Laptop z RTX 3070 i Ryzen7 5800 (ASUS Tuf Gaming A17) warto?

Cześć wszystkim,

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-asus-tuf-a17-fa706qr-hx004-r7-5800h-16gb-512ssd-rtx3070-8-17-3-144-dos?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=381945&utm_campaign=2021-01&ceneo_spo=false

Co sądzicie o tym laptopie? Przejrzałem chyba wszystkie możliwe lapki z 3070 i ten wydaje mi się najsensowniejszy, ze względu na swoją cenę. Martwi mnie jednak brak informacji o tgp karty graficznej. Można w jakiś sposób uzyskać tę informację przed zakupem? Co w ogóle sądzicie o tym zakupie?

Sądzę, że jeszcze za wcześnie aby coś sądzić. Laptop jest krótko na rynku.

ten laptop dopiero we wtorek najszybciej będzie mógł fizycznie trafić do ludzi :stuck_out_tongue:

Konfigurację ma bardzo dobrą i wydajną. Wszystko rozchodzi się o to jak system chłodzenia będzie sobie radził z tak wydajnymi podzespołami.

no jasne, to jedna rzecz system chłodzenia, ale prócz tego to że na papierze wygląda “dobrze i wydajnie” nie do końca oznacza, że tak będzie. Dużo też zależy (poza wspomnianym chłodzeniem) od tgp na gpu. Lepiej mieć rtx 3060 z 140w niż 3070 80w, nie dość, że będzie wydajniejszy to jeszcze cena niższa.

Nie sądzę by sprzedawali 3070 z tak zaniżonym tgp by siedemdziesiątka była wolniejsza od sześćdziesiątki. Byłoby to totalnie bez sensu. Kwestia raczej tego ile procent będzie wydjaniejsza 3070 od 3060 bo to że będzie wydajniejsza to pewne. Pytanie jak bardzo. Bo jak na przykład tylko o 10 procent to można się zastanowić czy warto kupować

Oj mylisz się, na pierwszy rzut oka każdy tak pomyśli co jest zrozumiałe, ale nie dla sprzedawców. Zobacz np tę ofertę:

https://www.x-kom.pl/p/620959-notebook-laptop-173-gigabyte-aorus-17g-i7-10870h-32gb-512-win10-rtx3070q.html#Specyfikacja
cena 9k a ma rtx 3070 w wersji Max-Q co daje napięcie jedynie 80W, dla porównania XMG NEO 17 podbija tgp do 125 W, dodatkowo laptop ma wspierać także funkcję Dynamic Boost 2.0, która zwiększy TDP o 15 W czyli 140W. Dwie te same karty na pierwszy rzut oka, a ta druga o wiele wiele bardziej wydajniejsza.

Od stacjonarnej 3060 może być. :slight_smile:
Nie będzie dużym błędem przyjęcie, ze 3070, szczególnie w wersji MAX-Q, ma wydajność zwykłej desktopowej 3060 +/-2-3%.

(https://www.techspot.com/review/1804-geforce-rtx-2060-laptop/)

Skoro temat dotyczy laptopów to założylem że mówimy tylko o wersjach mobilnych. Nawet przez myśl mi nie przeszło by porównywać laptopową 3070 ze stacjonarną 3060.

Podobno nie będzie takiej wersji przy kartach z serii 3000.

głupoty opowiadasz, wyżej Ci wysłałem nawet linka do takiego lapka w tej wersji rtx 3070. Takich wersji będzie pełno teraz…

… z tego co rozumiem, to nie będzie oficjalnie wersji Max-q, ale każdy producent będzie sobie żonglował tdp i klient będzie niedoinformowany, chyba że przed zakupem napisze do producenta o budżet karty. :wink:

Dokładnie. Ale nie sądzę by jakiś producent odważył się obniżyć tdp gpu tak nisko by 3070 była mniej wydajna niż 3060 u konkurencji. To byłby samobój. Jestem raczej przekonany, że właśnie producenci będą żyłować na maksymalnych tdp by ich laptopy w recenzjach wypadały jako te najbardziej wydajne. Bo chyba nikomu z nich nie będzie zależało by przeczytać w recenzji o swoim laptopie coś takiego
“laptop firmy XXX z 3070 za 7000 zł jest mniej wydajny niż adekwatny model laptopa od firmy YYY z 3060 za 5000 zł”. Taka recenzja zabiłaby model XXX. Bo kto by wtedy kupił laptopa z 3070 za 7k gdyby miał do wyboru tańszego i wydajniejszego laptopa z 3060 za 5k.

