Laptop toshiba l300-245 nie uruchamia się

(Farmerama Mail2) #1

laptop użytkowany intensywnie 3 lata bez zastrzeżeń, system vista

nagle po ok 1h po włączeniu wyłączył się -> czarny ekran, żadna kontrolka nie świeci się (nawet ta że jest podłączony do prądu), przycisk power nie reaguje

po wyciągnięciu baterii -> świeci się kontrolka że laptop podłączony do zasilania ale przycisk power dalej nie reaguje

laptop nie był zalany, dysk sprawny bo w kieszeni działa bez zarzutu, w serwisie nie mogą znaleźć usterki sugerują wymianę całej płyty głównej, ale to duży koszt, stąd moje pytania:

• co może być przyczyną takiej usterki?

• czy faktycznie konieczna jest wymiana całej płyty głównej a jeśli tak to czy opłaca się się go naprawiać?

bardzo proszę o pomoc

(Veers) #2

Zużycie podzespołów elektronicznych na ten przykład.

Połowy płyty wymienić się nie da. Na płycie występują elementy, których wymienić się nie da, więc skoro nie można zlokalizować co dokładnie jest uszkodzone - wymiana całości jest logicznym krokiem. Co do opłacalności - to kwestia użytkownika. Naprawa zawsze będzie troszkę tańsza niż nowy sprzęt o podobnych parametrach. Opłacalność parametru "tańsza" jak już wspomniałem - zależy od zasobności portfela., ale jeśli wziąć pod uwagę obecną wartość tego sprzętu - to nie zastanawiałbym się nad zmianą sprzętu.

(Farmerama Mail2) #3

dziękuję za szybką opinię, prawdę powiedziawszy nie uśmiecha mi się kupować nowego laptopa, ale wydawać ok 600 zl za coś co może pochodzić kilka m-cy , zanim znowu coś padnie, też nie więc trzeba zacząć szukać czegoś nowego ale taniego, bo skoro przy moim użytkowaniu laptopy padają i nie powstają tuż po gwarancji (ten osiągnął rekord) to trzeba iść po najmniejszej linii oporu albo wyłożyć niezłą sumkę

mam tylko jeszcze małe pytanie, czy problemu związanego z tym laptopem aby na pewno należy szukać na płycie głównej, bo coś czuję że w serwisie chcą pójść po najmniejszej linii oporu i ewentualnie jaka może być mniej więcej żywotność procesora i matrycy w tym laptopie (przez ostatni rok użytkowany 8-12 h dziennie, wcześniej o połowę mniej)

(Veers) #4

Moja opinia na temat nowych laptopów, powiedzmy w cenie do 2,5 kzł - nie nadaje się do publikacji.To tyle w kwestii trwałości podzespołów.

Na odległość, nawet nie będę strzelał "co mogło wysiąść". Dobry serwis powinien do tego dojść co padło, i czy da się to naprawić (skutecznie). Wymiana płyty głównej (przy założeniu że nie jest to jakaś płyta z odzysku) ma jedną dobrą stronę - zasadniczo powinna posłużyć tyle co stara, ale ....

Nie wiem do czego użytkujesz laptopa, jakie są twoje wymagania od tego sprzętu. Wielu znajomym poleciłem zakup sprzętu po-leasingowego, i są jak na razie zadowoleni. Przykładowo - sprzęt który 3-4 lata temu kosztował 7 tys. zł, można kupić za 800 - 1000 zł. Nie jest to z pewnością ostatni krzyk mody, ale jak na swoje lata trzyma formę. W każdym razie porównując do niektórych marketowych promocji ....

(adam9870) #5

Ciekawe. Autor wątku pytał o to, mnie też to interesuje.

Napiszesz coś więcej? Podasz przykładowe konkretne modele? I gdzie można kupić taki sprzęt. Dzięki. Pozdrawiam.

(Veers) #6

Gdzie - to trzeba poszukać. Jeszcze rok temu mieliśmy w Słupsku taki sklepik, w którym facet handlował sprzętem który zwoził (głównie z Niemiec, Francji i Holandii). Sam zaopatrywałem firmę w której pracuje w świetne drukarki, które mimo ogromnego przebiegu nadal się świetnie u nas spisują (HP LJ2300dtn).

Wracając zaś do laptopów, to konkretne modele: Lenovo(IBM) T61/T61p/T41/T42/X60, Toshiba Portege A600, HP EliteBook 8710 <- że wymienię te które najbardziej zapadły mi w pamięć. Kiedyś już pisałem, że T41 z powodzeniem używane są do dziś w warsztacie samochodowym (więc warunki pracy raczej takie sobie) i nadal działają.

Jak się dobrze rozejrzeć - to sprzęt który wymieniłem można "wyrwać" na Allegro, ale osobiście poleciłbym szukać firm w okolicy, które handlują takim "szrotem". W przypadku takiego sprzętu - bezpośredni kontakt ze sprzedawcą to podstawa. Idealnym układem, jest mieć dobre kontakty z firmami udzielającymi Leasingu, np. mój kumpel z Gdańska ma jakiś kontakt w EFL, i z powodzeniem "wyrywa" piękny sprzęt jeszcze zanim trafi na aukcje po-leasingowe.

(adam9870) #7

Raczej nie znajdzie się model z HDMI? Dzięki.

(Veers) #8

Adam9870 - skąd mogę wiedzieć ? U nas sklepu już nie ma (co prawda jest inny - ale tam nawet najgorszemu wrogowi bym nie polecił zakupów :wink: ). Poza tym - z takim sklepem zawsze jest jak z tym słynnym pudełkiem czekoladek ....