Laptop zaczyna brzęczeć przy poruszaniu matrycą

Witam.

Mam leciwego już lifebooka i mam z nim pewien problem.
Przy poruszaniu matrycą często zaczyna brzęczeć jakby z głośników, potrafi przestać gdy się tę matrycę ustawi pod innym kątem ale czasem to nie pomaga.
Zdarzają się sytuacje, że jak go wyłączę podczas tego brzęczenia nie ustawiając matrycy odpowiednio aby przestał, że znika karta dźwiękowa z systemu.
Próbowałem wyłączyć kartę dźwiękową w biosie, aby sprawdzić czy to jej wina ale nie ma takiej możliwości. Ktoś podpowie czym to może być spowodowane.

Z pozostałych informacji to:

  • laptop był kupiony używany, z tego co wiem kiedyś zaliczył upadek i ma lekko połamany plastik przy diodach ale to w niczym nie przeszkadza
  • chyba miał lutowane gniazdo zasilania, ale tego nie jestem pewien
  • model to Fujitsu Lifebook S760

Jak zaliczył upadek to nie szukał bym gdzie indziej winy.

Spoko, tylko co mogę jeszcze sprawdzić i ewentualnie co konkretnie tu może być przyczyną?

Załączam filmik na OneDrive:

https://1drv.ms/v/s!Ao7poNGV5KEjiANKC9xwSltXrfcV

Nie wiem na ile mnie słuch o tej porze nocy może mylić, ale jak dla mnie to nie jest żadne brzęczenie fizyczne jakiego bym się spodziewał, tylko coś w stylu sprzężenia (tak jak np. obok odpalonego zwykłego radia Hi-Fi położysz telefon, na który ktoś zadzwoni lub przyjdzie SMS).
Elektronik ze mnie średni, więc nie bardzo kojarzę co w laptopie może powodować takie cuda, ale wygląda na to, że przy poruszaniu matrycą pewny element (coś związane z głośnikiem) znajduje się w takim położeniu z innym elementem, że takie zjawisko następuje, a po odpowiednim przesunięciu bliżej lub dalej już ustaje (wychodzi pewnie poza pole elektromagnetyczne).
Tak czy inaczej rozwiązania nie znam, jakby mnie to drażniło to rozebrałbym laptopa i zerkał co się u podstawy matrycy przesuwa w stronę głośników.

1 polubienie

http://www.pclap-alert.pl - mozesz podesłać do niech np.

Bez rozebrania i sprawdzenia płyty, matrycy inwertera itd to nic się nie dowiesz.

Z tym sprzężeniem była dobra podpowiedź. Pomyślałem od razu o mikrofonie - wyłączyłem wbudowany mikrofon. Póki co jest spokój, zobaczymy jak będzie dalej. Że też o tym nie pomyślałem… :smiley:

No to względnie do zamknięcia :smiley:

1 polubienie

Póki co jest ok, czas pokaże. Nie spodziewałbym się, że wyłączenie samego mikro pomoże, podczas gdy wyłączenie całej dźwiękówki nic nie dało. Ciekawy przypadek :smiley:

Nie wiem jak Ty, ale ja nie raz widziałem na jakichś uroczystościach/koncertach dzieciaków sprzężenie mikrofonu z głośnikiem i czuję, że to będzie to.

Wychodzi na to, że tak. Macham pokrywą i cisza. Tylko właśnie interesująca sytuacja, że wyłączenie dźwiękówki w Device Managerze nie pomogło, a samego mikrofonu w ustawieniach dźwięku już tak :smiley: Dzięki za podpowiedź.