Cześć,
Zakupiłem i użytkuję tego laptopa od 20 stycznia, Czyli 6 dni przed premierą.
24 stycznia pojawiły się sterowniki i oprogramowanie na oficjalnej stronie ASUS’a i od tego czasu mogę się nim cieszyć na całego.
Na początek grafika: RTX 3070 MAXQ
Bardzo szybka i wydajna. Na większości portali Benchmarkowych straszyli, że jest bardzo słaba z cienkim zegarem.
U mnie wg kilku programów testowych GPU clock ma 1410MHz. Do tego 8GB pamięci GDDR6 i złącze PCIe v4.0 x16 robi swoją robotę. Karta ma 90W TGP + 15W
CYBERPUNK w rozdzielczości 1920x1080 i ULTRA detalach osiąga średnio pomiędzy 50-60 klatek.
Procesor: AMD RYZEN 7 5800H
Testowałem Cinebanch’em R23. Wynik: 11 310pts. Ponad 2200pts więcej od Intela Core I9 9880H. Natomiast Intel Core I7 11th Gen 1165G7 jest wolniejszy o 6400pts
Kolejna sprawa DYSK SSD M.2 PCIe - bardzo szybki 3600/3000 MB/s (po przeprowadzonych przeze mnie testach)
Matryca: 144Hz - w grach igła - lecz ciut ciemna (250 nitów). Mój poprzedni ASUS ROG ma dużo jaśniejszą - lecz szczerze… można się przyzwyczaić.

Wczoraj zdążyłem go już rozebrać, dokładając kolejny szybki dysk SSD 3800/3200 MB/s (można zgodnie z warunkami gwarancji - w zestawie jest przygotowane łoże wraz ze śrubką)

Macie pytania? Piszcie śmiało. Chętnie odpowiem :blush:

Pozdrawiam Wszystkich.

… bo coś w tym jest, jeżeli mowa o takich samych ustawieniach, to masz o około 20 FPS mniej na ultra niż stacjonarka. Czyli to “tak naprawdę” 3070 tylko z nazwy, w środku masz silnik 3060, co i tak jest bardzo dobra konfiguracją. To jednak jest rzeczą oczywistą, mam nadzieję, dla każdego kupującego. :wink:

Z tego co widzę w środku masz dokładnie taki sam układ chłodzenia i elektroniki na płycie, jak moja 17 z 1650. Też z tego Asusa jestem zadowolony, ale fakt 17 jest kawałem cegły, jak ostatnio go nazwano. Było to porównanie do Acera, który był bardziej filigranowy i pewnie też łamliwy. :wink:

Jednak nie do końca jest tak jak mówisz…
Właśnie ogarnąłem zegary i testery w CYBERPUNKU.
Poniżej screeny
Wygląda na to, że w BOOST - GPU ma 1510MHz.
FPSów jest prawie 70 (68-69 trzyma cały czas) w trybie ULTRA oczywiście!
Poza tym Marcin, przyjrzyj się dobrze - układ chłodzenia jest podobny… ale nie ten sam.
Myślę, że trzeba odnieść się do całości… i jest to jednostka bardzo szybka - jak na laptopa :slight_smile:

A ile z RT?

To jest właśnie z RT na detalach ULTRA

No to bardzo dobre wyniki. I niech mi ktoś napisze teraz, że na laptopach nie można grać to go wyśmieję.

Wysoka =/= ultra :wink: ?
Wyniki są ładne, ale za dużo opcji, by mieć takie same testy piecyka. :slight_smile:

Nie wiem czy zauważyłeś, czy grałeś w CYBERPUNK’a, czy zmieniałeś ustawienia grafiki… ale kiedy na samej górze wybierzesz jakość ULTRA, to reszta poniżej jest max WYSOKA, nie ma innej :slight_smile:
Do tego RT na ULTRA - i to wszystko…
Więc Marcin, może najpierw sprawdź - później pisz :wink: