Laptop się wolno uruchamia (ponad 5 minut)

Witam. Mam laptopa z Vistą. 5 lat nie był robiony format, ale działa dobrze, więc jest dobrze, poza czasem uruchomień systemu. Komputer ładuje się często ponad 5 minut.

 

Wirusów nie ma, sprawdzałem. 

 

Nie wiem czy istnieją aplikacje które pokazują ‘logi uruchomieniowe’ systemu. Może za pomocą tych programów ktoś by pomógł? 

Czyszczenie systemu programem CCleaner, Wise Disk Cleaner, systemowe Oczyszczanie dysku włącznie z oczyszczaniem plików systemowych. Defragmentacja dysku programem Defraggler. Wyłączenie niepotrzebnych pozycji w autostarcie (w CCleaner można poustawiać), ewentualnie wyłączenie niepotrzebnych usług. Odinstalowanie niepotrzbnych programów.

 

Najlepiej to wymienić dysk na SSD

Dodałbym jeszcze usunięcie zbędnych punktów przywracania systemu (można CCleaner’em) i czyszczenie rejestru np. Registry Life http://www.dobreprogramy.pl/Registry-Life,Program,Windows,18391.html

 

Autoruns http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Program,Windows,13208.html pokaże Ci co się uruchamia ze startem systemu, ale uważaj co wyłączasz :wink:

 

pozdrawiam

Pokaż log z autoruns. Wyłączyć można w zasadzie wszystko, oprócz antywira.

Jakim sposobem sprawdziłeś, że nie masz wirusów?

programem FRST

Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/autoruns-po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

Z doświadczenia wiem, że najlepszy czyli najefektywniejszy i najszybszy jest format, a raczej zrzucenie obrazu, który się utworzyło po instalacji systemu,sterowników i najpotrzebniejszych programów. Szkoda czasu na dłubanie, resetowanie, mierzenie czasu i denerwowanie się.

U mnie po 10 miesiącach, już zaczął przymulać i ładować się po 4 minuty, mimo skanowania kilkoma antyvirami, czystego autostartu, dokładnie takiego jaki mam po formacie. Po prostu system sie rozrasta, po tych aktualizacjach,instalacjach roznych programow, gdzie sama uninstalka i czyszczenie rejestru nie pomaga. Po tylu latach używania systemów widzę, że najlepsze jest zrzucenie obrazu co pół roku.

5 lat to dość dużo jak na używany ciągle Windows. Ten system ma to do siebie, że po długim czasie lubi się przymulić. Ja polecam nie bawić się w czyszczenie, tylko walnąć formata, będzie szybciej i łatwiej.

Mógłbym walnąć formata, tylko że to oryginalny system jest, a napisy z kodem do aktywacji systemu są na dole laptopa, prawie całkowicie wytarte… i nie wiem co z tym kodem zrobić. :frowning:

Jeśli masz angielską Viste, to możesz ściągnąć legalny obraz (niepolski) z digitalriver, a z tego systemu, który masz wyciągnij kod za pomocą jednego z tych programów http://pcsupport.about.com/od/productkeysactivation/tp/topkeyfinder.htm

i zapisz sobie na kartce. Ja tak instalowałem czystą Viste z digitalriver na kluczu spod laptopa, aktywacja telefoniczna z automatem przeszła bez problemu.

Jeśli masz polską Viste to nie wiem, różne są wersje, jedni mówia, że klucz podejdzie, drudzy, że nie.

 

Okazało się, że w tym miesiącu obrazy windowsów z serwerów digitalriver zostały zdjęte, ale tu znalazłem oryginalny obraz http://getintopc.com/softwares/operating-systems/windows-vista-home-premium-download-iso-32-bit-64-bit/

destineter , na forum używamy polskich liter diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) - wyedytować oba swoje posty w tym temacie. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem ich do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus