Laptop się nieprzeciętnie grzeje i wyłącza

Tak jak w temacie, komp mi się ponadprzeciętnie grzeje. Dobrze że ma tę funkcję automatycznego wyłączania się powyżej jakiejś temperatury. Mam go dopiero rok i nie siedzę na nim dniami i nocami więc wydaje mi się to dziwne. Gwarancja niedawno mi minęła. Wklejam loga bo (zdaje mi się słusznie), uważam że zanim zacznę reinstal systemu, rozbieranie kompa itd., to warto by było sprawdzić czy na pewno nie jest to wina oprogramowania. Tym bardziej, że mój model acer aspire 5737Z nie należy do tych które byłoby łatwo rozebrać, a poza tym ja tego nigdy nie robiłem.

No więc log z OTL’a wygląda następująco:

http://wklej.to/NlP5dV

Hej,

Przegrzewanie procesora - a co za tym idzie także wyłączanie się komputera - w sporadycznych przypadkach może być spowodowane nieproszonym i niebezpiecznym oprogramowaniem. Logów niestety nie sprawdzę, gdyż nie są one moją silną stroną. Jednakże wystarczy sprawdzić, czy istnieją w systemie procesy, które cały czas wykorzystują czas procesora - jeśli tak, to jakie to procesy. Wygląda to bardziej na problem sprzętowy - wtedy nawet reinstalacja systemu nie da zupełnie nic.

:arrow: Czy działa wentylatorek w okolicach procesora??

:arrow: Czy nie jest przysłaniany przez coś - na przykład w czasie korzystania z laptopa na kolanach czy w łóżku??

:arrow: Czy korzystasz z podkładki chłodzącej??

:arrow: Czy regularnie czyścisz sprzęt?? Wystarczy sprężone powietrze, by przedmuchać otwory w radiatorze i tym samym poprawić chłodzenie procesora.

Kłóciłbym się z tym wnioskiem. Praktycznie każdy z laptopów jest łatwy do otwarcia. Nie spotkałem się jeszcze z Acer’em, który w tej kwestii powodowałby problemy. Odkręcasz klapkę z dołu laptopa i otrzymujesz bezpośredni dostęp do pamięci, dysku i procesora. Wykręcasz dodatkowe dwie śrubki i powinno być możliwe ściągnięcie wentylatorka, który chłodzi radiatory odprowadzające ciepło z procesora przy pomocy heat-pipe’ów. W artykule Konserwacja układu chłodzenia laptopa świetnie opisano, co należy zrobić.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Może trzeba wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze wtedy może mniej będzie się grzał …

Hej,

By wymienić pastę termoprzewodzącą i tak konieczne jest otworzenie laptopa. Można więc najpierw spróbować przeczyścić układ chłodzenia i sprawdzić jego działanie. Jeśli to nie przyniesie skutków, warto pomyśleć o wymianie pasty - choć w laptopach taka wymiana jest konieczna niezmiernie rzadko.

Pozdrawiam,

Dimatheus