Leciwy sprzęt, co można poprawić

Witam serdecznie,

mam takie niecodzienne pytanie.

Posiadam komputer który jest używany jedynie do rozmowy na skype, przeglądania internetu oraz oglądania filmów (z plików i online)

Problem jest taki, że ma częste zwiechy, zamrożenia, tzn nie wyłącza się ani nie resetuje lecz gdy np uruchamia się system to kursor klatkuje, pewnie związek to ma z tym, że wszystkie programy się uruchamiają wiec procesor wytęża umysł (bitdefender, program do karty dzwiekowej oraz skype), po chwili kompletnie znika i system działa płynnie.
Dzieję się tak gdy np pierwszy raz uruchomi się przeglądarke, pomimo dysku ssd odpala się z lekkim opóźnieniem i tak samo zaczyna wszystko klatkować (menedżer zadań pokazuje użycie procesora 100%).
Kolejne uruchamiania wyglądają normalnie, czasem skype myśli gdy każe mu się do kogoś zadzwonić, ładowanie filmów na yt czasem sprawia, że komputer się przywiesza, żeby później działać bez zarzutu.

Wydaje mi się, że jest to wina dwurdzeniowego procesora, może trochę RAM’u bo niby 8GB lecz niskie taktowania.

Może o czymś nie wiem albo coś, źle jest w konfiguracji, dlatego chce się upewnić albo inaczej zapytać czy wiecie o co może chodzić i czy moje przypuszczenia są prawidłowe.

Gdyby jednak dało się to jakoś poprawić to co by się opłacało tam włożyć z nowych lub używanych części.

Ach, zapomniałem dodać, że komputer ten jest podłączony do telewizora kablem HDMI i tylko w ten sposób jest używany (pokój gościnny z telewizorem a pod nim w komodzie komputer)(cyrkulacja powietrza nie jest raczej problemem gdyż komputer mimo, że nadal ma chłodzenie boxowe na procesorze i pasywną kartę graficzną to jest w otwartej komodzie z dużymi odstępami po bokach i od góry PC’ta.

W minionych latach włożyłem do niego przesadzony lecz po to aby cicho chodził zasilacz 450W oraz dysk SSD bez talerzowca na dane.

W załącznikach będą zdjęcia z podzespołów.

Pozdrawiam.

z powodu braku mozliwosci dodania wiecej niz jednego zdjecia, wklejam linki do hostingu

https://prntscr.com/nok3nb
https://prntscr.com/nok3mv
https://prntscr.com/nok3md
https://prntscr.com/nok3m0
https://prntscr.com/nok3lp

Procesor to jedno, dość słaba karta to drugie.

Windows 8.1 zamiast Windows 10.
Będzie latał po optymalizacji.

zgadzam się, karta to dno totalne, zatem jaką można by mu włożyć za jakieś nieduże pieniądze?

więc będę musiał przeinstalować system, pobrać win 8.1 i podać klucz z oryginalnego win 7 bo tak zrobilem instalujac 10-tke (a watpie by szło jakoś zmienić 10 na 8 bez reinstall’u calego systemu)

Ale głupoty wypisujesz…

@OrLeN Co do upgradu to procesor możesz wymienić nawet na Phenom II x6 1100T, ale ograniczyłbym się do procesorów o TDP 95W, bo dziwnie wygląda lista kompatybilności.

Wypada na 1045T. Wymaga aktualizacji BIOS do F9.

Ewentualnie 1055T 95W

Uważaj, bo ten procek występuje zarówno w wersji 125W jak i 95W.

Z Gpu nie ma co szaleć i myślę, że jakiś używany GTX 750 Ti będzie dobry.

Nie słuchaj rad o downgradzie systemu do 8.1 czy nawet 7. Zostaw tę dziesiątkę i pomyśl o migracji na SSD jeżeli bardzo cierpisz na wolną pracę systemu

Karta ni jest tragiczna, podobne integry chodzą i nie wariują z netem (chyba, ze na TV 4K odpalasz?).
Bardziej procek, i tu jest pytanie:
czy chcesz go mocno odświeżać, czy tanio :wink: To drugie to 4 drzeniowiec wystarczy, 6 X Phenom + 750 TI, to już pod gry lekko idziesz :wink:

Się zagalopowałem z tym GPU. Jednak wymiana też nie zaszkodzi by cieszyć się względnym wsparciem GPU w przeglądarce. Może 740. Co do CPU to jest to na tyle mały pieniądz, że wziąć tego X6 i mieć z głowy - te części to już prawie w cenie złomu są.

Te nagłe zwiechy to może być objaw padającego dysku

System postawiony na SSD Adata SU650 i tylko taki dysk tam jest zainstalowany, co do upgrade’u, nie wiem czy jest sens bo chyba 200 czy nawet 300 zl tam chyba nic nie zmieni, chociaż nie orientuje się w cenach tych podzespołów tj. 750ti czy x6 1100t.

Telewizor zwykły FULL HD LED Sharp Aquos, też już w sumie leciwy i nie ma żadnych wodotrysków jak HDR czy niewiadomo jak dobrej matrycy, zwykly prosty do ogladania kanałów telewizji naziemnej.

ten ssd chyba roku nawet jeszcze nie ma, wiec jak padajacy dysk

no z tymi dwoma cudeńkami to bliżej 300-400 i wydajność “w normie na współczesne standardy”.
Z jakimś Phenomem/Athlonem x 4 i tańsza kartą wyjdzie jedna druga tej ceny i też będzie znacznie lepiej.

W obu przypadkach nie poznasz dziada, bo głównie dziad procek winny, potrzeba mu “wincyj rdzeniuf!”. Ostatecznie zacząłbym od procka modernizację. :wink:

Klucz od 7 nie pasuje do 8.1
Windows 10 na dysku SSD nie daje rady???
Procesor do upgradu.

Umknął mi ten SSD jednak takie dziwne zwiechy to często niewydajny dysk, więc albo coś mu się dzieje, albo coś go dusi. Pliku wymiany przypadkiem nie wyłączyłeś? Dzisiaj dwa jajka to faktycznie mało, ale używałem W10 na takich CPU i nie było problemu. Problem czasem jest na filmach w 1080p, ale nie powodowało to zwiechy całego kompa. Zrób benchmark dysku w HDTune.

Możesz zainwestować w procesor, bo to duży pieniądz nie jest. Komputer będzie bardziej “dzisiejszy”.

X6 1100T wychodzi za drogo. 1045T, który tylko różni się zegarem to nawet połowa ceny.

@anon7248146 Myślę, że to i tak stara platforma i nie ma sensu jeszcze na tym coś oszczedzać. Wsadzasz X6 i kolejne kilka lat da radę z zapasem.

Jeżeli nie planuje w ciągu powiedzmy 2 lat wymiany, to wtedy taka inwestycje ma moja aprobatę :wink:

I tego bitdefendera wywal bo on też obciąża mocno komputer. I daj jakiś lżejszy typu Kaspersky free