Laptop z SSD typu MLC

Witam :slight_smile: Jestem na etapie wyboru laptopa, do ok. 2500 zł. Sporo ofert ma dyski SSD ale nie ma wiele danych o rodzaju pamięci (SLC czy TLC). Konkretnie:
ASUS X541UA z dyskiem 256 GB SSD ( Core i3-7100U 6 gen. i 4GB RAM + Win10) albo
ASUS X541UJ (Core i3-6006U, 4GB RAM, 256GB SSD, Intel HD 520 + GeForce 920M Grafika + Win10) lub
Lenovo IdeaPad 100-15IBD, (Core i5-4288U, 4GB RAM, 128GB SSD, Intel HD 5100 + GeForce 920, Win10).

Jesli ktoś ma ten sprzęt lub zna specyfkacje szczegółowe to proszę o pomoc. Jeśli te dyski są na TLC to lepiej wybrać klasyczny HDD…

Pozdrawiam.

Zapewne masz na myśli MLC :slight_smile: Moim zdaniem najlepiej kupić model z HDD i samemu zmienić go na SSD na MLC.

Wiem, że można zmienić, ale gwarancja poleci i kolejne kilkaset zł wydane.

Jeśli będziesz musiał korzystać z gwarancji to zanim odeślesz sprzęt, wymontujesz ssd i zamontujesz hdd. Sprawdź jakie są różnice w cenie laptopów z ssd i hdd, weź pod uwagę, że te fabryczne ssd zwykle nie są na mlc.

HP 250 G5 ma dysk SanDisk Z400s ale ogólnie odradzaja mi wszyscy sprzęt HP…

A co to za różnica dla Ciebie czy to będzie slc, mlc czy tlc?

Tlc ma najmniej cykli zapisu, kilkakrotnie mniej niz Mlc. Czyli szybciej się zużyje. Tlc jest najtańszy i to widać po dyskach dostępnych w sprzedaży.

Jeśli to SSD dokładany przez sklep, to gwarancja i tak leci, jak to nazwałeś.
Niczym nie różni się to od samodzielnego włożenia dysku.
Jeśli laptop ma klapkę serwisową, to gwarancji to nie narusza, ale np. Lenovo przyjmie taki laptop dopiero jak samemu wyciągniesz dysk m.2. (nawet jeśli sklep zamontował SSD, a ty nie miałeś pojęcia, że to nie jest fabryczna konfiguracja).

Sklepy wkładają co mają pod ręką. Crucial MX300 łatwo rozpoznać, bo ma 275GB.

Moje zdanie o wojence TLC vs MLC, jest takie, że Samsungi EVO 850/960 są TLC, a deklasują konkurencje w swoich segmentach. Wnioski wyciągnij sam.

Właśnie o to chodzi. TLC nie jest złe - samsung evo 850 itp. Z tego co piszesz wysnuć można, że nie jesteś raczej zaawansowanym użytkownikiem stąd też mlc a nawet wybitnie rzadkie slc niewiele Ci dadzą w porównaniu do TLC. Nie skupiaj się na wojnach slc vs mlc vs tlc - skup się na znalezieniu dobrego dysku.

Przyznaję, nie jestem szczególnie zaawansowany, komputer typowo domowy, biuro, internet, jakieś multimedia czasem, raczej bez gier. Po prostu chodzi mi o to, żeby po roku dysk nie zawołał “Help”…

Zobacz: https://www.dobreprogramy.pl/Do-usmiercenia-SSD-trzeba-bylo-az-2-PB-zapisow.-HDD-nie-maja-zadnych-szans,News,61668.html

Czyli obojętnie jakie kości, kilka lat wytrzyma. Jeszcze kwestia braku zasilania i utraty danych wystepuje, ale to chyba na pół roku by trzeba odłożyć.