Laptop sam się wyłącza - jaka może być przyczyna?

Witam.

Dziewczyna ma problem, i to niefajny. Otóż, jej laptop, Acer Aspire 5742G (Intel Core i3-350M albo 380M, grafika zintegrowana, 3 GB RAM, Win 7 x64) w czasie pracy samoistnie się wyłącza, niezależnie, co się robi. Przez pewien czas działało wyjęcie baterii i praca na samym zasilaniu z gniazdka, ale teraz nawet to nie pomaga. Bateria nie chce się też ładować.

Laptop był w serwisie, jednak oni “stwierdzili”, że to jest usterka oprogramowania, a nie sprzętowa i zrobili tylko recovery (co zabawne - nie z partycji laptopa, tylko z czegoś innego, bo wcześniej było reco robione i system wyglądał zupełnie inaczej, niż po ich serwisowym, a poza tym partycja recovery jest obecnie w 100% pusta). Dlaczego “stwierdzili”? Mimo opisanej usterki nie było testów baterii ani zasilania, tylko podstawowe testy CPU, grafiki, RAM-u, dysku, touchpada, klawiatury, CMOS, do tego wykonane dopiero po recovery.

Komputer sprawdzany w HWiNFO64, czy temperatury nie są za wysokie, nie było niczego ponad normę (poza tym, przy temperaturach to chyba się restartuje, a nie wyłącza całkiem…). Laptop jest używany do podstawowych rzeczy - gadu, internet, radio internetowe, Office, oglądanie filmów i to w sumie wszystko. Jeśli ma to znaczenie, do internetu jest używany modem blueconnect Huawei E353 (chyba ten model, bo nie mogę znaleźć niczego na stronie t-mobile).

Był też kiedyś robiony, jakoś w grudniu, skan OTL, logi były na forum, jednakże nic nie było zainfekowane (poza BearShare, ale to zostało usunięte po logach). Teraz też jest czysto, sprawdzane MBAM i DrWeb CureIt!. Mogę ew. wrzucić jeszcze raz logi, o ile komputer pozwoli.

Ma ktoś jakieś sugestie?

Pobierz, zainstaluj i uruchom (monitoruj temperatury) SpeedFan

Pobierz Prime95

Uruchom Prime95. Uruchom Stress Test. Zatwierdź domyślne opcje. Przejdź do okna SpeedFan i monitoruj temperatury. Test niech potrwa co najmniej 2 h.

Nie pierwszy raz spotykam się z takim tłumaczeniem serwisu. Najlepszy sposób, ściągnij, pożycz jakąś dystrybucję linuksa, najlepiej Ubuntu i odpal z płytki - jeżeli laptop będzie się wieszał podczas pracy, to nie ma siły, żeby była to wina oprogramowania.

Częstym powodem jest odklejenie się radiatora z GPU, co powoduje przegrzanie a w konsekwencji restart.

Restart jeszcze bym zrozumiał - sam miałem tak na swoim starym laptopie, jak go za bardzo katowałem grami - restartował się po jakimś czasie z powodu temperatury, ale tutaj wszystko w normie jest. Sprawdzę jeszcze tego Prime95, jak będę miał dostęp do niego (czyt. jak dziewczyna do domu wróci ze szkoły, jakoś po południu powinno coś się dać).

Linuksa mam jakiegoś u siebie, BackTracka 5 RC2 o ile mnie pamięć nie myli. Zobaczę, co da się z tym zrobić.

Dodane piątek, 27 kwietnia 2012, 12:08

Przepraszam, że tak późno, ale mam screeny z SpeedFana i Prime95 - w SF maksymalnie doszedł do 82 stopni Celsjusza, w Prime95 zauważyłem, że jeden rdzeń jest nieco wolniejszy od drugiego - czy to normalne?

http://zapodaj.net/bfbd6f9af041.jpg.html

http://zapodaj.net/e84f2781a6d2.jpg.html

Przez 3 godziny działał bez zacięcia ani wyłączenia, gdzie normalnie po tym czasie już wariuje, a często nawet dużo szybciej.