Laptop - za duża rozdzielczosć monitora

Witam wszystkich, mam następujący problem: posiadam laptop 15" z rozdzielczością ekranu 1680x1050. Wszystko co na nim jest wyświetlane jest bardzo małe i przy dłuższej pracy na laptopie bardzo męczą się oczy. Ustawiając mniejszą rozdzielczość (proporcjonalną do standardowej np. 1280x800) brzydko zamazują się czcionki, natomiast przy standardowej rozdzielczości powiększenie czcionek itp nie daje zadowalającego efektu :frowning:

Proszę o pomoc, gdyż ja już nie wiem co mam zrobić aby osiągnąć dobry efekt…

Chodzi mi o taki efekt aby wszystkie okienka, otwarte programy itp. wyglądały jak na laptopie z rozdzielczością matrycy 1280x800.

Mój laptop to Aristo Prestige V200.

To normalka - trzeba było kupic albo wiekszy ekran albo taki ekran na którym nominalna rozdzielczośc jest wygodna dla oczu.

heh, ale kupiłem taki jaki kupiłem, jeśli jest jakieś wyjście z tej sytuacji to fajnie a jeśli nie to nie wiem czy nie sprzedam komputera…

PS> znajdź mi laptop z takimi parametrami do 3200 zł, ze sterownikami pod XP…

W zaawansowanych ustawieniach ekranu możesz wybrać 120 dpi (albo inny dowolny rozmiar):

nowy1zx9.gif

Nadto:

Panel sterowania - Ekran - Wygląd - Rozmiar czcionki (wybierz sobie).

Panel sterowania - Ekran - Wygląd - Efekty - Użyj dużych ikon.

Panel sterowania - Ekran - Wygląd - Zaawansowane - możesz się pobawić i coś tam sobie dostosować.

zwiększ jeszcze rozmiar czcionek ekranowych

Jeśli chodzi tylko o brzydkie rozmycie czcionek. Spróbuj jeszcze użyć programu ClearType Tuning

http://cid-7e6c083ecda175c3.skydrive.li … cttune.cpl jeśli chcesz wrzuć go do C:\WINDOWS\system32

jest to rozszerzenie panelu sterowania

Matryce LCD mają stałą rozdzielczość, przy innej obraz będzie niewyraźny i zniekształcony.

Jaki system operacyjny?

Zgaduję.

Najwyrażniej to nie Vista, bo ta ma domyślnie większe czcionki i ikony od XP, dostosowane do wyższych rozdzielczości.

Jeśli to XP, to może trzeba włączyć wygładzanie czcionek (Właściwości ekranu>>Efekty>>Użyj ClearType)? Domyślnie są bez wygładzania, więc wyglądają na bardzo cienkie, co może męczyć. Z wygładzaniem są tłuściejsze i przyjemniejsze.

Zwiększenie dpi nie wprowadziło odczuwalnej zmiany, bawiłem się już powiększaniem czcionek, ikonek itp ale to też mnie nie zadowala…

Mam XP a opcja ClearType też nie daje odczuwalnej poprawy…

Natomiast nie za bardzo wiem jak się wchodzi do ClearType Tuning i jak się to obsługuje.

(skopiowałem plik do system32)

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?

http://www.microsoft.com/typography/cle … Step1.aspx

no i wejdź do panelu sterowania i pownna być ikona ClearType tuning masz tam wszystko dokładnie napisane co i jak po polsku

jest to w sumie to samo co podał kolega wyżej, więc jeśli tego nie potrzebujesz po prostu usuń ten plik…

po ustawieniach w ClearType Tuner stwierdzam że jest poprawa ale dalej obraz jest zamazany i niezbyt przyjemny dla oka…

a nie można jakoś tak zrobić żeby była ustawiona rozdzielczość 1680x1050, ale wszystko wyświetlało by się jak na mniejszej ? (coś typu zoom).

heh, ja już nie wiem co mam robić…

Jak rozwiązania podawane wcześniej Ci nie odpowiadają, to już raczej nic nie zrobisz…

“PS> znajdź mi laptop z takimi parametrami do 3200 zł, ze sterownikami pod XP…” http://allegro.pl/item475802233_compal_ … 512mb.html - to chyba coś podobnego i ma sterowniki pod xp

Zobacz jak jest przy 1440 x 900

na 1440x900 podobnie…

więc lipa… będę musiał jakoś żyć z tą 1680x1050…

Zwiększ litery tzn.DPI

Witam ponownie. Pewnie nie odkryłem Ameryki ale …

Na moim monitorze 22’ LCD Philips 220CX którego normatywną rozdzielczościa jest 1680x1050 (16:10) a która to rozdzielczośc tez jest dla mnie zbyt duza i czcionka jest zbyt mała mam ustawiona rozdzielczość 1280x800 co wiaze sie z rozmytymi czcionkami.

Normalnie obraz jest skalowany za pomoca mechanizmów w monitorze LCD i nie jest on wtedy zbyt wysokiej jakości ale “odkryłem” że w panelu sterowania od karty graficznej (w moim przypadku jest to Nvidia GeForce 8400 GS) jest opcja aby to karta graficzna sie tym skalowaniem zajęła (Przy rozdzielczości niższej niz rozdzielczość wbudowana monitora używaj skalowania NVIDIA). Różnica ogromna! Litery maja tak ostre krawędzie prawie jak w natywnej rozdzielczości.

Prosze napisac czy to pomogło.

tez funkcja cleartype dużo daje na LCD

Tylko że ja tą opcję mam standardowo zaznaczoną. Opcję “używaj wbudowanego skalowania monitora” mam w ogóle nieaktywną…

Natomiast pokombinowałem z DPI i powiedzmy że jest dobry efekt, ale np takim programom jak gg czy tlen nic to nie dało…