Jak zwiększyć prędkość karty Intel AC3160?

Dobry wieczór. Mam problem z laptopem Lenovo G80-50. Na laptopie jest Win 8.1 a wifi obsługuje karta Intel Dual Band Wireless-AC 3160. Internet dostarcza Multimedia Polska: 60 Mbit, poprzez swój modem/router marki ARRIS Touchstone DOCSIS 3.0 Gateways. Sieć wifi jest zabezpieczona WPA2-PSK/ AES.

Z internetu korzystają 3 laptopy i 3 smartfony. Na smartfonach i na dwóch laptopach pomiar prędkości po wifi wskazuje 58-61 Mbit czyli OK. Jeden z laptopów ma kartę Intel 4965AGN -> pokazuje prędkość nominalną 144 Mbit, drugi ma jakiegoś BROADCOM -> pokazuje prędkość 130 Mbit a trzeci ma Intel AC 3160 -> pokazuje tylko 65-72 Mbit nominalnej. Problem jest taki, że za skarby Pana nie da się zmusić karty Intel AC 3160 do pracy z prędkością 130 lub 144 lub 150 Mbit. Były próby robione na 2 innych routerach(TP-Link i NetGear): udawało się uzyskać prędkość nominalną Intela AC 3160: 150 Mbit. Niestety we współpracy z ARRIS Touchstone DOCSIS 3.0 Gateways nominał jest 65-72 Mbit a realna prędkość w porywie 48 Mbit. Czytałem, że są jakieś dziwne problemy z ta kartą: słaby zasięg, niestabilne łącze( ja tak mam bo raz wskaże 30 Mbit a za chwilę 48 Mbit) i ogólnie  że same kłopoty ale żeby aż takie? Kombinowałem z różnymi ustawieniami(z Google) i zainstalowałem nowe stery ze strony Intela ale wiele nie dało po za tym, że mam teraz prędkości 30-48 Mbit -> ok. 4 metry od routera ale jak siądę ok.1 m od routera z Multimedia to osiągam wymarzone i stabilne 58 Mbit. 

Rozmawiałem z operatorem i twierdzą, że skoro inne urządzenia współpracują dobrze, to oznacza że ustawienia ich urządzenia są OK ale poinformowali mnie, że zgłaszają się po pomoc inni klienci, którzy też mają Lenovo i te karty(lub podobne) ale oni nic nie mogą z tym zrobić bo ponoć te karty źle współpracują z wieloma urządzeniami. Niestety w domu nie mam możliwości zmian ustawień routera z Multimedia, bo to jest po stronie operatora a nie wiem co ewentualnie im wskazać do zmiany.

Proszę o pomoc. Może jest jakiś sposób aby ta karta pracowała z nominalną prędkością 150 Mbit albo może ktoś pomoże jakie mam wskazać ustawienia routera operatorowi aby poprosić o ich zmianę. Z góry wielkie dzięki.

Próbowałeś wyłączyć tryb AC w karcie Intela ? (tzn. przełączyć permanentnie na tryb N 2,3 GHz) ?

Jaki masz poziom sygnału ? (w Lenovo niestety często problemem jest nie tylko karta, ale też antena …)

Veers ma  tu bardzo dużo racji pisząc że  przyczyną  mogą  być anteny w laptopie  - sprawdz wpierw  czy są  one  dobrze  podpięte  do karty.Kolejnym  krokiem jaki bym  zrobił to podmiana  tej karty  na  którąś  z  tych działających w  pozostałych laptopach. Jak  nie byłoby zmian na  lepsze  to kupiłbym wtedy jakieś  używane  anteny z  demontazu i podmienił. Ostanie co bym zrobił to kupno innej karty wi-fi koszta  nie są  duże rzędu 50 -60 zł   

“Były próby robione na 2 innych routerach(TP-Link i NetGear): udawało się uzyskać prędkość nominalną Intela AC 3160: 150 Mbit. Niestety we współpracy z ARRIS Touchstone DOCSIS 3.0 Gateways nominał jest 65-72 Mbit a realna prędkość w porywie 48 Mbit.”

Te dwa zdania chyba mówią wszystko.

Jeżeli karta działa poprawnie z routerami TP-Link i NetGear to znaczy, że problem jest raczej z modemem ARRIS. Właściwie to wcale może nie być problemu. Ogólnie wiadome jest, że niektóre karty sieciowe nie współpracują najlepiej z niektórymi innymi kartami sieciowymi/routerami itp. Może być po prostu tak, że w twoim przypadku sprzęt sieciowy zainstalowany w modemie i laptopie nie lubi się i tyle. Nie jest to wcale nowe zjawisko. Nic z tym nie zrobisz i tyle. Co najwyżej producent karty sieciowej mógłby coś pokombinować na poziomie sterownika ale o tym możesz zapomnieć. 

