Laptop z RTX 3070 i Ryzen7 5800 (ASUS Tuf Gaming A17) warto?

Dwie stówki za zabudowaną grę, żeby sprawdzić ustawienia… ? Wybacz moją dociekliwość o te ustawienia i namieszane nazwy, ale CP to nawet nie mój gatunek, wolę szachy. :wink:

@RMCarlos77 zastanawiam się właśnie nad kupnem tego modelu. Mógłbyś coś napisać o temperaturze pod obciążeniem po dłuższym graniu w coś wymagającego. Jakie są maksymalne temperatury dla GPU oraz CPU? Zmieniałeś może już na lepsze pasty? Jak wyglada też sprawa z działaniem na baterii? Jakie to są mniej więcej przebiegi podczas przeglądania neta lub podczas grania/obciążenia.
Dzięki za info, będę wdzięczny.
Zastanawiam się jeszcze czy nie poczekać aż będzie dostępny tej model: https://www.notebookcheck.com/Test-Schenker-XMG-Neo-17-Tongfang-GM7ZG7S-Laptop-Tuning-Eldorado.516743.0.html
U nas też będzie do kupienia w firmach sprzedających kadłubki.

Pozdrawiam

Przez okres gwarancyjny jeżeli nie chcesz stracić gwarancji nie możesz zmienić pasty. System chłodzenia jest zaplombowany i żeby zmienić pastę trzeba by zerwać plombę gwarancyjną.

Cześć. Poważnie rozważam zakup tej maszyny, więc skorzystam z możliwości i podpytam o parę kwestii.

  1. wg NV TGP tej karty to 90W + 5W (a nie 15W) - skąd wziąłeś dane, że boost to 15W?
  2. Te temperaturki co pokazałeś na screenie to po jakim czasie? Jak się sprawa ma po 2-3h ciagłego grania?
  3. czy podświetlenie klawiatury da się zmienić na dowolny kolor + jakie odczucia po używaniu klawiatury, ugina się czy w miarę ok?
  4. czy pracę wiatraków da się zaprogramować w jakieś profile (żeby np nie wyły jak przeglądasz tylko neta)?
  5. Jakie wrażenie tych plastików na obudowie? Solidne to?

Pozdro!

W podobnym modelu da sie z poziomu aplikacji Asusa.

Z tej samej aplikacji odpalasz tryb silent, na swoim Asusie tak gram, zresztą wtedy i tak powinno być na integrze.

TUFY ogólnie sa nieco cięższe, to wynika też z grubszego tworzywa. :wink:

1 polubienie

Z tym, że należy pamiętać, że równocześnie przełączenie na cichszy tryb jest równoznaczne ze spadkiem wydajności. Ja używam trybu z balansowanego dla Windowsa. Dla całej reszty pozostawiam automat by sam decydował kiedy przejść lub zejść na niższy tryb. Przy trybie zbalansowanym czasami da się usłyszeć szumiące wiatraki. Na przykład wtedy gdy wykonywana jest aktualizacja systemu. Nie jest to coś głośnego.

Na moje oko dość solidne. Z wysokości około 50cm na klawiaturę spadł mi ciężki metalowy zegar. Plastik nie pękł, nic nie odprysnęło a uderzenie było naprawdę silne. Laptop był wtedy włączony i nic mu się nie stało. Bardziej w tym zderzeniu ucierpiały drewniane nóżki zegara który lakier został zarysowany.

1 polubienie

Wiem o tym doskonale, ale tyle co gram i w jakie gry gram, to naprawdę nie musze mieć 120FPS na Ultra. :wink:

Jasne. Ale myślę, że ktoś kto wybierze ten model laptopa z 3070 to raczej do wymagających gier. :wink:

I jeszcze przy okazji zapytam co sądzicie o takiej alternatywie: https://www.x-kom.pl/p/621682-notebook-laptop-156-gigabyte-aorus-15p-i7-10870h-16gb-512-win10-rtx3060p.html
Tutaj jest co prawda RTX 3060 ale z lepszymi napięciami, tj. 115W.

Wiem, że ASUS to marka znana itd, ale czy AOURUSy od Gigabyte’a są w czymś wyraźnie gorsze?

Mnie się wydaje (ale to tylko moje wydawanie a nie jakaś wiedza podparta faktami), że Aoursty są wyżej od TUF. Aourus to taki odpowiednik ROG od Asusa. Czyli linia premium. ROG od Asusa to modele premium TUF to budżetowce. Choć na moje linia TUF i ROG zaczyna mocno być ze sobą zbieżna i to co miało być budżetowe (TUF) szybko dogania wersję ROG (premium)

Trzeba by poczekać na odpowiednie testy i recenzje. Bo może się okazać, że jednak bardziej będzie opłacalne kupno laptopa z gorszym modelem grafiki ale wyższym TDP.

1 polubienie

Nie nazwałbym tego alternatywą: pierwszy model ma 17 cali, drugi 15.
Zważywszy na komfort, bez zewnętrznego monitora, i ciepło, to chyba 17 bym brał. :slight_smile:

1 polubienie

Rozumiem, ale nie o to mi chodziło. W takim razie inaczej -> gdybyś się zastanawiał nad dwoma 15-tkami, tym AORUSem i TUF A15 z takimi samymi bebechami jak ta 17-tka i przy założeniu, że ASUS jest droższy o 800-900 PLN to zdecydowałbyś się na AORUSa czy na TUFa i dlaczego?

Powiem ci ja dlaczego zdecydowałem się kupić TUFa a nie odpowiednika z taką samą konfiguracją od kogoś innego.

Najpierw zapoznałem się z recenzjami zarówno ekspertów z różnych stron internetowych jak i typowych youtuberów. Większość zachwalała TUFa nazywając go wtedy najbardziej zbalansowaną konfiguracją względem ceny. Następnie porównałem obudowy. Wszystkie co prawda były z plastiku więc zdecydowałem się na to który laptop jest po prostu ładniejszy (bo konfiguracje miały do siebie zbliżone). Na przykład był Dell o takiej samej konfiguracji ale ramki otaczające ekran były centymetrowe co wizualnei sprawiało, że Dell wydawał się jakby był z poprzedniej epoki. Więc Della nie wybrałem bo mi się po prostu nie podobał. A recenzje miał podobne do Asusa. Był jedynie cichszy. Co dla mnie nie było zaletą bo wiedziałem, że jak będę grał to w słuchawkach.

1 polubienie

@sidkwa kupować tufa dla wyglądu? Nie dość, że grafa ma najniższe tdp… to matryca jeszcze siedzi od Pandy z pokryciem srgb lekko ponad 62%. Za tą cenę tuf nieopłacalny totalnie.

@RMCarlos77 Na screenie gpu-z świetnie pokazałeś, że laptop nie ma pcie 4.0 (dodatkowo ma pcie 3.0 8x) Grafa ma wsparcie, ale laptop sam w sobie tego nie obsługuje. Testy cyberka na jakim dlss? Na bank nie masz tyle fps nawet w trybie zbalansowanym, a granie w trybie performance w 1080p to kaleczenie oczu. Grafa w tufie a17 nie ma 90 + 15w… każdy tuf ma 90 +5w boost, czyli razem 95w.