Laptop z IDE/ATA i podłączenie jakiegokolwiek innego dysku

Witam. Mam laptopa ze złączem na dysk ATA/IDE 2.5. Z płyty głównej wychodzą bolce do których jest podłączona przelotka i otrzymujemy wejście na bolce też 2.5. No i wszystko jasne że kupuję dysk twardy ATA 2.5, podłączam do tasiemki i działa. Jednak dyski są dość drogie i szukam tańszego zamiennika.

Chodzi mi o to czy idzie w jakiś sposób podłączyć dysk ATA 3.5 lub SATA 2.5 lub SATA 3.5?

Szukam jakiś przełączek, ale nic nie znajduję.

Dysk ATA 2.5 kupię za 100zł 40GB, natomiast za 100zł kupię 120GB SATA na 2.5, nie wspominając już o 3.5 :wink:

Laptop będzie stał ciągle w miejscu więc można zastosować różnego rodzaju przełączki i taśmy, wszystko może wystawać. Ma ktoś jakieś pomysły jak to zrobić? Nie wchodzi w grę podłączenie przez USB bo w taki sposób nie postawię na tym dysku żadnego systemu.

Mam w domu dysk 3.5 ATA i chętnie bym go wykorzystał, jednak wchodzą w grę także inne opcje.

Pozdrawiam.

Napisz co to za laptop, dla niektórych producentów są dostępne przelotki na SATA 2,5" w zatokę CD-ROM, jednak nie wiem jak z tego bootuje.

Co do dysku USB to czemu piszesz że nie zabootujesz ? bardziej by mnie denerwowało pajtanie się dysku na kablu. Poza tym czy posiadasz jakikolwiek dysk 2.5" ATA

Do interface ATA 2.5" raczej nic innego nie wymyślisz.

Rozwiązaniem jest jeszcze kontroler SATA na PCMCIA (lub ExpressCard) ale też tego nie używałem.

Jest to stary laptop Samsung A10, więc wątpię aby było coś takiego.

Mam dysk ATA 3.5 i taką przelotkę aby połączyć dysk przez USB. W taki sposób nie da zainstalować się Windowsa, a z linuxami niektórymi są problemy. Dochodzi do tego fakt że zasilacz od dysku grzeje się i po jakiś 5h jest gorący i zaczyna się lekko przytapiać. Z laptopa chcę zrobić domowy serwer w szafie więc kabel mi nie będzie przeszkadzał :wink: Tak jak wyżej napisałem, posiadam wyłącznie dysk 3.5 ATA

Co do karty PCMCIA zastanowię się.

Jednak zależy mi na jakiś przelotkach itd

serwer czego ? bo może zamiast dysku wystarczy karta CF jednak od razu trzeba wspomnieć że dość wolne jest to rozwiązanie. Co do zasilacza to wymień na jakiś mocniejszy.

MI nie zależy na prędkości, chce po prostu zrobić taki serwer malutki na strony www, ftp żeby każdy miał dostęp i ogólnie pobawić się tym trochę. Nie zależy mi na mocy obliczeniowej.

Nie chcę tutaj się rozpisywać o wszystkich opcjach tylko dowiedzieć czy idzie jakoś podłączyć INNY dysk twardy niż ATA 2.5

też mam podobny problem. tylko notebook to emachines e510. normalnie w nim jest sata 2,5 ale się popsuł. a chciałbym podłączyć sata 3,5 cala. jest jakiś kabel, żeby wyprowadzić prąd i kabel danych prosto z notebooka?

dodam, że napęd dvd też nie działa. może pod to da się podpiąć? nie chce mi się go znowu rozkręcać, żeby zobaczyć jakie wejścia są do napędu