącze internetowe… tylko że tak czy siak nie ma neta :-x

już normalnie nie mam nerwów do tego :?

Mam dokładnie ten sam problem.

Poradziłem sobie z podłączeniem laptopa przez wifi do pc(jak kolega wyżej).

Na pc karta przewodowa i karta wifi(z trybem AP), net przez przewodową -udostępnione połączenie(ikona z “rączką”)

Że tak ułatwię i pomińmy podłączenie Laptopa. Jak karta wifi pracuje w trybie wifi, to mam neta na pc, jak tylko przełączę w tryb AP, to strony się nie otwierają (gg działa)

Net po mac-u, ustawiony na wszystkich kartach, stałe IP.

AP-access point

PS: przez tyle lat nikt nie wpadł na pomysł żeby ułatwić połączenia w lan i wyeliminować - Maskę podsieci, bramę domyślną i inne głupoty, które prostemu użytkownikowi nie są potrzebne tylko komplikują życie, a i w Windows przymusowe hasła i konta. Dodam jeszcze, 1MB powinien =1000 kB = 1000 000 B, wtedy świat byłby łatwiejszy.

Na AD-HOC połączyłem, dalej w laptopie brak internetu :? .

Adres IP 192.168.0.2 (laptop …0.4)

Maska podsieci 255.255.255.0

Brama domyślna . . . . (brak)

Preferowany serwer DNS 192.168.1.1