Laptop podłączony na stałe do prądu, a bateria

Cześć wszystkim. Zakupiłem właśnie nowego netbooka a mianowicie Lenovo y700 i od samego początku chciałbym zadbać o jego baterię. Laptop przez większość czasu będzie podłączony na stałe do prądu, a z tego co mi wiadomo jest to zabieg bardzo szkodzący baterii. Najprościej byłoby ją wymontować, ale niestety w tym modelu nie jest to takie proste. Nie chcialbym za każdym razem, kiedy potrzebuję przenieść laptopa montować i demontować baterii. I tu pytanie do Was. Czy istnieje jakieś oprogramowanie, czy to od lenovo czy innego autorstwa, które byłoby w stanie zapanować nad cyklem ładowania baterii, na przykład odłączyć ją na stałe.

Czekam na Wasze propozycje i pozdrawiam.

Jest taki mini program od Lenovo w którym możesz ustawić że po naładowaniu baterii potem już nie ładuje i gdy spadnie energia o tam ileś procent to znowu podładuje, niestety nie pozwala na stałe “odłączyć” baterii, a po za tym ja od nowości cały czas mam podłączonego swojego Lenovo Y50-70 do zasilania sieciowego i nie pracuję w ogóle na zasilaniu bateryjnym.

 

http://support.lenovo.com/pl/pl/GlobalProductSelector?C=1&TabName&linkTrack wpisz tutaj model swojego laptopa i znajdź sterowniki, z sekcji components (rozwijana lista) wybierz power management i pobierz sterownik.

Jak już napisał [@iHusky](%7B base_url %7D/uzytkownik/202972-ihusky/) oprogamowaniem dołączonym do laptopa. Jak nie chcecz wyciągać - podstawa to nie przegrzewać laptopa - kup jakąś podstawkę “chłodzącą”, ew. zapewniaj dobry obieg powietrza pod laptopem (coś podkładaj, żeby nie stał za blisko stołu, uważaj na obrusy zatykające wloty powietrza, koce itd.). 
Jak będziesz wyciągać - przechowuj baterię rozładowaną do 60-80% w chłodnym miejscu.

W przypadku nowych laptopów nie trzeba się za bardzo martwić o baterię ponieważ obecne oprogramowanie w komputerach dba o to aby bateria nie była przeładowana, bądź używana podczas podłączenia do prądu. Jeśli jednak będzie Ci się ten laptop przegrzewał to można (bardzo często warto) wyjąć baterię i trzymać ją przez parę dni w suchym miejscu. Nawiązując do wypowiedzi @bachus w żadnym wypadku nie trzymać baterii w chłodnym miejscu na krótkie okresy czasu ponieważ częste zmiany temperatur działają negatywnie na pojemność baterii, czyli zwyczajnie szybciej ją zużywają a temperatura pokojowa jest w zupełności wystarczająca. Jeśli chcesz odłożyć baterię na parę tygodni lub dłużej, bo wiesz że nie będziesz potrzebował zasilania bateryjnego, to lodówka (tylko nie zamrażarka) pomoże ci w odpowiednim przechowaniu.

A czy Twój laptop nie posiada systemowej opcji " wydłużania żywotności akumulatora"?

W moim Dellu jest taka opcja i mam na stałe podłączony laptop do prądu - a w tej opcji są ustawienia takie, aby uwzględniały stałe podłączenie…

W którym dokladnie miejscu widnieje ta opcja?