Laptop podłączony pod prąd czy bateria?

(maciekk26) #1

Hej mam takie nie typowe pytanie a mianowicie co lepsze? najbardziej zależy mi na małym poborze energii i czy mniej pobiera gdy jest ciągle podłączony pod sieć? czy gdy go ładuje co półtorej godziny?   Proszę nie pisać że normalne że na baterii mniej itd... Co o tym sądzicie? Co będzie lepsze w moim przypadku?

(Bowjan) #2

Zasilanie sieciowe !

(ZIBIASZEK) #3

Samo pytanie jest głupie, o pomyśle nie wspominając.Jeżeli kogoś nie stać na prąd do urządzenia komputerowego powinien się zaopatrzyć w tam-tamy,albo w  gołębie( choć tu zachodzi podejrzenie ,iż zagłodził byś stworzenia).Dla twojej wiedzy 20 zł i w “marketach dla ubogich” można spotkać mądre urządzenie zwane watomierzem,wtedy będziesz wyedukowany,aż boję się pomyśleć co z tą wiedzą zrobisz…

(mszark) #4

Skoro już takie pytanie padło to należało by odpowiedzieć. Jeśli popracujesz półtorej godziny na baterii, to Twoją oszczędność zje ładowanie. Wtedy zasilacz zasila i laptopa i doładowuje baterie, czyli pobiera więcej. Dodatkowo dochodzi ciągłe obciążenie zasilacza co może skrócić jego żywotność. Teraz użyj czepka i po chwilowym logicznym przemyśleniu sam sobie odpowiedz.

(Longhorn2009) #5

Co za głupie pytanie. Jak kolega napisał, rozładowaną baterie trzeba naładować. Nieużywając jej tracimy największą zaletę laptopa. Przy tak małym zużyciu prądu w przypadku notebooka ewentualne różnice to może kilka procent. 

(maciekk26) #6

Tak wiem że pytanie głupie , ale kto pyta nie błądzi tak?:slight_smile: więc jaką tracimy zaletę nie używając baterii? pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku chłopaki :slight_smile:

(Longhorn2009) #7

Mobilność i zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu choćby. Ten wątek to chyba jakiś żart sądząc po poziomie pytań.

(maciekk26) #8

ok więc lepiej bez czy z?

(bachus) #9
  1. na zasilaniu sieciowym - ponowne naładowanie baterii wymaga zasilania: laptopa + prąd potrzebny na naładowanie baterii (gdzie są jeszcze straty wynikające z ładowania),

(maciekk26) #10

już jestem za kołowany :slight_smile: więc co kolega piszę to mniej przy pracy z zasilania ?

(bachus) #11

Tak, trzymasz podłączony do zasilacza.

(maciekk26) #12

ok rozumiem:)  pozdrawiam

(Pablo79) #13

Moim zdaniem zasilanie lapka za pomocą baterii ma sens tylko wtedy gdy jest taka konieczność, kiedy musimy go zabrać gdzieś w teren, gdzie dostęp do sieci elektrycznej nie zawsze będzie możliwy i wygodny do pracy. Natomiast np w domu to ja raczej preferowałbym zasilanie sieciowe.

(system) #14

W domu zawsze sieć + bateria! W przeciwnym razie narażasz laptopa na gwałtowne wyłączenie z możliwym uszkodzeniem systemu lub nawet samego sprzętu, np. w razie szczególnych zdarzeń energetycznych. Mnóstwo wynikających z takich zdarzeń problemów było tutaj omawianych. 

(zbigg47) #15

Sieć+bateria  to podstawowa zasada.

Laptop ustawiasz na zasilanie zrównoważone. Zaś baterię ustawiasz w trybie przedłużania żywotności akumulatora…

Przesadne oszczędzanie jest bezsensowne, bo zawsze to zmniejsza funkcjonalność laptopa… 

(tedi70) #16

Wydaje mi się, że przy zasilaniu sieciowym lub bateryjnym oszczędności zużycia prądu są pomijalne. Ważne jest aby ciągle nie korzystać z zasilania sieciowego i bateryjnego jednocześnie - stałe doładowywanie baterii skraca jej żywotność - zwłaszcza jeśli to trochę starszy laptop. Jeśli używasz laptopa jak stacjonarnego - cały czas w jednym miejscu - to najlepiej wsadź jakąś starą baterię, która trzyma choćby 5 min a dobrą schowaj. Zaraz pewnie dostanę po głowie, że współczesne baterie nie mają tej przypadłości ale u mnie taka bateria właśnie się kończy…

(maciekk26) #17

no właśnie u mnie jest tak że używam jako stacjonarnego i bateria była co chwile ładowana albo bateria i sieć bo już nawet nie chciało mi się odłańczać…jeśli to prawda co pisał **bachus **to sprubuję tylko na podłączonym do gniazda…