Ja osobiście proponuję Ci zakup porządnego routera, który podłącza się do modemu. Całe to WiFi w modemie od operatora to tak naprawdę marketing i badziewo, za które nie raz pobierają miesięczną opłatę. Lepiej kupić własne urządzenie do łączenia z siecią, nad którym ma się pełną kontrolę.

Koledzy, dzięki wielkie za pochylenie się nad moim problemem.

Veers, Abrakadabra77: laptop jest na gwarancji więc chyba na razie nie bardzo mogę w nim grzebać. Sygnał jest na max więc wydaje mi się, że nie anteny są problemem. Trochę też poczytałem i jawi mi się taki scenariusz, że tak czy inaczej (ta karta raczej do mocarnych nie należy) po gwarancji chyba pokuszę się o jej zmianę. A jak wyłączyć tryb AC w tej karcie Intela, tzn. przełączyć permanentnie na tryb N 2,3 GHz?

Xemidra: potwierdzasz moje “najczarniejsze” myśli w tym temacie…Kurcze, zachciało mi się WiFi od operatora za 1,23 zł/m-c przez 12 m-cy. Swoje to jednak swoje. Tylko czy da się do tego kombajna jakoś podpiąć swój router(jeśli go kupię; no są 4 wejścia na połączenia kablami) i mieć nad tym kontrolę…No i jakie ewentualnie będę miał możliwości konfiguracji routera, czy nie będzie jakiś strat na łączu, etc… Zastanawia mnie to. Mógłbyś coś podpowiedzieć? Tu parametry tego sprzętu:  http://www.arris.com/products/touchstone-telephony-gateway-tg862/

Miałem identyczny problem u siebie. Pomogła zabawa ze sterownikami:

  1. Zaktualizuj sterowniki do karty bezprzewodowej
  2. W menadżerze urządzeń, wejdź we właściwości swojej karty sieciowej->zakładka zaawansowane i pobaw się ustawieniami (szukaj opcji które mają w nazwię “n” lub 40MHz)

Osobiście nie sądzę, żeby to pomogło. Karta sama negocjuje odpowiednie ustawienia. Kolega @cenart napisał: “nominał jest 65-72 Mbit a realna prędkość w porywie 48 Mbit”. Jeżeli się nie mylę to jest już 40Mhz. Można zawsze spróbować ale to jest już kombinować tylko dlatego, że nie działa tylko z tym jednym modemem.

Fakt, ta karta to budżetówka dla przeciętnego Kowalskiego ale swoją funkcję pełni bardzo dobrze. Mój brat ją posiada i u niego również pracuje bez zastrzeżeń. Połączenie jest stabilne, nie rozłącza się. Po prostu działa i to jest moim zdaniem bardzo ważne. Kartę możesz wymieć na inną jeżeli masz do niej nie utrudniony dostęp. Tak samo jak dysk czy RAM mimo gwarancji. Ważne jest jednak, żeby podczas ewentualnego wysłania na serwis zamontować oryginalne komponenty. Możesz tą informację potwierdzić u innych użytkowników lub poprzez kontakt w producentem sprzętu.

Co do tego routera. Więc… Podłącza się go normalnie do modemu. Ja tak mam u siebie i działa to bez problemu. Ważne jest jednak, żeby po podłączeniu zrestartować modem i router !!! Router powinien wykryć połączenie i sam się skonfigurować. Weź poprawkę, że ten router będzie rozporządzał samym internetem. Według specyfikacji tam masz jakieś jeszcze dwie linie na połączenie telefoniczne, to zostanie w kompetencji modemu. Koszt routera z ewentualną taką obsługą nie jest opłacalny jeżeli telefon działa poprawnie. Wi-Fi działa w standardzie N. Więc jest bez zaskoczeń. Model WR1043ND v2 albo v3 (lepiej wziąć wersję v3, bo nowsza) od TP-Linka za ok. 200zł nówka pozwoli korzystać z sieci bez problemów czy spadków w jakości i wydajności. Dodatkowo jest on w pełni kompatybilny z alternatywnym oprogramowaniem OpenWRT ze świetnym wsparciem i poradnikami krok po kroku na eko.one.pl jeżeli z czasem szukałbyś większych możliwości konfiguracji. Ewentualnie jak potrzebujesz czegoś lepszego to też znajdziesz, zależnie od tego ile chcesz wydać.

Początkowy koszt może troszkę przerażać ale to się zwróci. Sam sobie wszystko ustawiasz. Przekierowanie i odblokowanie portów, podłączenie drukarki do routera i bezprzewodowe drukowanie, ustawienia firewall, Zarządzanie dostępem do WiFi (ustawienia hasła, szyfrowania, dostęp dla urządzeń tylko z białej listy albo blokowanie urządzeń z czarnej listy), świetne, wręcz fenomenalne SQM do dzielenia łącza (tylko na OpenWRT) dzięki, któremu twoje rodzeństwo czy dzieci nie blokują Ci łącza grami czy oglądaniem filmików na YouTubie. Tych funkcji na modemie od operatora nie uświadczysz. No i dodatkowy plus jest taki, że nawet jak z czasem zmienisz operatora czy oni zmienią Ci modem na nowszy to Ciebie to nie “rusza” bo router zostaje twój ze wszystkimi twoimi ustawieniami.

