Laptop - rozbudowa o pamięć RAM -wątpliwości dot. taktowania

(LonngerM) #1

Witam

Mam pewien problem i zgryz z którym nie mogę sam sobie poradzić, dlatego proszę Was o pomoc.

Posiadam laptopa z 2 x 2GB RAM 667MHz. Pragnę rozbudować laptopa do 8GB.

Planuje jak na razie kupić jedną kość (przez pewien czas posiadać 6GB RAM), a po jakimś czasie drugą - ze względu, że to lekko zbyt duży wydatek jak na pamięć RAM jednorazowo.

I właśnie najważniejsze pytanie. Czy mi się to opłaca?

Na aukcjach i sklepach rzadko widać pojedyncze kości z taktowaniem 667MHz, najczęściej widać 800MHz. Zacząłem się zastanawiać czy nie będzie bardziej opłacalne wykupienie jednej pamięci z wyższym taktowaniem np 800MHz i posiedzieć dłuższą chwilę na jednej kości 4GB, a potem kupić drugą. Jak wy widzicie to od strony ekonomicznej... bo celowo planuje wylądować na 2x 4GB RAM - wyższe taktowanie oznacza sprawniejszą pracę jeśli się nie mylę prawda?

Proszę o pomoc i wskazówki i poradę...

Dziękuję.

(Pablo79) #2

Nawet jeżeli zainstalujesz te pamięci o taktowaniu 800 MHz, to i tak twój laptop, a dokładnie płyta główna, obniży tą wartość do 667 MHz, czyli takiej wartości jaką obsługuje twój laptop

Ok jeżeli twój laptop obsługuje taktowanie 800 MHz, to bardziej efektowne moim zdaniem byłoby rozwiązanie, 2x4 GB 800MHz, im większe taktowanie pamięci, tym wydajniejsza będzie praca modułów pamięci RAM. Ważne są przy tym jeszcze timingi kości pamięci RAM.

(LonngerM) #3

Mój laptop obsługuje typy pamięci: DDR2-667, DDR2-800, DDR3-667, DDR3-800, DDR3-1066 SDRAM

Dlatego w ogóle się pytam co będzie najbardziej efektywne.

(Cedar) #4

Sprawdziłeś czy Twój laptop obsłuży taką ilość pamięci?

Po zainstalowaniu modułów o dwóch różnych taktowaniach, częstotliwość zostanie ustawiona automatycznie na częstotliwość wolniejszego modułu.

Czasami bios ma możliwość wymuszenia wyższej częstotliwości pracy pamięci niż ich nominalna, (jednak w laptopach za często takiej funkcji się nie spotyka) i można wolniejszą pamięć dobrej jakości "podkręcić" o stopień wyżej.

(LonngerM) #5

Tak jest to maksymalna wartość jaką on obsłuży... chyba że Aida64 i Everest mogą się mylić...

(Cedar) #6

A co na ten temat podaje specyfikacja producenta/instrukcja obsługi?

(LonngerM) #7

O ja... żebym teraz znalazł instrukcje obsługi po 2,5 roku od kupna... laptop to Acer Aspire 6930G... a instrukcje może znajdę zaraz:P

Ale już wiem, że jak coś to kupię jedną kość 4GB RAM 800MHz... tylko byłbym wdzięczny o poradę dotyczącą marki kości, wiem, że Kingstony były dobre, ale podobno ostatnio nie są jakieś wybitne.

(Cedar) #8

Istnieje jeszcze coś takiego jak strona www producenta - tam poszukaj (mi się nie chce :stuck_out_tongue: )

(LonngerM) #9

"Płyta w tym lapie jest wyposażona w chipset PM45 bądź GM45. Skoro grafika nie jest zintegrowana, to na płycie musi znajdować się układ PM45. Według informacji Intel'a układ ten jest w stanie obsłużyć 8GB RAM, więc nie powinno być problemów. Oczywiście najlepiej to sprawdzić, przy pomocy na przykład programu Everest bądź SIS Sandra. Posiadam laptopa z tej serii - dokładnie Acer Aspire 6930G 734G32Mn - i programy jednogłośnie wskazują 8 GB RAM'u."

Porada dotycząca do tego samego modelu.

Proszę jeszcze raz o doradzenie o producenta...:slight_smile: