Laptop zalany "colą"

Witam mam laptopa zalanego kolą nie używałem go 1 rok jak chce go włączyć to nie wyświetla się matryca czy jak wymienię płytę główną to będzie działać?

laptop asus sonicmaster nie czyściłem go coś pomoe alkohol izopropylowy czy może woda destylowana chce żeby działał bo jest dobry do grania ten laptop pomożecie ? Budżet to 250zł pomożecie ?

Przenoszę do właściwego działu.

Czy po zalaniu zostały podjęte odpowiednie kroki? Natychmiastowe odłączenie zasilania, i wyjęcie baterii? Bo jak nie to porobiło zwarcia i alkohol nic nie da. W ogóle to o takich rzeczach myślimy od razu, bo czas działa tutaj na niekorzyść, i teraz albo zadziała, albo nie, ponieważ mogą być uszkodzone inne części oprócz płyty głównej, takie jak np. panel sterujący, touchpad, klawiatura, a nawet sama matryca właśnie.

  • znaczy to nie ja wylałem ale podczas tego wylania został odłączony jest jakaś szansa że będzie działał ? :/ ? Nie był czyszczony on nic . a i to jest asus on nie ma baterii jak inne laptopy na wieszchu tylko w wewnątrz

Nie ważne, czy wewnątrz, czy na zewnątrz, w baterii też jest prąd, tak jak w gniazdku sieciowym. Jeśli nie została ona w żaden sposób zdemontowana, to elektronika była pod napięciem, a jak wiadomo niektóre płyny przewodzą prąd. Płyn mógł więc połączyć ze sobą elementy które połączone być nie powinny, a przepływający prąd spowodował uszkodzenia. Może laptop będzie działał, a może nie. Zwarcie po zalaniu to najczęstsza przyczyna dla której urządzenia potem nie działają.

 

Ogólnie to polecam oddać do serwisu. Tam srzęt przejdzie diagnostykę, i serwis powie Ci czy naprawa jest opłacalna. Jeśli tak, to zostanie wykonana.

Cola przeżarła wszystko - praktycznie wszystko co było zalane jest do wymiany.

Jak wspomniano - poza zalaniem płynem cola czyni wyjątkowe zniszczenia - używa się jej przecież jako odrdzewiacz. Obawiam się, że naprawa może mijać się z celem. No i nie z tym budżetem.