Jak masz jeszcze jakieś pytania to strzelaj.

Xemidra i pozostali koledzy, dzięki serdeczne za porady i wyjaśnienia. To wyczerpuje moje wątpliwości. 12 miechów jakoś zleci a ja będę miał czas na zakup porządnego routera, Te ustawienia karty zostawię jak są, bo najwyraźniej do tego sprzętu od operatora niczego lepszego nie wykombinuję, tym bardziej, że przy innych routerach ten Intel działa normalnie. Kolejna lekcja w życiu.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Posta można zamykać.

A ja niedawno kupiłem Della 7548 z tą kartą i powiem jedno - ona jest do kitu po prostu… Ale wyłącznie w paśmie 2,4GHz… Na dwóch routerach Tp-Link (740N oraz C20i, który specjalnie dokupiłem bo nie szło korzystać z łącza 80Mbit) osiąga przepływność 72Mbit/s dwukierunkowo a powinna działać nie w “n-lite” tylko normalnym “n” czyli dawać maks te 150Mbit/s przepływności.

Karta ma ponadto słaby zasięg i to jest bardzo mocno widoczne przy użytkowaniu (w pokoju bez ścian i odległości ok. 4m od routera C20i mam maks prędkość 18Mb/s przy przepływności 54Mb/s).

Ktoś napisał, że działa i ok - NIE PRAWDA ! KARTA MA PARAMETRY, KTÓRE POWINNA SPEŁNIAĆ - TEN MODEL MA W SPECYFIKACJI OBSŁUGĘ PEŁNEGO STANDARDU “N” W PAŚMIE 2,4GHz (czyli maks. 150Mb/s dwukierunkowo). Jeśli tak nie działa znaczy, że coś z nią nie tak… 

Moja stara karta 5100AGN już działa szybciej (na obu routerach), a ma ponad 7 lat… “Wyciskam” na niej 60Mb/s w 2,4Ghz i 72Mb/s w 5GHz…

Tylko w paśmie 5GHz ta karta 3160AC wykorzystuje moje łącze w pełni wskazując w maksie przepływność 433Mbit/s właśnie w trybie pracy “ac”.

Laptop jest nowy i ma działać bez problemu… U mnie wymieniano kartę wi-fi już dwa razy i chyba będzie trzeci…

Dwa razy wymieniana była klapa matrycy (czyli anteny też) i poprawy żadnej… Finalnie lapek znów w serwisie (i to jest główny minus tych napraw - długi czas oczekiwania i niemożliwość korzystania ze sprzętu)… ;-(

Czytałem, że model Dual Band 7265 nie ma tych problemów… jeśli się uda będę starał się o wymianę na ten model…

Wszystko zależy od domyślnych ustawień sterownika.

U mnie wystarczyło zmienić Bandwidth Capability z domyślnego 11b/g:20MHz na 11b/g:20/40MHz

Przed tym zabiegiem karta łączyła się w standardzie N z synchronizacją 72Mb/s - teraz 150Mb/s

Generalnie, ten Intel ma problemy z obsługą sieci w standardzie N. Kiedyś nawet był na stronie Intela artykuł opisujący zalecane ustawienia tej karty w przypadku łączenia z siecią N, ale obecnie otwiera się pusta strona …

@cenart

Wypróbuj sterowniki bezpośrednio od Intela (Lenovo ma przestarzałe wersje).

http://ark.intel.com/pl/products/75442/Intel-Dual-Band-Wireless-AC-3160#@downloads

Witam ponownie. Informuję, że mój Dell 7548 wrócił z serwisu - niestety na obecną chwilę mogę sprawdzić połączenie wyłącznie na dystrybucji LIVE - Linux Mint 17…

Według informacji z serwisu zostały wymienione tym razem anteny. Przyniosło to dwojaki efekt - owszem prędkość wzrosła w standardzie N dla pasma 2,4 GHz i obecnie “wycisnę” nawet 55 Mbps przy przepływności maksymalnej 72 Mbps (co nareszcie jest wynikiem jaki mogę zaakceptować), jednakże połączenie jest strasznie niestabilne i wahania są ogromne - skrajnie net zwalnia nawet do 3-4 Mbps !

Jakiegoś oszałamiającego wzrostu zasięgu też nie zauważyłem dzięki tym antenom, ale przy moim wykorzystaniu sprzętu nie sprawia on już takich problemów jak na początku.