Laptop sie grzeje gdy podlacz pod ladowarke

W wolnej chwili sprawdź, najlepiej jak będzie 30 za oknem. Ale jak nie odczuwasz, to nie musisz. :wink:

no dobra sprawdze, czyli mowisz ze najlepiej wyslac na gwarancje?
(zapomnialem dodac ze takie temepratury mam z wlaczonymi wiatarkami na pelna moc)

Jeżeli będziesz miał spadki wydajności, to ja bym tak zrobił. Możliwe, że termopad albo ciepłowód źle przylega, ale to powinien producent zrobić. Szczególnie, że z czasem wydajność chłodzenia spadnie, nie wzrośnie.

Nauczcie się, że laptopy gamingowe takie temperatury mają na CPU koniec kropka. Nie ma co nad tym dyskutować, bo to się nie zmieni gdy chce się mieć płaskiego i wydajnego placka. Po za tym czy autor gra w gry na akumulatorze? Chcesz go zabić jeszcze przed końcem gwarancji? Wierzysz w mity, że baterię trzeba rozładowywać regularnie, bo się „zepsuje”?

Skok temperatury jest banalny do wytłumaczenia. Laptop po odłączeniu zasilania ubija TDP CPU by nie masakrować baterii co i tak sam uskuteczniasz więc stąd niższe temperatury i różnice w użyciu GPU oraz CPU. Nie robi się tak. Na baterii w latopie się nie gra, bo ona nie do tego służy tym bardziej, że na zasilaniu akumulatorowym wydajność mocno spada i to masz zaszyte w BIOS laptopa i tego obejść się nie da.

Jak chcesz niższe temperatury w stresie to zostaje jeszcze zabawa z Throttle Stop czy Intel® Extreme Tuning Utility. 9 gen chyba są jeszcze podatne na te manewry.

Tu masz test tego laptopa. Maksymalna temperatura to 95, ale powinna się ustabilizować na 86-90.

No i jeszcze dodam od siebie. Dobrego laptopa to sobie nie wybrałeś. W tym budżecie są lepsze propozycje, a poza tym MSI ma naprawdę kiepskie budżetowe serie laptopów. Odkąd pamiętam to zawsze mocno na nich cięli i nawet widzę, że dalej montują najgorszy sort ekranów jaki im się nawinie. Chłodzenie to też lekki paździerz.

1 polubienie

Gram z podlaczona ladowarka zazwyczaj

Nie

Tylko u Autora jest ~~95, a nie ~~90, no i leży na podkładce, czyli powinna być cyrkulacja przyzwoita (nieco niższa temp niż na bazowa).

Laptop może nie być przeznaczony do gier, seria może być badziewna, ale jak firma wypuszcza ■■■■, który się gotuje i obcina zegary, to firma powinna go doprowadzić do używalności lub oddać kasę. :wink:

Przez zbijanie zegarów temperatura będzie chwilami spadać. Wszystko zależy od tego jaki tak naprawdę limit ustawił producent. Nikt ci nie powie, że się gotuje. Temperatura nie przekracza maksymalnej temperatury ujętej w specyfikacji więc problemu nie ma tak samo problemu nie ma póki CPU trzyma przynajmniej zegar bazowy w stresie.

I tak, i nie. Produkt jest sprzedawany jako „gejimngowy”, a ewentualny błąd konstrukcyjny, powodujący niestabilne działanie gier (ścinki) jednak jest sprawa firmy, bo sprzedaż laptopa, stabilnie działającego tylko na minimalnych zegarach, z hasłem „do gier” jest wprowadzaniem Klienta w błąd. :wink:

Maksymalna temperatura to 105 - wg specyfikacji ok. Bazowy zegar to 2,6 Ghz. Mimo temperatury zegar nie spada poniżej tej wartości więc też jest ok. Tak, wiem, że z punktu widzenia klienta jest to kiepskie, ale nie możesz tego się przyczepić przy ewentualnej reklamacji. Mogą Ci wymienić ewentualnie pastę i przeczyścić układ, ale więcej nic nie zrobią.

