Legacy + UEFI

Witam. Czy jak zainstalowałem system(win10) na konfiguracji Legacy + UEFI mogę zmienić bez reinstalacji systemu żeby system odpalał się na samym UEFI? Dysk jest już przekonwertowany na GPT. Tylko co muszę dalej zrobić ponieważ jak zmienię na UEFI w biosie i komputer odpali się pika parę razy i raz wejdzie do windowsa a innym razem muszę wyjąć baterie i zresetować bios do ustawień fabrycznych. Czy coś muszę jeszcze wykonać żeby komputer poprawnie odpalał się na UEFI?

Płyta Główna b450 MSI Gaming Plus Max

Legacy to masz stary bios
UEFI to masz obecny
Albo rybki albo akwarium

Wybierasz jedno
Chyba że chodziło ci MBR/GPT
MBR to jest stary system partycjonowania a GPT nowszy.

Wtedy możesz mieszać np UEFI z MBR albo Legacy z GPT.

Ja obecnie mam na starym Legacy przełączony z MBR bo korzystam z kilku programów i systemów i Legacy lepiej sobie radzi z wieloma systemami.

Uefi jedynie ma nieco lepsze zarządzanie płytą główną przez co nie co szybszy rozruch, ale za to sporo programów jak i systemów ma nadal z nim bolączkę szczególnie boot cd/pendrive.

Więcej info na
UEFI vs LEGACY

MBR vs GPT
https://pl.easeus.com/manage-partitions/mbr-vs-gpt.html

Sorki chodziło mi CSM/UEFI teraz mam ustawione na CSM

CMS to Compatibility Support Module (Bios, wirtulnie)
Jak masz dysk w trybie GPT to

ustaw na Uefi a CMS wyłącz

P.S.
Pisze tak bo nie mam pojęcia jak w twoim efi jest to graficznie zrobione

A jak jest w końcu u z tym secure boot musi być wyłączony czy włączony przy Uefi?

Nie musi być włączony.
W trybie legacy ta funkcja w ogóle nie jest obsługiwana.

Włączyłem samo UEFI po restarcie nie idzie wejść do biosu i w tym czasie pika 3 razy, ale o dziwo system się odpalił. Nie wiem czy to ważne ale w gop information mam unknown device driver.

Dobra, pokaż info → Win+R → msinfo32

Kliknij SystemSummary, daj pełny ekran, wstaw zrzut ekranu.

Proszę

Problem rozwiązany pomógł support palita . Okazało się że problemem był kabel dvi-d. Temat do zamknięcia.

Temat do 90 dni zamknie oznaczenie własnego posta jako rozwiązanie = to nie powód do wstydu jak nikt nie wpadł by to wysłać na serwis i ty skorzystałeś.

W 3 miesiące zdążysz potestować różne kable jakby problem szybko wrócił lub odznaczysz, że rozwiązałeś.