Laptop xps 1530 problem z vista

Mam taki problem. Zainstalowalem partition magic 8 na viscie i nie ruszyl, Wiec zaraz go odinstalowalem i w trakcie procesu zobaczylem niebieski ekran i system padl, Kiedy uruchamiam komputer i uruchamia sie vista caly czas pokazuje sie niebieski ekran i resetuje sie komputer. Nawet nie moge go uruchomic w trybie awaryjnym bo to samo. Nie moge takze uruchomi ostatnio dobrej konfiguracji systemu. Uruchamia sie za to system naprawczy z kilkoma funkcjami. Pierwsza funkcja chyba skanuje komputer i naprawia bledy ale cala noc skanowalo mi sie i nic nie zostalo wykryte. Dwie kolejne dotycza chyba kopiio zapasowej ale wyskakuja bledy przy tym. Nie majac pomyslow wlozylem plytke visty i znowu moglem przejsc do panelu naprawczego. Moglem tez zainstalowac viste i probowalem nawet ale dochodze do wyboru dysku i nastepuje mina. Nie moge sformatowac dysku c na ktorym jest zepsuty windows. Mam tam jeszcze 3 inne dyski wczesniej zrobione przez della. Jeden ma 113 MB i nie mam pojecia co tam jest. 2 ma 2,5 GB i tez nei mam pojecia co tam jest a zapelnione chyba 2 GB. Trzeci ma 10GB i zapelnione chyba 5-6GB i tam podobno ma sie znajdowac instalka windows lub kopia zapasowa lub cos takiego. Moge tylko sformatowac te 2 woluminy 2,5GB i 10GB ale tam chyba jest cos waznego wiec sie boje. Dlaczego nie moge sformatowac dysku C?? Nawet nie moge usunac tego woluminu. Mam jeszcze 95GB wolnej pamieci na dysku podstawowym a;e nie moge utworzyc z niego woluminu poniewaz dysk podstawowy ma juz max il woluminów czyli 4. Nie wiem co zrobic zeby przeniesc to wolne miejsce i utworzyc z niego dysk dodatkowy. Chociaz to mi pewnie nic nie da bo windows powinien byc chyba na dysku podstawowym. Prosze o pomoc w instalacji badz przywroceniu kopii zapasowej. Prosze mi opisac kolejne kroki co powinienem zrobic. A moze da sie naprawic jeszcze ten moj stary system?? Nie wiem jak uruchomic ta instalke na tym dysku 10GB. Prosze o pomoc bo nie mam pojecia co zrobic?? Pozdrawiam i dzieki.

Edit:

Juz po problemie. Po podzieleniu dysku z plyty Mediadirect vista zainstalowal sie na nowo bez problemow. Niestety nie potrafilem odzyskac starego systemu. Mozna zamknac.