Laptop wyłącza się zamiast przechodzić w tryb uśpienia

Witam, mam problem z laptopem. Otóż zauważyłam dzisiaj, że mój laptop zamiast przejść w stan uśpienia wyłącza się, ale tylko wtedy gdy jest on pozostawiony na dłuższy czas w formie czasu bezaktywności (po 15min bo tak mam ustawione). Ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Domyślny plan zasilania w Windowsie chyba przewiduje takie zachowanie jeśli komputer jest odłączony od zasilacza. Plan zasilania możesz zmienić w panelu sterowania (albo pewnie też gdzieś w tych nowych ustawieniach windowsa 10 :wink: )

1 polubienie

Ale w planie zasilania będzie ustawienie odnośnie samoistnego wyłączania komputera? Poza tym, laptop jest cały czas podłączony do zasilania.

Możesz masz ustawione zamknięcie systemu po zamknięciu pokrywy laptopa?

1 polubienie

Jak zamykam pokrywe laptopa to tryb uśpienia działa normalnie jak sprawdzałam. :smiley: Problem jest tylko z uśpieniem po braku aktywności (czas bezczynności czy jakoś tak)

Albo teraz jak zostawiłam laptopa na dłużej na trybie uśpienia też sie wyłączył… To już nie wiem o co chodzi

Zwróć uwagę czy laptop wyłącza się od razu, czy najpierw przechodzi w tryb uśpienia (ikona zasilania powinna migać) i dopiero po jakimś czasie się wyłącza.
Czy to jest stary laptop? Bez baterii też tak świruje?

1 polubienie

Najpierw przechodzi w stan uśpienia, a potem dopiero się wyłącza. To nie jest stary laptop; 2 lata ma? Coś takiego

Sprawdź z wyciągniętą baterią.

Spróbuj też w trybie awaryjnym zostawić komputer i zobacz czy też się wyłączy,

1 polubienie

To już jutro bym musiała sprawdzić, ale tak z ciekawości, co to ma za znaczenie? Oraz czy to może być coś poważniejszego czy raczej nie?

Nie mam pojęcia co to może być, dlatego proponuję sprawdzić najpierw kilka podstawowych rzeczy. W trybie awaryjnym aby wykluczyć rzeczy z autostartu, bez baterii bo może już jest umierająca i kontroler daje jakieś dziwne sygnały?

W internecie ludzie opisywali podobne zachowania po jakiejś aktualizacji Windowsa, ale to było kilka lat temu, więc to raczej wykluczam.
Bardziej podejrzewałbym jakiś program, może coś się uruchamia podczas bezczynności i przegrzewa komputer?

1 polubienie

Tutaj na przykład podobno winny jest zły Intel (broń Boże nie topowy system giganta z Redmond - nie żeby od razu psioczyć na Jesień Średniowiecza dostępną na Wiosnę Ludów migrujących na linuksa, a najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu :stuck_out_tongue_winking_eye: ):
https://superuser.com/questions/1189310/windows-10-gets-shutdown-instead-of-going-to-sleep-hibernate .

https://windowsreport.com/windows-10-unexpected-shutdown/ .

Dowiedz się jak szukać błędów w “podglądzie zdarzeń systemu Windows” - może znajdziesz coś ciekawego.

1 polubienie

Ojejku, można, że tak ładnie powiem bardziej po ludzku? Bo nie znam się zbytnio na tym, i że tak to określe posługuje się mniej zaawansowanym językiem. Przy okazji dodam, że albo mi sie wydaje albo laptop ciągle pracuje po tym “wyłączeniu”? Może być tak, że laptop sie hibernuje zamiast usypiać?

Gdyby się zahibernował to miałabyś po włączeniu wszystkie otwarte programy tak jak przy usypianiu, ale ty piszesz że się wyłącza, że system po wciśnięciu zasilania odpala się od nowa.

1 polubienie

Ahh, przepraszam. Fakt, to mój błąd.

Daj jutro znać jak się system zachowuje po tych czynnościach o których wspomniałem, a ja w pracy jak mi się będzie nudził to poszukam w necie czy ktoś rozwiązał podobny problem :wink:

1 polubienie

Jasne! To dzięki za dzisiejsze “starania” :slight_smile: Odezwe się jutro

Ty tak serio? Ja nie wiem czy te błędy z dziennika zdarzeń Windowsa nawet jego programiści ogarniają.
Cytuję pierwszy z brzegu który znalazłem u siebie:

“Oprogramowanie układowe systemu zmieniło rejestry zakresu typów pamięci procesora przy zmianie stanu uśpienia (S5). Może to obniżyć szybkość wznawiania działania.”

…Po przeczytaniu straciłem ochotę na naprawianie tego błędu :smiley:

1 polubienie

Czasem można coś trafić po kodzie błędu (warn, error).

2 polubienia

Witam ponownie :slight_smile: W ustawieniach zaawansowanych znalazłam taką opcje jak wyłącz dysk twardy po… Czy to może być przyczyną?