Laptop się wyłącza podczas gry. Podejrzenie przegrzania

Witam. Jestem posiadaczem laptopa Acer Aspire 5742G (Intel Core i5-480M2x2.66, 4GB RAM, Nivida GeForce 540M) i już w wakacje zauważyłem, że podczas grania w Assassin’s Creeda Brotherhood laptop mi się strasznie grzał - część klawiatury, która była nad wylotem powietrza była dosłownie gorąca. Dało się normalnie grać, dość długo zresztą,więc to olałem. Jednak wczoraj ściągnąłem nową część AC - Revelations i po około 20 minutach gry gorący laptop się wyłącza i chwilę trzeba odczekać żeby go ponownie uruchomić - od razu naciskając guzik próbuje się włączyć, ale natychmiast gaśnie. Dzieje się tak jedynie przy tej grze.

Zastanawiam się nad kupnem podkładki chłodzącej, co Wy o tym myślicie?

Mam nawet jedną na oku, czytałem, że jest jedną z najlepszych: Zalman ZM-NC3000U za 153zł + przesyłka. Jest sens ją kupować? Czy to może wina czegoś innego?

Chciałem kupić 2 grudnia oryginał AC:R, ale jeżeli co 20 minut ma mi się komputer przez to wyłączać, to wole te 180zł zostawić w portfelu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,

Osth.

Jeżeli laptop jest jeszcze na gwarancji, to oddaj go do serwisu, żeby go wyczyścili i sprawdzili czy wszystko z nim w porządku.

Kurde, laptop ma około pół roku, głupio go oddawać już do serwisu, ale jeśli trzeba, to tak zrobię.

Jakieś inne rady?

Osth ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Wyczyścić możesz sam.

Wystarczy do tego sprężone powietrze (najlepiej z kompresora, ostatecznie z puszki - ale to ma za małe ciśnienie)

Odkręć klapkę pod wiatrakiem (o ile taka jest w twoim modelu) i dmuchnij tam powietrza. Jeśli nie ma klapki to dmuchnij w otwory doprowadzające powietrze do chłodzenia.

Dodatkowo zwróć uwagę aby podczas używania laptopa nie były zatkane otwory doprowadzające i odprowadzające powietrze do chłodzenia. Więc nie używasz laptopa na pościeli, na kocu, na grubej wykładzinie, dywanie, itp.

Po tym zabiegu zainstaluj OCCT, zrób test 15 min i daj screeny ze wszystkich wyników.

Komputer ma pół roku, więc jest jeszcze na gwarancji, przez co rozkręcanie odpada. Po drugie, nie znam się na budowie komputera, więc boję się, że mógłbym coś tam zepsuć, a na gwarancję wtedy by go nie przyjęli.

Co do tego sprężonego powietrza, to czytałem, że może się wytworzyć jakiś ładunek elektryczny, co może uszkodzić komputer.

Jakieś inne rady? Co myślicie o tej podkładce chłodzącej? Jeśli tak, to ten Zelman, czy jakiś zamiennik?

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :wink:

Pozdrawiam, Osth.

Pytałeś co możesz sam zrobić to napisałem.

Jeśli użyjesz sprężonego powietrza z kompresora z osuszaczem to nic się nie stanie.

Zasilanie oczywiście odpinasz.

Co do podkładki to trudno powiedzieć. Nie wiadomo co jest przyczyną przegrzewania. Laptop jest tak skonstruowany, żeby wytrzymać normalną codzienną pracę bez podkładki chłodzącej. Jeśli sam boisz się przeczyścić go solidnie z kurzu to oddaj do serwisu.

Dziękuję za odpowiedź :wink:

Zamierzam kupić sprężone powietrze w komputerowym i go “przedmuchać”, może to coś da.

Podkładka miałaby być pod gry, szczególnie te nowsze. Już przy AC: Brotherhood komputer był wręcz gorący, a przy AC: Revelations się wyłącza.

Może są jakieś testy, które pozwolą zidentyfikować i opisać problem, przez który się gra wyłącza? Jest możliwość, że to wina samej gry?

Dodane 27.11.2011 (N) 11:14

Jakby ktoś mógłby jeszcze do końca rozwiać moje wątpliwości, byłbym wdzięczny :wink: