Laptop Sony Vaio PCG-8Q8M *nie działa większość funkcji

(Jakubgajzler) #1

Witam wszystkich. Zacznę od początku. Od nie dawna jestem posiadaczem laptopa Vaio PCG-8Q8M znany też z innej nazwy (VGN-115B). Dostałem go od kumpla w spadku Przed formatem było wszystko ok, jednakże był za bardzo zaśmiecony więc zrobiłem reinstalkę systemu. I od tej pory nie działa mi: scroll na touchpadzie, przyciski do podgłaszania które znajdują się koło przycisku Power ON, a co najważniejsze nie działa guzik [FN], pewnie to wina jakiś sterów których mi brakuję, jednak szukam ciągle i nic mi nie pomogło więc kieruję się z tym problemem do was, forumowiczów Z góry dzięki za konkretną odpowiedź.

(adam9870) #2

Odwróć laptopa i zobacz pod spodem dokładny model i znajdź sterowniki do niego

http://esupport.sony.com/US/p/select-sy ... roup_id=10

http://www.sony.pl/support/pl/search/pcg-8q8m

(Abecikxp) #3

Powiem tak ostatnio miałem inny problem z Firmą Sony , zakupiłem laptopa SVE1511ESI którego i tak na dniach muszę odesłać na gwarancję bo akurat matryca ma przebarwienia , lecz wracając do tematu.

W pierwszej chwili gdy otrzymałem laptopa zrobiłem od razu reinstal systemu bez Crapware które jest jak zwykle preinstalowane.

Przyszło do pobierania sterowników "bałagan na stronie znacznie to utrudniał"

W pierwszej chwili myślałem że się instalują poprawnie lecz , niestety nie.

Kochana firma Sony zatrudniła jakiegoś speca od kompresji który stwierdził że z kompresuje instalatory raz jeszcze i zrobi tzw silent install.

Wyszło z tego tak że część sterowników zainstalowała się poprawnie a cześć nie.

Sprawę rozwiązał na co dzień mi przydatny program UniExtract który wypakował instalatory sterowników i zainstalowałem je bez pośrednio przez tradycyjnego install shielda.

Dlatego kolega musi zrobić to samo. A jeśli chodzi o Touchpada polecam sciągniecie sterowników ze strony producenta "synaptics"

Na koniec jeszcze dodam ze ktoś w sony też był bardzo ambitny i jeśli chcemy pobrać sterowniki do windows 8 to na liscie figuruja także deinstalatory sterowników z windows 7.. Tylko owy magik nie pomyślał że ktoś może wykonał czystą instalację i musi odszukać w tej "bardzo intuicyjnej liście " sterowniki które musi wgrac zakładki z windows 7 i windows 8....

(Jakubgajzler) #4

Wyszukiwałem i ściągałem już wszystkie sterowniki z tej strony co podałeś i dalej nic, bardzo możliwe że na tej stronie producenta nie zamieścili tych sterowników których szukam.

Wyniki wyszukiwania dla " PCG-8Q8M "

Nie znaleziono modelu odpowiadającego wpisanym informacjom. Uściślij wyszukiwanie lub skorzystaj z jednej z następujących opcji:

(adam9870) #5

spróbuj poszukać sterowników po identyfikatorze.

Uruchom Menedżer urządzeń, kliknij na urządzenie ze znakiem zapytania prawym przyciskiem myszy, wybierz Właściwości, w oknie które zostanie otwarte przejdź na kartę Szczegóły i z rozwijanej listy Właściwości wybierz Identyfikatory sprzętu.

ca85a10e29ca3d19.jpg

Zaznacz którąś z pozycji i naciśnij CTRL + C aby skopiować identyfikator. Wklej zawartość schowka (prawy przycisk myszy - Wklej albo Ctrl + V) na http://www.devid.info/ albo na Google i poszukaj sterownika. Jak nie znajdziesz sterowników to próbuj z kolejną pozycją i kolejną.

(Bartekkacz) #6

Bardzo istotna jest kolejność instalowanych rzeczy w VAIO jeśli instalujemy "czysty" system:

Sterowniki WIndows 8

W Windows 7 wszystko wygląda analogicznie.

(Abecikxp) #7

Może je ściągnąłeś i w teorii system pokazał że coś zainstalowało a tak na prawdę nic z tymi plikami nie zrobił. Właśnie dlatego radziłem wypakować instalatory , u mnie kiedy instalowałem sterowniki pokazywało się wszystko fajnie ze instaluje , wybierz region , wybrałem region i cos tam wypakowało do jakiegoś temp folderu a potem cisza.

Zaktualizowanych sterowników w managerze urządzeń nie widziałem , po wypakowaniu instalatorów wszystko fajnie poszło , chyba tylko z jednym urządzeniem miałem problem ale sterownik mi wypakował uniextrackt i zainstalowałem go przez aktualizuj sterownik w managerze.

(Jakubgajzler) #8

adam9870 bardzo dobry i przydatny poradnik, jednak nie dla mnie. Miałem jakieś 3 inne urządzenia ze znakiem zapytania zainstalowałem te stery w ten sposób i nic nie pomogło jedynie co to w "mój komputer" pojawiło się obok cd-roomu karta pamięci. Nie działa dalej podgłaszanie, klawisz FN z połączeniem z jakimś F np 3 i oczywiście ten scrol.

To jest strona producenta ze sterownikami do mojego lapka może wy wiecie które sterowniki z tej listy są odpowiedzialne za te 3 funkcje?

http://www.sony.pl/support/pl/product/V ... EP/updates

A TO INNA STRONA ZE STERAMI

http://gryiiokingdrive.sourceforge.net/ ... p-drivers/

Abecikxp- teraz już chyba za późno na takie coś ponieważ zainstalowało by mi drugi raz te same sterowniki czyż nie tak?

(Abecikxp) #9

(Jakubgajzler) #10

no to ok wszystko super cacy ale jak możesz sam zerknij na te sterowniki od producenta i zobacz że tam nie ma tych co ja potrzebuje. :cry:

Jak możesz podpowiedz mi jak użyć tego programu i co wrzucić w tą 1 wstawke.