Legal windows z nowym dyskiem

Zainstalowany mam system w laptopie na dysku i pytanie jak kupię nowy dysk i zainstaluje legal system to czy nie z traci ważności? O co chodzi z tym unikatowym kluczem i na czym to polega że komputer widzi że na przykład na innym kompie już nie może być instalowany pozdr.

Dalej bedzie legalny :slight_smile: co innego jak byś musiał płyte główną w lapku wymienić to już byś musiał dzwonić przy systemach OEM :slight_smile:

Do laptopów jest z reguły dołączany system przygotowany przez producenta, nie instaluje się go tylko przywraca. Taki nie wymaga aktywacji.

Co do legalności, to w wersji OEM (wymagającej aktywacji, nie z płyty recovery) system jest przypisany do konkretnego komputera (nie do dysku) na którym nalepiony jest certyfikat autentyczności. System zbiera informacje o dysku, pamięci RAM, płycie główej, karcie graficznej i sieciowej, następnie mechanizm aktywacji przypisuje go do tego konkretnego komputera. Ma to zapobiec instalacji jednego Windowsa na kilku komputerach.

Można wymieniać komponenty, ale zbyt drastyczna zmiana wymusi ponowną aktywację.

Jeśli mechanizm aktywacji uzna, że to zupełnie inny komputer, może odmówić aktywacji. W praktyce można wymieniać podzespoły, byle by niezbyt często. Nawet całkowita wymiana podzespołów może umożliwić aktywację, jeśli klucz nie został zablokowany (np. znaleziony podczas kontroli legalności na innym komputerze). I lepiej nie instalować Windowsa z jednym kluczem na kilku komputerach równocześnie.

Mam płytę recovery do swojego kompa z vistą hp 32 i też wymaga aktywacji przy instalacji visty z takiej płyty i też przypisuje tę instalację do mojego komputera.Potem w samym windowsie tez musze dokonać 2giej aktywacji online w panelu sterowania więc nie pisz bzdur że płyta recovery nie wymaga aktywacji i przypisania jej do komputera bo wymaga.Aha mam system oem z płytą recovery i można z tej płyty zainstalować od nowa windowsa normalnie formatując wcześniej dysk

Ale to nie są bzdury, wszystko zależy od producenta jaki system zainstalował, w jaki sposób spisał umowe licencyjną z M$.

Na jednych wymaga aktywacji a na drugich nie.

Mam tak zepsuty dysk że co chwile muszę formatować na 1 dzień starcza muszę kupić nowy dysk że 100 giga korzystam tylko 4 sektory poszły za każdym razem po formacie aktywuje system i pisze mi aktywacja windows " kopi ? " pomyslnie nie robię aktualizacji myślę że to zbędne póki mam ten dysk słyszałem że bez tego lepiej chodzi za rejestrowalem się w microsoft dzięki już wiem o co chodzi z tym kluczem hehe tylko czemu kopia hmm pozdr