Laptop wifi 72Mbp/s zamiast 100

Witam!
Posiadam laptopa lenovo g50-80 który posiada kartę wifi o standardzie N, jednakże maksymalnie osiąga 72Mb/s (pobiera maksymalnie 5,4MB/s) posiadam światłowód w Orange 100Mb/s telefon (S6 Edge) przez wifi na speedteście osiąga 106Mb/s laptop różnie 50,40 różnie bywa więc router (funbox 3.0) działa poprawnie i udostępnia przez wifi pełną przepustowość ale laptop tego nie ogarnia, ma ktoś teś orange światłowód i takie problemy lub rozwiązanie?

Sieciówka wifi produkcji Intela czy Broadcoma? Jeśli siedzi w nim AC-3160, masz wątek tutaj: Jak zwiększyć prędkość karty Intel AC3160? , jeśli ta druga to nie ma możliwości osiągnięcia większej prędkości przesyłu danych i nie jest to wina ISP, a samej karty.
Ja mam UPC 120 Mb/s (DL) i moja wyciąga max. 50 Mb/s (Broadcom - jednokanałowa).

Broadcom 802.11.
Więc nie rozumiem tego po cholerę piszą, że obsługuje 100Mb/s w specyfikacji?

Sprawdzałeś sytuacje bezpośrednio przy routerze?
W sumie to, że tanie laptopy mają beznadziejne karty bezprzewodowe mnie wcale nie dziwi. Często właśnie telefon nawet z aluminiową obudową lepiej zbiera WiFi…

Też się na to nabrałam. Poczytaj sobie dokładne specyfikacje Broadcomów wsadzanych do tych oraz starszych modeli Lenovo i upewnisz się dlaczego kilka lat temu były fajne, a teraz są nagle powolne. Gwoli ciekawości dodam, że w 10-letnim dziadku Asusie mam kartę, która bez problemu dojeżdża mi na tym samym łączu do 80 Mb/s, produkcji Intela. Kiedyś starano się o podzespoły o futurystycznych parametrach, bo dbano o klienta.