Źle definiujesz minimalne zegary. 2,6 GHz to zegar bazowy, a wszystko powyżej jest gratis. Gdyby zegar szorował po dnie poniżej 2,6 Ghz wtedy można reklamować, ale w tej sytuacji wszystko jest git. Tak, wiem, że to wygląda źle, ale niestety takie są realia. GPU i CPU mają podane zegary bazowe i zegary turbo. Turbo nigdy nie jest gwarantowane. Dlatego przed zakupem laptopa trzeba zrobić porządne rozeznanie w tym co jest na rynku w danym przedziale cenowym by wybrać jak najlepszy model z tym że MSI nigdy nie robiło dobrych budżetowych laptopów gamingowych, a teraz w dodatku jeszcze plombują obudowy i nawet sobie układu nie wyczyścisz, a jeszcze nie tak dawno mogłeś sobie grzebać m. in. by wymienić przykładowo pastę.

Przełącz max procka na 99% to Ci nie przetaktuje i nie będzie się tak grzał

Nie polecam. Wydajność leci wtedy na mordę i strata jest znacznie większa niż wynikałoby to z samych zegarów. Zrób ten manewr np. podczas konwersji wideo. Zobaczysz jak wydajność poleci mimo, że np zegary skoczyły ledwo o 500 Mhz.

Czyli zostaje tylko jedna opcja: tryb zrównoważony, zamiast wysokiej wydajności, tak jak ja mam na sztywno ustawione.

Nic to nie zmienia. Tryb zrównoważony jedyne co robi to zmniejsza TDP w stanie spoczynku. W stresie dalej procesor ciśnie na maksa. Zostaje zabawa programem Throttle Stop.

Tylko mi się wydaje, że z tymi trybami nie można odnosić się do wszystkich producentów. W Asusie tryb zrównoważony jest bardzo wydajny. Sam go używam i widzę, że nawet w tym trybie zegar potrafi podskoczyć powyżej 3 GHz. Nie wiem czy tak samo działa ten tryb w MSI może tam być na przykład mniej wydajny.

Jak rdzeń CPU zdąży się schłodzić na niskich obrotach to potem jest w stanie zrobić turbo boost powyżej znamionowych zegarów. Ja u siebie dobrze to widzę (i7-9750H, bazowa 2.6Ghz, turbo 4.5Ghz) , jak leci na 100% na wszystkich rdzeniach to początek oczywiście ok. 3.8Ghz a potem spada do stabilnych 3.0 - 3.2Ghz. Jeśli natomiast poleci jednowątkowe obciążenie, to bez problemu jeden rdzeń wkręca do 4.2 - 4.3 Ghz i najczęściej już nie spada bo pojemność cieplna CPU jest wystarczająca żeby utrzymać taką prędkość.

Tutaj laptop wygląda, że zachowuje się normalnie. Są tylko, 2 rozwiązania aby zbić temperaturę / zwiększyć wydajność. Pierwsza to włączenie Cooler Boost fan mode tylko, wtedy wiatraczki będę pracowały na maksa do 59.5 dB co jest głośno lub spróbować undervoltingu procesora, dodatkowo najlepiej używać go w klimatyzowanych pomieszczeniach :slight_smile:

Mi stacjonarka podniosła o 10, bo powietrze w pomieszczeniu prawie 30. ale mam w bios ustawione na cisza-nie temperatura.

Przełacz na 99% jak pisałem i zobacz jak ci będzie się zachowywał Po prostu wyłaczasz Turbo/Boost i tyle. Oczywiście przy konwersji wydajność spada po ona czały czas korzysta z Turbo/Boost aż do monenty gdy temperatury spowodują obniżenie taktowania.

1 polubienie

Chyba juz wiem wszedlem w plan zasilania i zauwazylem ze mialem ustawiony minimalny stan procesora na 100% jak jest podlaczony zmienilem to na 30% i jest lepiej zmenilem tez maksymalny stan procesora na 99%

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.