LaTex pod Windowsem - czy ja zwariowałem?

LaTex pod windą – czy ja zwariowałem?

Witam!

Jakiś czas temu zainstalowałem sobie edytor LaTeX pod Linuxem. Chociaż byłem wówczas totalnym nubem, wszystko poszło jak z płatka. Wystarczyło zainstalować, oczywiście z repo, TexMakera i pakiet dvilx, a następnie w oknie konfiguracji ustawić przeglądarki dvi (dvilx), ps i pdf (evince, w moim przypadku). Całość zajęła pięć minut. No to postanowiłem skonfigurować LaTexa na starym gracie (633/64, system mini xp 2.1), którego „na wszelki wypadek” hoduję sobie w pokoju. Okazało się to jednak niemożliwe. Najpierw ściągnąłem i zainstalowałem TexMakera, który, jak podają jego twórcy jest cross-platform. Wszystko ładnie pięknie tylko okazało się, że pod windą nie ma działającej przeglądarki dvi. Dviwin wykłóca się o jakieś fonty, windvi w ogóle nie pali, a zamiast yapa instaluje się jakaś idiotyczna gierka. Nic to. Wywaliłem TexMakera i ściągnąłem sobie MikTexa, podobno najpopularniejszą dystrybucję LaTex pod windą, w dodatku z wbudowana przeglądarką dvi (yap). Nie dość, że całość z ich rzekomo wypasionego repozytorium ciągnęła się trzy dni, to po wpisaniu w cmd najprostszej komendy „latex plik.tex” wywala:

C:\Documents and Settings\Administrator>latex plik.tex

This is pdfTeX, Version 3.141592-1.40.4 (MiKTeX 2.7)

entering extended mode

! I can’t find file `plik.tex’.

<*> plik.tex

Please type another input file name:

I co z tym zrobić? Przeglądam man, szukam forum, faq, a tam oczywiście nic. Ręce opadają. Czy mi coś na mózg siadło? Może ktoś z Was zna jakiś sposób na skonfigurowanie LateXa pod windowsem? Z góry dzięki.

mj

ten system nie jest oryginalny a piratom nie pomagamy :slight_smile:

Mam na to stanowisko licencję na xp professional, czy to za mało? Jeśli tak, to dobrze, że piszesz, spieszę z odinstalowaniem.

Zdecydowanie za mało, MS nei pozwala na takie modyfikacje.

Natomiast komunikat który informuje cię że nie może zlaleźć pliku raczej nie wynika z błędu tylko ze złej ścieżki.

może wystarczy wpisać latex ścieżka_dostępu_do_pliku\plik.tex ?

  1. Wpisywałem też “latex_ścieżka_do_pliku\plik.tex”, coś mu się też nie podobało. Problem rozwiązałem odinstalowując MikTexa 2.7 i instalując oprogramowanie z tego linke:

http://www.maths.cam.ac.uk/undergrad/ca … latex.html

Teraz wszystko robię “okienkowo”, jak w TexMakerze pod linuxem ;).

  1. Czyli to się oznacza, że zostałem piratem :/. No i co ja mam teraz zrobić? Mini xp to doskonały system. Pełna wersja xp zdecydowanie na tym sprzęcie nie pójdzie, Wina 98 nie dzierżę, a pod linuxem nie odpalę niektórych potrzebnych mi progsów, np. menedźera dyktafonu, Office Millenium czy SPSS 11. A może istnieje jakiś legalny sposób zmodyfikowania Xp-ka? Czy pod 633/310 pójdzie “normalny xp” (wtedy dokupiłbym RAM)?

Zegar 633? widziałem już XP’ka na PII 400MHz - tylko trzeba wyłączyć wszystkie upiękrzacze - ale ty i tak ich nie używasz prawda? Warto też wstawić maksymalną możliwą pamięć i szybki dysk twarty, powyłączać wszystkie nieużywane usługi (w internecie jest dużo o tym, zwłaszcza poradniki pablo na searchengines) lub pamięciożerne usługi.

No to chyba tak zrobię, dzięki za informacje. Pozdrawiam!

mj