Laptop z windowsem czy bez?

mam pytanie, zamierzam kupic laptopa i mam watpliwosci co do windowsa

brac windowsa w cenia laptopa czyli recovery? czy oddzielnie sobie dokupic?

zaleta recovery podobno jest, ze szybciej sie instaluje, wada natomiast zbedny soft

zaleta kupionego windowsa jest, ze moge go gdzie chce instalowac no ale dluzej sie instaluje i trzeba sterowniki itp

nie wiem czy mam racje w tym co napisalem ale tak wnioskuje po przeczytaniu paru topicow o tym

prosze io sugestie

pozdrawiam

Windowsa BOX możesz instalować na kilku kompach (8 lub 10 niepamiętam) ale jest dwa razy droższy od OEM (600-700zł. na allegro).

Natomiast tańsząwersje OEM za 300zł. można zainstalować tylko na jednym komputerze i nigdzie więcej.

Ja bym się skusił na Twym miejscu na płytke product recovery lub jeśli Ci to nie straszne - instalować za darmo dystrybucje linuxa. :slight_smile:

no wlasnie czytalem o tym zbednym sofcie instalowanym razem z win recovery a w przerabianie windowsa bez tego softu nie chce sie bawiac wiec sam juz nie wiem, chociaz jak mozna tego boxa na tylu az, kompach instalowac to w sumie sie zrzucic mozna z kolegami :slight_smile: warte przemyslenia

Pamiętaj iż na przykład recovery masz zazwyczaj sterowniki do hardware w laptopie co nie jest bez znaczenia ;].

A zbędny soft w 10min można przecież wywalić :stuck_out_tongue:

ale duzo szybciej sie ten recovery instaluje? ile np w przyblizeniu

Powiem Ci że porównywalnie do zwykłego windowsa.

Ja jak robiłem formata aby przeczyścić laptopa gdy go kupiłem to nie zauważyłem większej różnicy niż instalowanie wersji BOX lub OEM.

Boxy można instalować tylko na jednym kompie chyba, że masz licencję wielostanowiskową.

To co napisał aju miało znaczyć, że taką wersję z licencją jednostanowiskową (Win XP Pro BOX taki kosztuje ok 1300-1600 zł - łatwe do sprawdzenia)

możesz zainstalować na jednym komputerze, jednak w przeciwieństwie do OEM jeśli odinstalujesz ze starego kompa Winde to potem możesz ją legalnie zainstalować na nowym - w tym przypadku używasz Windowsa na jednym kompie!! Tyle, że masz możliwość przeniesienia go legalnie na inną maszyną.

Oczywiście istnieję wersje wielostanowiskowe, ale nie sądzę, aby była w Twoim i Twoich kumpli zasięgu finansowym.

Recovery przywraca obraz dysku bez instalacji systemu i konfiguracji - jest to ok. 2 razy szybsze.