Laptop się nie włącza po zniknięciu dysku

Witam!

Mam problem - posiadam laptopa firmy Toshiba z systemem Windows Vista, ostatnio postanowiłem, że doinstaluję Windows 7. Ponieważ miałem tylko 2 partycje po około 100 gb (C i E) a na E mam program od Toshiby “Recovery”, nie chciałem tu Windows 7 instalować bo w razie potrzeby usunięcia Windows 7 wywalił bym ten program. Do zmniejszenia dysku C i zrobienia nowej partycji użyłem programu Partition Wizard. Od początku coś mi nie grało bo program nie widział partycji E, a jedynie C. Zmniejszyłem partycję C i Partition Wizard poprosił o restart komputera. Po ponownym uruchomieniu oczywiście uruchomił się Partition Wizard z ładowaniem. Wszystko było ok do momentu zalogowania się na mojego użytkownika… Po zalogowaniu pierwsze co rzuciło mi się w oczy to puste skróty na pulpicie, wchodzę w mój komputer a tam tylko dysk C :!: Odrazu pomyślałem o programie przywracaniu dysku od Visty - jakimś cudem był wyłączony i nie było żadnego punktu przywracania systemu. Później próbowałem użyć dysku z backupem systemu z dnia zakupu laptopa - nie uruchomił się, ponieważ program “Recovery” znikną wraz z partycją E :cry: Postanowiłem poszukać rozwiązania następnego dnia (dzisiaj), a tu nie miła niespodzianka - włączam laptopa, jest jak zawsze ekran TOSHIBA (gdzie można włączyć Boot menager oraz Setup Utility), ale po chwili wyskakuje napis “BOOTMRG is missing Press Ctrl+Alt+Del to restart” :frowning: Uruchamiałem go ponownie już ze 20 razy i za każdym razem to samo

PS - nie odsyłajcie mnie do googli bo już szukałem :cry:

Wszystko wskazuje,że użyłeś nieodpowiedniego programu do partycji,polecam sprawdzony ten:http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html.To na przyszłość,a co teraz.Skoro możesz wejść do biosu to ustaw na 1-kę CD-ROM i zainstaluj na C Windows 7,a póżniej z pozycji 7-ki powinno się wszystko znależć.

Tylko tyle że ja mam jeszcze przez kilka miesięcy gwarancje i nie wiem czy jak wywale Viste to czy mi gwarancja nie pójdzie… A po za tym gdzieś czytałem że podobno trudno znaleźć sterowniki do laptopów czy to prawda?

No gratuluję pomysłu.

Na przyszłość to sobie zapamiętaj że nie zmienia się rozmiarów partycji na której są dane bo dane może szlag trafić.

Co do rozwiązania to możesz jeszcze spróbować odpalić z płytki instalacyjnej konsolę odzyskiwania systemu i wpisać polecenie _ fixboot _ (to nadpisze menedżera bootowania o którego braku informuje napis “BOOTMGR is missing”) ale dane to raczej już straciłeś.

A co do gwarancji to obejmuje ona tylko sprzęt a nie oprogramowanie więc ni ma co się tym przejmować, ewentualnie po prostu zainstaluj ponownie vistę z tym kluczem jaki masz na nalepce.

Ze sterami raczej nie powinieneś mieć problemów, wchodzisz na stronę producenta i odszukujesz odpowiednie dla twojego modelu, tyle tylko że być może będziesz musiał ściągnąć te stery za pomocą innego kompa (bo win może nie mieć sterów do karty sieciowej laptopa) i przenieść je na jakiejś płytce lub pendrivie.

scripter1 napisałeś

Na jakimś forum znalazłem, że tym programem można zmieniać rozmiary partycji bez utraty danych… A za rozwiązanie dzięki, ale jak nie strace gwarancji instalując siódemke i ze sterami piszesz, że też nie powinno być problemów to zaraz zainstaluję Win 7. Miałem na początku pomysł żeby tylko doinstalować nowy system do Visty, żeby nie instalować od początku sterowników ale jak już wszystko straciłem to bez różnicy… Mam nadzieję że Windows 7 nie będzie tak beznadziejny jak Vista :expressionless: Wrazie jakiś problemów będe jeszcze pisał.

E tam…Kilkakrotnie zmieniałem partycję programem EASEUS Partition Master 5.5.1 Home Edition i zero problemów. Ryzyko istnieje ale jak się ma pecha to i w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie.

Dobra podczas instalacji Windows 7 pojawił się kolejny problem - uruchamiam laptopa, wkładam płytę, wyskakuje “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD lub DVD…” To ja klikam klawisz, wyskakuje instalacja siódemki klikam oczywiście instaluj, i później “Uaktualnij” a tu mi wyskakuje “System został uruchomiony z dysku Windows 7, wyjmij dysk z systemem i uruchom ponownie komputer tak aby został uruchomiony normalnie” - ja to robie, i znów wyskakuje mi “BOOTMGR is missing Press Ctrl+Alt+Del to restart”

CO TERAZ ZROBIĆ :?: :!:

Dodane 09.06.2010 (Śr) 17:26

Dobra wymyśliłem że jeszcze raz zainstaluję viste i dopiero potem 7-ke… Puki co się instaluje - oby tylko znów błąd nie wyskoczył ![-o<

Coś mocno kombinujesz kolego. Skoro miałeś partycję C i E to zmniejszając C powinieneś utworzyć kolejną partycję D o takiej wielkości o jaką C zmniejszyłeś. Miałeś C 100 GB zmniejszyłeś ją do np. 40 GB to powinieneś utworzyć na wolnym miejscu D= 60 GB. Byłoby ok.

Dlaczego wybierasz opcję uaktualnij? Wybierz instalację od nowa, clean. Zainstalujesz oczywiście na sformatowanej spod instalatora partycji C i później, już spod Windowsa sformatujesz D. Jeśli nie będzie widać E to na to też jest sposób, odkryć i dane Recovery wyrzucić, nie będzie do niczego już potrzebna.

Dobra Vista już się konfiguruje po ponownej instalacji… D nie mogłem zrobić bo mi się wszystko powaliło jak zmniejszyłem C a co w tym wszystkim najdziwniejsze - :o instalator Visty widzi C, miejsce które zrobiłem na 7 - 30 GB bez partycji i E: DATA - dysk którego nie było widać po zmianie partycji w “Mój komputer”… Jak Vista skonfiguruje laptopa to wezme i seven’a zainstaluje… A po ładowaniu (instalatorze) laptop sie zresetował (jak zawsze przy instalacji) po chwili na 3 sekundy uruchomił się wybór systemu i tam były:

“Vista Home Premium” i “Vista Home Premium (odzyskano)”… Ale ja niezdążyłem wybrać i konfigurowanie się odpaliło… To teraz pytanie (proszę o szybką odpowiedź) - co wybrać przy instalacji siódemki żeby najlepiej stery zostały: “uaktualnij” czy “instalacja niestandardowa” :?: :?: :?:

Dodane 09.06.2010 (Śr) 18:09

Jeśli to niemożliwe to trudno ale - chciałbym żeby sterowniki zostały, bo patrzyłem na stronie Toshiby i sporo czasu będę musiał spędzić na szukaniu, ściąganiu, instalowaniu sterów do lapka…

Dodane 09.06.2010 (Śr) 18:23

JEST UDAŁO SIĘ :!: :!: :!: PARTYCJA E ZNÓW SIĘ POJAWIŁA, TERAZ DOINSTALUJĘ SIÓDEMKĘ I JUŻ :smiley: I czy na windows 7 partycja 30 gb wystarczy :?:

No nie wiem według mnie to zależy co chcesz na tej partycji trzymać gry muzykę jakieś programy?\

Mi by tyle starczyło nie wiem jak ty wolisz :slight_smile:

To znaczy mi nie chodzi o to czy gry itd. mi się zmieszczą, tylko gdzieś czytałem, że 7-ka potrzebuje sporo wolnego miejsca na dysku, o ile się nie mylę to jakieś 10-20 gb (ale pewien na 100% nie jestem czy tyle). A ja to najczęściej to na partycji z systemem to pliki które trzymam to tyle co na pulpicie trochę muzyki (około 1-2 gb). Gry, programy itd. to trzymam na innych partycjach…

Ja swojemu Win XP przeznaczyłem na partycję systemową 50 GB i mam aktualnie niecałe 11 GB wolnego na niej przy czym mam dysk 1 TB a na partycję z plikami (tylko z plikami, na programy mam jeszcze inną) dałem 709 GB i mam na niej zajęte ponad połowę miejsca…

TO zrób więcej bo 30GB rzeczywiscie może być trochę za mało

WIELKIE DZIĘKI WAM WSZYSTKIM ZA POMOC =D> :smiley: :!: :!: :!: Problem rozwiązany: partycję E znów widać scripter1 napisał, że dane już raczej straciłem - wszystkie dane odzyskałem - dysk C z visty zapisał mi się jako “Windows.old” dysk E jest cały z plikami które miałem wcześniej, i Windows 7 zainstalowałem na starej partycji Visty (86 GB)

TEMAT ZAMYKAM :smiley:

No i nie zrobiłeś tak jak radziliśmy. Zainstalowałeś Win 7 na partycji C ale obok Visty, świadczy o tym katalog Windows.old. ( To nie tak, że "dysk C z visty zapisał mi się jako “Windows.old”, tam są zapisane pliki umożliwiające ewentualny powrót dio Visty). Katalog ten nie jest tobie do niczego potrzebny a zajmuje jedynie cenne miejsce. Powinieneś wybrać instalację niestandardową na dysku C ale z jego formatowaniem, po ci ci śmieci z Visy na tym dysku…

Będzie komp oczywiście działał ale nie jest to eleganckie rozwiązanie, masz bałagan na dysku.

Mam C 50 GB i uważałem, że to dużo na system i programy, teraz zostało mi jedynie 8 GB wolnego.

I dobrze, bo wszystkie pliki np. z pulpitu itd. mi się zapisały w odpowiednim folderze, a bałaganu nie mam bo wystarczy przecież, że wywawle ten folder i śladu po Viście - nie ma. Po za tym ja sobie tylko przekopiuję pliki z tego folderu (pulpit, itd.) a później ten folder usunę… A ja specjalnie nie instalowałem seven’a “niestandardowo” bo by mi się wszystkie stery wywaliły, a tam na stronce Toshiby to jak już pisałem - duuużo ściągania i szukania jest…