Laptop - Ustawienia parkowania głowicy


(Algalor13) #1

Mój dysk to WDC WD5000BEVT-22A0RT0 (WD-WX21A70L1927).

System: Win 7

Fabryczne ustawienia czasu po jakim głowica parkuje jest chyba dosyć niskie bo po paru sekundach dysk staje.

Trochę to upierdliwe bo potem zanim ruszy to mija sekunda skutkiem czego gry się przycinają na ten moment i przeglądanie stron też nie za ciekawie wygląda.

Poszukuje programu który umożliwi zmianę czasu po jakim głowica będzie parkować.

Ewentualnie jeszcze gdyby ktoś miał doświadczenie i mógł poradzić jakie wartości ustawiać.


(Miszkurka2000) #2

Wygaszacz ekranu - Zmień ustawienia zasilania - Zmień ustawienia planu - Zmień zaawansowane - i tam masz czas po jakim dysk ma się wyłączać. Ustaw że nigdy.


(Algalor13) #3

To nie o to chodzi. Dysk się nie wyłącza, tylko parkuje głowicę żeby zapobiegać uszkodzeniu w przypadku wstrząsów. Mi chodzi o to czym zmienić czas po jakim następuje parkowanie.


(adorec) #4

CrystalDiskInfo.http://crystalmark.info/software/Crysta ... dex-e.html

W zakładce FUNKCJE,wybierasz ADVANCED FEATURE i zaznaczasz AUTO AAM/APM ADAPTION.Następnie wchodzisz w zakładkę AAM/APM CONTROL i suwakami(Advanced Power Management (APM)) w prawo zmniejszasz częstotliwość parkowania głowicy.Włączasz funkcję.Górny suwak(Automatic Acoustic Management (AAM)) służy do ustawiania hałasu jaki generuje dysk.Program należy ustawić na start z Windowsem.Dodaje on wpis w Harmonogramie zadań i uruchamia się z podwyższonymi uprawnieniami.Twórca programu ustawił go w taki sposób,że po włączeni zasilania bateryjnego wszystkie funkcje aplikacji zostają zatrzymane.Można to przestawić.

Należy pamiętać,że po zmianie parametrów pracy może(bez wątpienia tak się stanie) wzrosnąć temperatura dysku.

Co do ustawień.Im bardziej suwak ustawiony w prawo,tym rzadziej parkuje głowice.Podobnie z hałasem.

Nie muszę dodawać,że instalujesz ten program na własną odpowiedzialność.Program jest stale rozwijany i występują w nim błędy.