Laptop poleasingowy Dell za około 2000 zł

Cześć. Ostatnio szukam sobie jakiegoś nowego laptopa bo mój HP Pavilion z C2Duo już nie daje rady. Ogólnie szukam laptopa do internetu, youtube’a, programowania oraz starszych gier (lata 2012 i wcześniej).

Budżet jaki chcę na to przeznaczyć to około 2000zł więc kupno nowego lapka raczej nie wchodzi w grę.

Znalazłem dwa laptopy z dedykowaną grafiką i nie wiem czy będą one dobrym wyborem:

  1. Laptop DELL Latitude E6430 z i5-3340M oraz grafiką NVIDIA NVS 5200M - cena około 1200zł (ale może do moich zastosowań wystarczy)
  2. Laptop DELL Latitude E6540 z i5-4310M i grafiką AMD Radeon HD 8790M - cena około 1800zł

Może macie jeszcze jakieś inne propozycje fajnych lapków. Zastanawiałem się nad czymś nowym z Ryzenem 5 2500U i RX Vega 8 ale nie wiem czy warto.

Pozdrawiam

Jeżeli już to używkę z 8790, tą pierwszą olej, bo to pasjans i mario w jednym :wink:

To było o grafice, bo przechodząc do procesorów E6430/E6540 to… TWOJE CORE DUO, tylko niskonapięciowe jeszcze, więc słabsze :wink:

Co do nowych laptopów: raczej warto nowsze, może niekoniecznie 2500U, 2300U też będzie fajny (ale nie 2200U z 2 fizycznymi rdzeniami i 4wątkami). Klucz żebyś w cenie zmieścił się w budżecie i wyciągnął z 8GB RAM, a wydajność grafiki będzie jak w 8790 (lub więcej).
Ryzen 2300u będzie jakieś 2,5 raza wydajniejszy od Twojego core duo, 2500u minimum 3 razy.

Z tego co sprawdzałem to ciężko teraz dorwać nowego laptopa z Ryzenem 2300U, większość jest z 2500U. Czyli wg ciebie lepiej kupić np. takiego lapka niż używanego Della? trochę przekracza budżet ale powiedzmy, że jeszcze jest OK

SSD mogę wyjąć z obecnego laptopa więc nie jest mi potrzebny

Zobacz porównania :slight_smile:, w poprzednim poście walnąłem się i symbol laptopa pzrekleiłem jako procesora, ale anwet oba używane z i5 vs Ryzen, to różnica wydajności na procku 2x, a na grafice + 20-30%.
CPU
https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core2-Duo-E6540-vs-AMD-Ryzen-5-2500U-vs-Intel-i5-4310M/940vs3123vs2235
GPU
https://www.videocardbenchmark.net/compare/NVS-5200M-vs-Radeon-HD-8790M-vs-Radeon-Vega-8-Mobile/2158vs2993vs3845

W sumie prawda, 2300U to taki półśrodek, ani to budżetowe, ani “wydajne”. Szkoda, że nie ma, wtedy pewnie by 2200U nikt nie brał w kwocie do 2 K :wink:

Ja bym szedł w nowe, Jak masz wydać 1800 lub 2200 (może znajdziesz gdzieś jakąś promocje i taniej jeszcze?), to brać lepsze na dłużej starczy, z gwarancją etc.

Moim zdaniem te używane Delle są dwa razy za drogie, lepiej nowego Ryzena 5 2500U.

Z tego co teraz widzę to też skłaniam się ku prockowi AMD. Szkoda tylko, że te komputery nie są tak popularne jak laptopy z intelem. Mało w internecie o nich opinii. Zastanawiam się teraz tylko od jakiego producenta szukać laptopa. Lenovo i HP do mnie nie przemawiają. Dell praktycznie nie ma lapków z prockiem AMD a Acera ani Asusa nigdy nie miałem więc ciężko mi powiedzieć jak jest u nich z jakością. Ten Acer którego znalałem to chyba najtańsza opcja i z tego co udało mi się znaleźć ma 8GB pamięci w dual-channelu (2x4GB) a przy RX Vega to podobno bardzo ważne aby pamięć występowała dwukanałowo.

To masz szczęście, bo miałem 3 lapki Acera, a brat 1.
Dziadek na core due nasty rok u rodziców chodzi, poza kilkoma lutowaniami kabla w gniazdku problemów nie było. Dwa następne netbooki, jeden chodził 6 lat w 2 lata po zalaniu padł touchpad :wink: Drugi 3 lata i raz doginane były blaszki w gniazdku zasilania, potem został zbity ekran. Ogólnie nie pamiętam jakichś większych problemów. U brata też jakieś Acer na A - “COŚ TAM” chodzi i jedyne co miał, to padnięty dysk, 3 dni odzyskiwałem dane.

Obecnie mam Lenowo Ideapada biurowego z Ryzenem i nie narzekam na niego, ale to dopiero miesiąc :wink:
Z minusów, to 4 GB z jednej kości może być lutowane i przycisk uruchamiania masz “nad klawiaturą numeryczną”.

Bardzo :slight_smile:

Zanim zdecydujesz się na notebooka z procesorem Ryzen na pokładzie, to poczytaj o cyrkach ze sterownikami. Może się okazać, że wcale nie chcesz takiego laptopa, do którego producenci nie robią aktualizacji, a oficjalnych sterowników od AMD często nie ma.

Tu masz rację, aczkolwiek coś za coś, sprawdzić czy producent ma aktualny sterownik i jak działa można łatwo, w przypadku Lenovo mi nic nie wykrzacza na vedze 3. Co zaś się tyczy braku aktualizacji od producentów: to na co one komu ;-)? Żart, ale bądźmy poważni: to nie jest zestaw dla gamingowego szaleńca, zaletą sa głównie starsze gry działające płynnie i optymalizacja Assasiana dająca +10% !!! FPS na Vedze da z…2 klatki, więc trochę mały zysk :wink: Jeżeli sterownik będzie stabilny, to wystarczy - nowych sterowników co kwartał do 2025 nie trzeba, i tak gier typu wiedźmin 8 nie odpali się płynnie.

Rzecz w tym, że konstrukcje są młode i wiele z nich cierpi na choroby wieku dziecięcego, przez co aktualizacje sterowników są potrzebne. W przypadku nVIDIA czy INTEL masz możliwość pobrać sterownik wprost od dostawcy sprzętu. W przypadku AMD czekasz, aż łaskawie ktoś zrobi update. AMD wydało w tej sprawie oświadczenie jakiś czas temu twierdząc, że będzie namawiać producentów sprzętu aby robili updatey chociaż dwa razy do roku. Ale gwarancji nie dają, a ogólnych sterowników hostować nie chcą, tłumacząc się zróżnicowaniem konfiguracji sprzętowych występujących na rynku.

kurde, taki fajny sprzęt z ogromnym potencjałem a tak niewykorzystanym. Później się dziwią dlaczego AMD tak słabo przędzie. Zastanowię się jeszcze czy naprawdę warto ładować się w Ryzena. Poczytałem trochę o tych problemach ze sterownikami i jaja są nieziemskie.

Szkoda że za te pieniądze nie ma żadnej sensownej alternatywy od Intela.

Zobacz sobie tego:


Do internetu, czy pracy biurowej wystarczy. Nie ma kamerki internetowej, więc ze Skype’a i rozmów video nie skorzystasz.

Chyba bym faktycznie szukał używanego Della jak ten:

Z tym Dellem z Allegro bym uważał, patrząc na opis zęby mi aż zgrzytają. Normalnie Wydajny komputer dla Nasa i potwór gamingowy w jednym…

Standardowy opis przeklejony ze sklepu.

Do 2k zł dostaniesz już budżetowy model z w/w procesorem i grafiką Vega 8

Fajna opcja, tylko dopłacić do 8GB RAM i gitara.

Tylko czy w tym lapku po zamowieniu 8gb ram jest ona montowana w dwóch kościach po 4GB czy w jednej 8GB. To jest ogromna różnica w wydajności jeśli chodzi o vege 8. I jak jest z jakościa tych lapków od Lenovo? Jakos nie mam przekonania do tej firmy.

W dwóch, masz 1 wlutowaną, 1 wolny slot. Co do jakości, normalny laptop, od ostatniego posta nadal w jednym kawałku :wink:

A może mi ktoś wytłumaczyć czym różnią się te dwa laptopy i dlaczego w jednej ofercie trzeba zapłacić za system 400zł a w drugiej za taką sama konfigurację z systemem płacimy za system tylko 100zł?

Tutaj jeśli wybierzemy windows 10 to dolicza do koncowej ceny +400zł:

A może lepiej wziąć coś na Intelu i nvidii?