Laptopy nie wytrzymują podróży samochodem? O co chodzi?


(lith) #1

Pierwszy laptop HP. Miałem go na studiach, większość czasu leżał sobie gdzieś na mieszkaniu zabierałęm go tylko wracając do domu, po kilku takich kursach w połowie roku zaczął po jednej podróży wariować strasznie, okazało się, że poszedł dysk. Lapek poszedł na gwarancję, pożyczyłem od siostry jej. Działał bez problemu, ale znowu- po dwóch kursach samochodem system sie posypał, tak, ze się włączyć nei chciał. Format, na nowo wgrane, wszystko ok. Teraz mam trzeciego laptopa, właśnie wróciłem na święta i ... jak się domyślacie są problemy. Zabrałem go gdziekolwiek samochodem 2 raz, po przyjeździe do domu i kilku godzinach stania w przedpokoju wyjąłem go z torby odpaliłem... i system łapie straszne zwiechy. Tak co chwilę freez na kilka sekund. WTF?

Wszystkie komputery przewoziłem w następujący sposób- komputer wyłączony (nie żadne stany wstrzymania), zapakowany w torbę na lapka, ustawiony między przednim, a tylnym siedzeniem- żeby nie latał? ma się prawo mu coś stać? Trochę dziwny zbieg okoliczności. Nie odpalałem od razu po przyjeździe do domu, więc temp. się miały czas wyrównać.


(Xbialyx5) #2

Ej czym Ty jeździsz?:stuck_out_tongue: :smiley:


(system) #3

najlepiej trzeba było przewozić na leżąco. w Takiej pozycji mocniejsze wstrząsy nie wytrzymuje głowica dysku i ona pewnie się psuje. Co do temperatur nie wiem może mam szczęscie ale obecnie 5 rok mam laptopa nawet w najgorsze mrozy jak jest zimno nigdy nie czekałem na to by wyrównać temperatury i działa normalnie.


(sla17) #4

Hmmm, dziwne już też nie raz woziłem laptopa nie tylko na leżąco, ale dwa razy się przejechał na “stojąco” (łącznie 800km po polskich drogach) i nic się nie działo niepokojącego :stuck_out_tongue:


(Pharun) #5

Rodzą się 4 pytania:

  1. Czym ty jeździsz?

  2. Jak ty jeździsz?

  3. Jakie są drogi tam gdzie jeździsz?

  4. Masz dobrą torbę do laptopa czy kładziesz na siedzenie?


(mktos) #6

Jeździłem Fiatem Uno, laptop w plecaku lub torbie, absolutnie zwyczajnych a nie laptopowych, leży na siedzeniu pasażera. Nic się nie działo. Jeździłem też z nim autobusem, biegałem i wiele innych rzeczy robiłem.

Teraz jeżdżę terenówką, trzęsie niekiedy diabelnie, laptop leży w torbie na siedzeniu pasażera, nic się nie dzieje z dyskiem. Też chodzę po dworze i noszę codziennie. Przeżył też bezproblemowo jazdy w bagażniku, nawet w torbie na ubrania (razem z ubraniami), nawet po prostu leżąc sobie na tylnym siedzeniu, wliczając w to kilkukrotne przejazdy przez bezdroża.

Obydwa od HP - nx7400 i 2710p. Ten drugi ma niby jakieś systemy antywstrząsowe, DriveGuard 3D, ale komputery zawsze jeżdżą wyłączone/zahibernowane.

Albo jeździsz zdecydowanie ostrzej ode mnie albo masz niesamowitego pecha.

Parę dni temu wracając do domu musiałem ostro zahamować, bo mi Mercedes zajechał drogę, laptop wypadł z impetem (przeciążenie rzędu 1,7G) z torby (wiecznie otwarta) na podłogę przed siedzeniem pasażera… ale parę miesięcy temu zmieniłem dysk na SSD, więc z dyskiem nie mam problemów. Może to u Ciebie będzie rozwiązaniem? :slight_smile:


(lith) #7

Samochód zwykła osobówka, trasa nieduża 60 km, droga krajowa, równa + to co po mieście. Raczej dziwne, żeby coś takiego zaszkodziło laptopowi, bo już zdecydowanie gorsze trasy z nimi pokonywałem- w stylu kilka tys. km po ukraińskich drogach itp. A tu 3 laptopy na tym samym, kilkudziesięciokilometorwym odcinku- w tą samą stronę. Raczej po drodze nie powinny być nigdzie narażone na jakieś pole elektromagnetyczne, które mogłoby im zaszkodzić, czy coś, nie?

Ok póki co kilka razy go zresetowałem, zrobiłem defragmentację i chyba na razie jest ok.

Nie rozumiem :confused:

A serio jest różnica, czy laptop jedzie poziomo, czy pionowo? :open_mouth:

SDD nie zamierzam kupować, jak coś to będę reklamował do skutku, bo jak dla mnie dysk , który się rozsypie przez coś takiego był wadliwy i tyle- teraz z gwarancją przynajmniej nie mam problemu i nie muszę kompa nigdzie wysyłać.

Wiem, że to głupie, ale przy 3 lapku po prostu zaczyna mnie to lekko dziwić :stuck_out_tongue:


(ra-v) #8

Parę ładnych lat temu woziłem się ze raz na 2-3 miesiące stacjonarką - taki malutki Compaq. Nic się nie działo, mało tego, dysk chodzi do dziś (ATA, 13GB, 7200rpm).

Nie wiem co ci doradzić - może przygotuj sobie karton ze styropianem albo pociętymi przez niszczarkę kartkami i w nim wóź.


(lith) #9

Nie no, aż tak kombinował nie będę. Lipa trochę, bo w google nic ciekawego nie znalazłem oprócz własnego tematu. Wszędzie, że wszystko jedno jak wyłączony…

Myślałem, że o czymś może nie wiem jeżeli idzie o obchodzenie się z lapkami, ale skoro jestem czysty to jakby co spokojnie mogę serwis męczyć :confused: