Laptop się zawiesza lub wygasza podczas grania

Witam wszystkich.

Od czterech lat mam Toshibę A300-1EG (PSAG4E).

Gdy gram laptop zawiesza się (zacina się obraz, z głośników wydobywa się stałe zakłócenie, kontrolki laptopa się świecą) gdy wcisnę przycisk power laptop się od razu wyłącza. Laptop potrafi się również ‘wygasić’, nie wiem jak to dokładnie określić, bo ekran robi się czarny, napęd cd na chwilę się załącza (tak jak by laptop się resetował, ale nie mógł uruchomić) kontrolki wszystkie się palą, tutaj pomaga jedynie przytrzymanie przycisku power.

W czym może być problem? Na 99% nie jest to przegrzewanie się laptopa, ponieważ dopiero co go czyściłem i akurat teraz na stałe mam przy nim włączony wiatrak odprowadzający powietrze, a poza tym, zawsze gdy mi się przegrzewał po prostu się wyłączał, a nie robił tak jak teraz się dzieje.

Podczas ostatniego czyszczenia laptopa wykręciłem na stałe gniazdo PCMCIA, które się strasznie nagrzewało i potrafiło nieźle grzać rękę gdy grałem. Piszę o tym, ale wątpię, że właśnie to jest źródłem problemów.

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Podobne objawy kiedyś miałem w asusie, problemem była padająca karta graficzna. Tylko nie podczas grania a pracy systemu, nagle zrobił się czarny ekran, wszytskie kontrolki się paliły i trzeba było zrestartować komputer. Czy po restarcie wszytsko jest w porządku ? Ewentualnie sprawdz jaka masz temp. na grafice podczas grania. Jeśli jest ok ? to spróbowałbym w przypadku kiedy wyłączy się ekran podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora i sprawdzić co się wydarzy.

Podczas normalnej pracy systemu wszystko jest ok, oglądałem dużo filmów i też nie miałem problemów z niczym.

Tak, po restarcie jest wszystko okej, ale wiadomo do czasu, aż znów odechce mu się ze mną współpracować :wink:

Aktualnie mam włączone Call of Duty MW3 w oknie i temp max jaką zarejestrował program to 53st, dla rdzeni procka to odpowiednio 68 i 69st.

Temperatury wyglądają w porządku, naprawde przyjrzałbym się karcie graficznej czy przypadkiem nie odmawia posłuszeństwa. Nie wiem czy masz taka możliwość ale warto podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora wtedy sygnał poleci na monitor i tym sposobem wykluczysz matryce laptopa jeśli nie będzie obrazu . Nie mam 100% pewności ale podobne sytuację miałem z asusem m70, niestety radeon 3650m odmawiał posłuszeństwa. Nie podejrzewam taśmy łączącej matryce. Spróbuj też w momencie problemów poruszać ekranem czy nie ma zakłóceń.

Laptop wyłączył się gdy rdzenie miały 70 i 71 st, grafika około 60.

Ja mam radeona 3400 jakoś. Chyba nie o zakłócenia chodzi, bo laptop jak by sie resetuje - słychać cd rom. Niestety, nie mam możliwości podłączenia normalnego monitora. I ogólnie wątpie, że to będzie matryca sama w sobie, chociaż kiedyś miałem z nią problemy - zaraz po wyłączeniu laptopa potrafiła sobie jak by błysnąć.

Temperatura grafiki nie sugeruje,że to jest kwestia przegrzewania. Komputer nadal pracuje więć przegrzewanie procesora też nie wchodzi w grę. Nakierowałem na problem, ale jedno jest pewne że tego typu sytuacje z wyłączającym się ekranem w laptopach rzutują na grafike, matryce bądz ewentualne taśmę. Ja bym się zajął tym pierwszym wariantem. Jeśli w tym leży problem to czeka Cie wymiana i nic więcej nie zrobisz. Mogą to być pierwsze symptomy, a jak będzie problem pogłębiał się dalej trudno przewidzieć.