Launchy - przydatny program

Za pomocą tego programu możemy szybciej otwierać foldery, pliki, strony internetowe a nawet obliczać różne działania. Launchy jest bardzo prosty w użyciu, a zarazem bardzo przydatny, nasze codzienne korzystanie z komputera znacznie się poprawi.

–> Pobierz go stąd za darmo <–

Pierwsze kroki z Launchy

Instalujemy program i w ostatnim oknie zakończonej instalacji, zaznaczamy opcję Launch Launchy. Jednak po zamknięciu okna żaden program się nie pojawia - musimy sami wywołać go skrótem klawiszowym: lewy ALT + Spacja. Na ekranie pojawia się małe okienko:

launchyyal5.png

Szybkie uruchamianie plików i folderów

Aby szybko uruchomić jakiś plik wpisujemy w okno programu jego pierwsze litery, np. pai , a program zorientuje się już, że chodzi o aplikację graficzną Paint. Aby uruchomić dany plik klikamy po prostu Enter. Czasem jednak program wyświetli więcej niż jeden plik, wtedy będziemy mogli wybrać z listy o który plik lub program nam chodziło. Teraz opowiem trochę o szybkim uruchamianiu folderów. Dajmy na to, że na swoim dysku mamy taką lokalizację: D:\Video\Prison Break gdzie folder Prison Break jest podfolderem Video. Zobaczmy jak szybko wyświetlić np. folder Prison Break :

  1. Uruchamiamy Launchy ,

  2. W okno wpisujemy kolejno D: naciskamy Tab V naciskamy Tab P i oto nasz folder :wink:

oknokkkwf2.png

Wyszukiwanie strony w Google

Program Launchy potrafi też szukać danych w wyszukiwarkach internetowych. Pokażę tu jak wyszukać informacje w Google:

  1. Uruchamiamy Launchy ,

  2. W okno wpisujemy kolejno: Google naciskamy Tab wpisujemy np. pecet.eev i naciskamy Enter. Otworzy się wyszukiwarka i wyświetli wyniki wyszukiwania Google’a. (Oczywiście możemy wpisać samo pecet.eev i zostanie wyświetlona od razu dana strona).

  3. W podobny sposób można wyszukiwać dane za pomocą innych przeglądarek. Launchy obsługuje m.in. oprócz Google’a: Wikipedię, MSN, Yahoo, Amazon i IMBD.

Obliczanie prostych działań

Czasem nie chce się nam szukać kalkulatora do obliczania działań matematycznych, więc możemy skorzystać z Launchy , ponieważ program ten też ma taką opcję.

  1. Uruchamiamy Launchy ,

  2. W okno wpisujemy działanie matematyczne, np. 25*4 , naciskamy Enter i wyświetla nam się wynik działania. Oczywiście możemy też: odejmować (-), dodawać (+) i dzielić (/).

Ustawienia programu

Nie każdemu spodoba się skórka programu, tak samo jak skrót klawiszowy, który wywołuje go do działania - opcje te na szczęście możemy zmienić.

Zmiana skórki

Aby zmienić domyślną skórkę programu wykonujemy poniższe punkty.

  1. Uruchamiamy Launchy ,

  2. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy opcję Skins ,

  3. W otwartym oknie wybieramy daną skórkę i klikamy na przycisk OK. Warto wypróbować każdą, ponieważ nie ma ich podglądu.

Zmiana skrótu klawiszowego Launchy

Aby zmienić skrót klawiszowy, który uruchamia program powtarzamy punkty 1 i 2 powyższej wskazówki, tyle, że z menu wybieramy Hotkey. W oknie wybieramy jakim skrótem klawiszowym mamy uruchamiać program - domyślnie jest to prawy ALT + Spacja. Ja ustawiłem na Control + Z , ponieważ wydaje mi się, że tak jest najwygodniej.