Laptop wolno pracuje / format laptopa bez płyty odzyskiwania

Witam was.

Mam problem, mój 3 czy tam 4 letni laptop coraz wolniej pracuje. Cóż się dziwić, wkoncu przez ten czas zdążył się zabrudzić. Najpierw chciałem sobie odczyścić go jakimś programem stworzonym do tego. Chyba dwoma programami próbowałem i nie widzę zmian niestety. Więc pomyślałem o formacie laptopa. Tylko, że nie zrobiłem tej płyty do odzyskiwania systemu zaraz na początku… Da się jakoś bez tego sformatować urządzenie? Bo nie chciałbym stracić legalnego Windowsa, już wolę się na tym męczyć niż wgrywać nielegalnego/kupować nowego.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

Jeżeli masz na dysku partycję recovery możesz z niej “przywrócić” system do stanu fabrycznego. Informacje jak to zrobić krok po kroku znajdziesz w instrukcji.

Możesz także pożyczyć od kogoś nośnik instalacyjny (z taką wersją systemu na jaki masz licencję) i zainstalować system na czysto z wykorzystaniem klucza spod laptopa.

Przed taką instalacją warto pobrać wszystkie niezbędne sterowniki ze strony producenta laptopa.

Pozdrawiam

Tomcik12 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Niestety, nie posiadam takiej partycji na moim dysku, samego Windowsa i wszystko co pod niego podchodzi mam na partycji “C”.

Będę musiał skorzystać z tej drugiej opcji, tylko niestety, nie znam nikogo kto ma oryginalnego Windowsa Vistę na płycie:/ Aczkolwiek, jeśli się nie mylę w świetle prawa dozwolone jest ściągnięcie programu, który wcześniej zakupiłem, a na przykład płytę zgubiłem. Więc chyba będzie to zgodne z prawem jeślibym tak zrobił i wpisał swój, prawdziwy i opłacony kod instalacyjny.

Dobra uwaga z tymi sterownikami, nie pomyślałbym o tym, a rzeczywiście Acer dawał tam swoje różne sterowniki.

Agaton, mam nadzieję że uwaga dotyczyła pisania “ogonków” i zaczynania zdań we właściwy sposób. Tak jak zdecydowana większość użytkowników, regulaminu nie czytałem, więc nie wiedziałem że obowiązują tu tak restrykcyjne zasady pisowni. Dziwi mnie to z jednej strony, że tak tego tu przestrzegacie, ale z drugiej strony… pochwalam to! W dobie internetu język polski, a w szczególności ortografia i interpunkcja, zanikają w zastraszającym tempie.

Pozdrawiam!

Co do legalności systemu, to dowodem na to że posiadasz oryginalne oprogramowanie jest naklejka z kodem pod laptopem i owszem mogła się zdarzyć taka sytuacje że zgubiłeś płytę lub ona się uszkodziła, dlatego nie ma znaczenia z jakiej płyty zainstalujesz system, z z oryginalnej czy z “kopi zapasowej” - to tylko nośnik. Wszystkie wersje Windows Vista są zawarte na jednej płycie, czyli Home Basic, Home Premium Business czy Ultimate i to właśnie twój klucz wybierze właściwą. Powiedzmy że pożyczysz od kogoś nośnik z Windows Vista Ultimate i wpiszesz swój klucz to i tak Ci się zainstaluje Vista Home Premium (zakładam że taką posiadasz). Więc śmiało, kołuj jakąś płytę z systemem, ważne aby to był normalny Windows Vista a nie jakiś przerabiany.

Co do partycji Recovery, jak posiadasz 3-4 letniego notebooka to raczej jej nie posiadasz. Tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone jakieś 2 lata temu więc Cię nie objęło. Tej partycji nie będziesz widział w “Komputer” ponieważ jest ona ukryta. Możesz ją zobaczyć wchodząc w PPM na Komputer => Zarządzaj => Zarządzaj dyskami - i tu szukaj dodatkowej partycji która ma mniej więcej 10-20GB. Czyli jak masz 2 partycje w “Komputer” to w “Zarządzaj dyskami” powinno być 3 (2 twoje + 1 recovery). Włącza się ją różnymi klawiszami w zależności od producenta. Nie napisałeś jakiego notebooka masz więc wymienię wszystkich. Może się komuś przyda:

Acer/Packard Bell - Alt+F10

Asus - F9

HP - F11

Lenovo - Narzędzie Lenovo Care

Samsung - Narzędzie Samsung Recovery Solution

Toshiba - F8 => Napraw komputer

Sony - F10

ale tak jak pisałem, raczej nie masz tej partycji. W sumie może to i lepiej bo przynajmniej zainstalujesz aktualne sterowniki, a tak z partycji recovery zainstalujesz te które wyszły 4 lata temu, więc według mnie lepiej zainstalować czysty Windows Vista + Service Pack + najnowsze sterowniki. Trochę więcej roboty ale efekt może być lepszy. Twój wybór co zrobisz. Baw się dobrze i powodzenia :stuck_out_tongue:

Zaskoczyłeś mnie. Po wejściu w te zarządzanie dyskami ukazały mi się… 3 dyski ! jakiś bez nazwy, 9GB z hakiem, i moje dwa pozostałe. Więc może i mam tę partycję systemową, co jest dla mnie zaskoczeniem, nie ukrywam. Obok tej partycji którą dopiero odkryłem napisane jest “konfiguracja EISA”. Szczerze mówiąc łatwiejsze dla mnie mimo wszystko będzie bawienie się z płytami, bo w ten sposób już nie jeden raz formatowałem kompa, ale to jeszcze XP’ka :slight_smile:

