Laptop-problem z chłodzeniem(zanieczyszczenia)

Witam. Kupiłem ponad rok temu laptopa (Acer AS5739G-663G32MN), jakiś czas temu przez nieuwagę wylądował otworem wentylacyjnym w torcie, wyssałem trochę ciasta. Wszystko było ok, ale ostatnio gdy zacząłem oglądać filmy HD podłączając laptopa do telewizora(wcześniej tego nie robiłem) filmy się ścinają, laptop grzeje czasem do takiego stopnia że się wyłącza. Bardzo grzeje się też przy grach z wyższymi wymaganiami (np. Dragon Age), wtedy też po jakimś czasie się wyłącza a obudowa w tym miejscu parzy. Everest po odczekaniu 5 min i włączeniu laptopa(wcześniej się nie da) pokazuje 72 stopnie na procesorze. Na moją logikę to chłodzenie nie wyrabia przy większym obciążeniu. Ma ktoś pomysł jak sobie z tym poradzić? Pod gwarancję to raczej nie podchodzi. Rozkręcać laptopa i spróbować wyczyścić? wymienić radiator? Może jedyna opcja to oddać do serwisu, ale nie zauważyłem żadnych plomb czy naklejek które by mogły być uszkodzone podczas otwierania komputera.

Tak.

Jeśli sam nie potrafisz to serwis lub elektronik z praktyką w tego typu czynnościach. Niektóre laptopy są bardzo pomysłowo pozamykane i można przypadkowo coś np. ułamać lub urwać.

Nie, tego się nie wymienia, bo to się nie zużywa. Innego nie założysz bo nie będzie pasował. Po zdjęciu radiatora należy go dokładnie wyczyścić i nałożyć nową porcję pasty termoprzewodzącej.

Niektóre laptopy wykorzystują tylko % mocy wentylatora. Zobacz w biosie czy nie możesz zwiększyć prędkości obrotów wentylatora.

A jak to się ma do gwarancji? Rozkręcenie laptopa, wymiana pasty termoprzewodzącej itp. nie powoduje jej utraty?

Powoduje utratę praw do naprawy na gwarancji. To nie są czynności, które ma prawo wykonywać użytkownik.

Ale i tak zabrudzenie tortem :wink: (jeśli dostał się do środka) prawie na pewno gwarancie Ci unieważniło.

Chyba się i tak zdecyduję. 63 stopnie teraz mam a jedynie na forum siedzę. Takie pytanko: jakbym to tak zostawił to coś się może stać oprócz wyłączania komputera w stresie?

Nie ma co zwlekać z usunięciem przyczyny przegrzewania - luty BGA mogą nie wytrzymać długotrwałej podwyższonej temperatury a wtedy to już tylko serwis.

http://pl.wikipedia.org/wiki/BGA

http://www.youtube.com/watch?v=3kWLs7bU88s

i inne filmiki