Laptop z linuxem - problem z instalacją Windowsa XP

Witam! Mam nowego laptopa Acer extensa 5235 z linuxem i chcial bym zainstalowac na nim windowsa xp profesional, lecz mam pewien problem. Po wlaczeniu sie instalatora i zaladowaniu wszystkich plikow pojawia sie taki komunikat :

“pojawil sie problem i system windows zostanie zamkniety, aby zapobiec uszkodzeniu komputera. Sprawdz czy na komputerze nie ma wirusow, usun wszelkie nowo zainstalowane dyski twarde i kontrolery dyskow twardych. aby upewnic siee czy jest on poprawnie zainstalowany i skonfigurowany uruchom program CHKDSK /F, aby sprawdzil, czy dysk twardy nie jest uszkodzony, a nastepnie ponownie uruchom komputer. Informacje techniczne : *** STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)” i nie moge nic zrobic, jedynie zresetowac komputer. Prosze o pomoc, poniewaz jestem zupelnie zielony w tym temacie.

Być może Windows nie potrafi znaleźć miejsca pod instalacje - ale tak tylko zgaduję. Spróbuj usunąć partycje jeśli nie zależy Ci na preinstalowanym oprogramowaniu.

Linux ma inny rodzaj systemu plików, i Windows tych partycji nie widzi. Musisz sformatować te partycje np. na NTFS

Nie zalezy mi na tym co teraz znajduje sie na laptopie, chce tylko zainstalowac windowsa, ale jak mam usunac partycje skoro po odpaleniu instalatora nie moge nic zrobic?

Przepraszam, ale jestem naprawde zielony w tych tematach. Mozna wiedziec jak sformatowac te partycje?

Np. za pomocą GParted LiveCD – http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

Jeśli nie miałeś do czynienia z linuxem, to obejrzyj sobie tą prezentację:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

DO MOMENTU partycjonowania dysku no i wtedy uruchom GParted (startując z płyty CD), usuń stare partycje, zastosuj zmiany, utwórz nowe sformatuj na ntfs i instaluj xp.

Może ten laptop nie jest kompatybilny z Windowsem :?: :smiley:

Taki komunikat nie powinien sie pojawić ze względu na inny system plików, wtedy instalator po prostu wskazałby “nieznany system plików”. Poważnie, może już nie być kompatybilny z XP, tylko z nowszymi wersjami Windowsa. Albo przynajmniej trzeba płytki z XP SP2 lub SP3, może posiadana płytka jest zbyt stara (np. bez SP nie obsługiwały USB 2.0 i dysków powyżej 120GB).

Z XP są same problemy (mielenie dyskiem, ogromna podatność na szkodniki). Może warto byłoby poużywać trochę tego linuksa, skoro już się za niego zapłaciło? Według opisów z internetu to Linpus, a to nie jest darmowy system :!: :stuck_out_tongue:

Największe problemy z linuksem są przy jego instalacji i konfiguracji, a ten jest już preinstalowany, więc powinien perfekcyjnie chodzić. Ta wersja linuksa powinna być bardzo prosta w obsłudzie - jeśli ktoś poradzi sobie z nową komórką, to i z tym systemem. Mogą być dodatkowe programy w repozytoriach (nie znam tej wersji linuksa - nie jest dostępna za darmo), wtedy do większości zastosowań komputer wystarczy. Tak tylko sugeruję, nie znam konkretnej sytuacji (może być potrzebny jakiś specjalny program bez odpowiednika)…

Z XP mogą być problemy, w końcu to leciwy system. Skoro już masz Linuksa popróbuj jak chodzi, jeśli nie grasz spokojnie Ci wystarczy. W razie problemów polecam Ubuntu.

Probowalem 2 plytki, z SP2 i SP3, na obydwu jest to samo, wiec to nie o to chodzi. A linuxa nie zostawie, poniewaz jednak czasami chcial bym w cos pograc…

No nic, chyba musze próbowac tym GParted, chociaz po obejrzeniu tej prezentacji czarno to widze…

To źyczę cierpliwości przy próbie uruchomienia gier na grafice Intela :slight_smile:

A Saper czy Pasjans to są równiez w linuksie (pakiety kdegames lub gnome-games, w zależności od rodzaju okienek).

Moźe coś pomoże przestawienie w BIOSie trybu dysku z AHCI na legacy/IDE. Partycję też ta się usunąć przy pomocy GParted, dysk będzie widoczny dla instalatora Windowsa jako pusty. Instalator Windowsa może nie rozpoznać partycji utworzonych przez GParted.

Wiec usunelem wszystkie partycje, zrobilem nowe NTFS i dalej to samo ;/ Prosze o pomoc, co teraz robic??

A próbowałeś tego, co napisał MaRa?:

Spróbuj zingtegrować sterowniki do dysków SATA z płytą instalacyjnąj WinXP (program nlite).

Tutaj masz to opisane:

http://forum.programosy.pl/integracja-s … 53012.html

Oprócz tego kończą mi się pomysły.

Wlasnie przestawilem na IDE i o dziwo ruszylo :smiley: zobacze czy juz teraz wszystko pojdzie ok.

Uff windows wlasnie sie instaluje :wink: wielkie dzieki za pomoc :wink:

A wiesz może jaki linux był tam zainstalowany?

janszcz , nazwij proszę temat konkretnie bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978 Przenoszę.

http://support.microsoft.com/kb/324103/pl