Mój laptop to Acer Extensa 5630, po przejściach :slight_smile: (dwa razy odwiedzał czeski serwis, a później zalałem go colą w wyniku czego nie działa mi klawiatura, tylko klawiatura na całe szczęście, bo z 300ml poszło :P)

Formatem zajmę się dopiero za jakiś czas, a pytam wcześniej bo lubię mieć wszystko zaplanowane.

http://support.acer.com/product/default … odelId=729

Tutaj znalazłem masę sterowników, nie wiem na jakiej zasadzie miałbym je instalować. Z każdego po jednym ściągać, czy wszystkie? A może istnieje gdzieś jakaś “paczka” sterowników, gdzie mogę wszystkie za jednym razem dostać?

No to ta 9GB to będzie raczej recovery. Też mnie zaskoczyłeś bo się nie spodziewałem jej u Ciebie:) Co do tej strony ze sterownikami co podesłałeś to wybierz system do jakiego chcesz stery to Ci się przefiltrują i będzie ich mniej :smiley:

Ja zawsze patrze w Menadżer urządzeń jak nie znam sprzętu albo jakim programem do identyfikacji oprogramowania i później szukam na stronach producenta. Na przykład mam chipset Intela, grafikę i WiFi to ściągam to z Intel.com i tak dalej.

Ewentualnie możesz uruchomić recovery z dysku, niech Ci się zainstaluje, nie będziesz musiał pożyczać płaty ani aktywować systemu, to już będzie zrobione. Tak samo sterowniki już będą zaktualizowane. I po procesie instalacji zaktualizuj sterowniki na nowsze. Minusem systemu z recovery jest to że ma on dużo śmieci zainstalowanych którymi producent robi sobie reklamę.

Cóż… Będę musiał się poważnie zastanowić, co z tym zrobić.

Opcje mam dwie, albo z płyty albo z dysku. Z tym, że z płytą sobię poradzę bez problemowo, największy problem byłby ze ściągnięciem sterowników (lenistwo:-)) od laptopa. Z dysku jeszcze nigdy nie próbowałem formatować, a w instrukcji tego nie widziałem, możliwe ze pogubiły się kartki z tego(dwukrotna wizyta w serwisie:P). Ale poradnik gdzieś w internecie zapewne znalazłby się.

Powiedzcie mi, z własnego doświadczenia, co się bardziej “opłaca” robić - odzyskiwanie z dysku czy instalacja systemu z płyty?

Za instalacją z płyty przemawia fakt że dostajesz czysty system bez dodatków producenta. Minusem w tym wypadku jest fakt że sam będziesz musiał pobrać i zainstalować niezbędne sterowniki i oprogramowanie.

Instalacja z partycji recovery/ dysków recovery jest w teorii szybsza ale raz otrzymujesz system na którym prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować sterowniki, dwa dostaniesz mnóstwo programów od producenta, które w większości są mało przydatne i spowalniają system.

Przywracając system z partycji bądź dysków recovery zapoznaj się jak to wygląda w przypadku producenta twojego laptopa. Czasami przywracana jest tylko partycja systemowa, czasami przywracany jest domyślny układ partycji na dysku. Warto więc przed taką operacją zrobić backup danych.

Pozdrawiam

Zrób sobie kopię danych (np. na drugą partycję) i zainstaluj system z płyty.

System będzie szybciej działać, bo będzie bez dodatków producenta laptopa.

Co do sterowników i w ogóle, zobacz: zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Myślę, że pokuszę się na działanie z użyciem płyty.

Tylko, tu znów ponowię swoje pytanie - czy legalne będzie ściągnięcie i zainstalowanie systemu Vista, do którego mam wykupiony kod? Niestety, nikt ze znajomych nie dysponuje takową płytą więc przydałoby się ją nagrać… Jeśli nie, to będę dalej szukał osoby która ma te cudo (nie posiadanie konta na “fejsie” czasem komplikuje życie :frowning: )

Żadnej kopii zapasowej plików tworzyć nie chcę - chcę mieć całkowicie czysty komputer, swoje dane zgram na pendrive i płyty, nie ma ich zbyt wiele :slight_smile:

Liczy się naklejka z licencją.

OK, chciałem tylko być pewien :slight_smile:

Cóż, myślę że wiem już wszystko co chciałem wiedzieć. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :slight_smile: Temat jest w sumie do zamknięcia, ale prosiłbym by go nie usuwać - przynajmniej przez najbliższe dwa tygodnie, bo mam w nim całą wiedzę którą potrzebuję :slight_smile:

Dobrze myślisz i ta metoda działa, jak nie wierzysz to zobacz: uszkodzony-plik-factory0-fpt-jak-odzyskac-system-t490387.html?hilit=recovery

Tylko uważaj na to skad sciagasz

Tekst dał do myślenia, nie powiem. Zapewne Microsoft nie udostępnia systemu do ściągania w przypadku takim, jak chociażby mój. Może Wy, Użytkownicy, macie jakieś zaufane źródło, z którego można by dostać “bezpiecznego” Windowsa Viste do legalnego użytku? :slight_smile: